Międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. „Oficer i szpieg“ w kinach od 27 grudnia

LubimyCzytać
13.12.2019

Uhonorowany na festiwalu w Wenecji Wielką Nagrodą Jury thriller szpiegowski Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” wchodzi do kin 27 grudnia. Nad najnowszym filmem wybitnego polskiego reżysera objęliśmy patronat medialny i zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania są bilety na pokazy w Poznaniu i Warszawie.

Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. Film oparty jest na wydanej w 2013 roku książce Roberta Harrisa „Oficer i szpieg”. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”), Louis Garrel („Marzyciele”) i Emmanuelle Seigner („Wenus w futrze”). Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od czasu „Pianisty” stale współpracujący z Polańskim.

Reklama

Perfekcyjnie poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści zaczyna niepokojąco przypominać współczesność. „Oficer i szpieg” to film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń.


Cztery główne powody, dla których warto obejrzeć ten film:

  •  Reżyserem jest Roman Polański, nagrodzony Oscarem reżyser takich tytułów, jak „Dziecko Rosemary”, „Pianista” i „Chinatown”.
  • „Oficer i szpieg” został nagrodzony Srebrnym Lwem (Wielka Nagroda Jury) oraz nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) na 76. MFF w Wenecji.
  • Autorem zdjęć jest Paweł Edelman, wybitny polski operator, współpracujący z Romanem Polańskim od czasów „Pianisty”.
  • W roli głównej wystąpił nagrodzony Oscarem Jean Dujardin, a muzykę skomponował Alexandre Desplat – dwukrotny laureat Oscara i jeden z najwybitniejszych współczesnych autorów muzyki filmowej.

 

„Oficer i szpieg” to film bezwzględnie potrzebny! Absolutnie obowiązkowy seans. – „Le Monde”

Odważny i zniuansowany film o bardzo ważnym przesłaniu. – „Le Figaro”

 

„Oficer i szpieg” niesie mocny obraz korupcji władzy. Degeneracji systemu, którego urzędnicy w walce o przetrwanie zapominają o wartościach, uczciwości, a nawet zwykłej przyzwoitości. Uderza w tym filmie samotność człowieka, który na przekór innym walczy o sprawiedliwość, ale też cynizm polityków podsycających antysemickie nastroje. (...) Ciekawy film o historii, której echa odbijają się we współczesności. – „Gazeta Wyborcza”

KONKURS

Mamy dla was dwuosobowe zaproszenia na pokazy filmu „Oficer i szpieg”.

Warszawa – 10 dwuosobowych zaproszeń, Kino Muranów, do wykorzystania w dniach od 27.12 do 16.01.

Poznań – 5 dwuosobowych zaproszeń, Kino Muza, do wykorzystania w dniach od 30.12 do 09.01.

Aby je wygrać, w komentarzu do tej aktualności napiszcie, czy lubicie oglądać filmy inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Pamiętajcie, by w odpowiedziach konkursowych podać miasto, w którym chcielibyście pójść na pokaz Poznań lub Warszawę. Konkurs trwa do 18 grudnia.

Z regulaminem konkursu można zapoznać się tutaj.

Reklama

komentarze [25]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2478
4
13.12.2019 15:06

Zapraszamy do dyskusji.


1572
1060
13.12.2019 16:38

Polecam książkę Harrisa na której oparty jest film. To znakomity thriller historyczny.


2454
55
13.12.2019 17:02

Mówi się, że życie pisze najlepsze scenariusze, dlatego bardzo lubię oglądać filmy inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, ale pod pewnymi warunkami. Muszą dobrze oddawać przebieg tych wydarzeń, ze zwróceniem uwagi na najdrobniejsze detale, a nie wziąć tylko główny zamysł i na jego kanwie zupełnie popuścić wodze wyobraźni... aż do zupełnego nieprawdopodobnieńtwa albo...

więcej

136
0
13.12.2019 18:53

[Warszawa]

Jestem wielką fanką filmów na faktach lub też inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami. Wśród moich ulubionych mogę wymienić Lista Schindlera, Kwiat pustyni czy Operacja Argo. Trzy zupełnie rożne tematycznie tytuły, ale każdy blisko człowieka i aż się czuje te ciarki na plecach oglądają z myślą że to się działo naprawdę.
"Oficer i szpieg" jako biograficzny, dramat...

więcej

1856
1230
14.12.2019 07:11

W sumie przydałoby się obejrzeć. Dowiedziałabym się o co chodziło ze sprawą Dreyfusa. Jak zdawałam na prawo to na ustnym było takie pytanie na początku ustnych i żaden z kandydatów nie wiedział o co chodzi. A internetu wtedy nie było, żeby się dowiedzieć w międzyczasie.


25324
42
14.12.2019 08:26

Kocham twórczość Roberta Harrisa i dobre kino. Jednak nie zamierzam wspierać finansowo pedofila, który przypadkiem ma jeszcze talent reżyserski. Sorry. Zero tolerancji.


122
70
14.12.2019 13:44

Poznań

Przewrotnie napiszę, że nie lubię filmów opartych na prawdziwych wydarzeniach. Łatwo o manipulacje przy przenoszeniu historycznych wydarzeń na ekran.
Ale na film chętnie bym poszła, ciekawa nie tyle opowiedzianej historii, co muzyki A. Desplata (którego odkryłam, oglądając 'Dziewczynę z perłą').


159
13
16.12.2019 12:32

Filmy inspirowane faktami to, niestety loteria. Chyba najgorsze gnioty robi Holiwood. Ale tu, mamy gwarancje w wykonaniu mistrza jakim bezwzglednie, jest Polanski. Mamy tez ksiazke, ktora dosc scisle trzyma sie sprawy Dreyfusa. No i nie zapominajmy o scenografii Paryza z tamtych lat. Zapowiada sie miod... ale polecam wczesniej przeczytac ksiazke lub audiobuka.

Kino Warszawa


2
0
16.12.2019 12:50

Witam! Do obejrzenia filmu nie trzeba mnie zachęcać - reżyser i obsada filmu gwarantuje najwyższy poziom. Bardzo chciałabym obejrzeć ten film w Warszawie, w towarzystwie mojego męża. Ale fajnie byłoby wygrać bilety!
Pozdrawiam świątecznie :)


226
1
16.12.2019 15:23

Dzięki takim filmom często mam ochotę dokładnie poznać historię danej osoby/miejsca/wydarzenia. Bez takiej "zachęty" pewnie wiele interesujących historii pozostałoby niestety dla mnie nieodkrytych.

Tak, bardzo lubię! I chętnie wybiorę się do Kina Muranów w Warszawie.


zgłoś błąd