Najpierw książka, później film (03.12.2019)

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.12.2019

Zwiastuny nowych ekranizacji książek Håkana Nessera i dwukrotnego laureata Bookera, Petera Careya. Plotki dotyczące „Wiedźmina” i postępów nad adaptacją „Historii Lisey”. A także wiadomość, która ucieszy wszystkich polskich potteromaniaków. Zapraszamy na najnowszą odsłonę cyklu „Najpierw książka, później film”.

Najpierw książka, później film (03.12.2019)

„Historia Lisey”, Stephen King (wyd. Prószyński i S-ka)

Do obsady serialu na podstawie jednej z ulubionych powieści samego autora dołączają nowi aktorzy. Do potwierdzonej już wcześniej Julianne Moore (zdobywczyni statuetki Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę w „Motyl Still Alice”) oraz znanego z „Sin City: Miasto grzechu” i „Planu doskonałego” Clive'a Owena dopisujemy nazwiska Joan Allen i Dane'a DeHaana. Allen znana jest z roli Pameli Landy w kolejnych bourne'owskich filmach będących luźnymi adaptacjami powieści sensacyjnych Roberta Ludluma. DeHaan (nominowany w 2014 roku w kategorii „największa aktorska nadzieja kina” do nagrody BAFTA za „Na śmierć i życie”) miał już przyjemność spotkać się z Clive'em Owenem na planie widowiska sci-fi „Valerian i Miasto Tysiąca Planet”. Data premiery filmu ciągle nieznana. 

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, J.K. Rowling (wyd. Media Rodzina)

Niespodzianka dla fanów młodego czarodzieja. Każda z ośmiu filmowych ekranizacji siedmiu książek J.K. Rowling dostępna jest do odtworzenia na HBO GO (powstała na podstawie sztuki scenicznej powieść „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” ciągle czeka na swoją kolej i nie jest wcale takie oczywiste, że w ogóle się doczeka).
Projekcje trwają w sumie 1179 minut, czyli na potteromaniaków czeka blisko 20 godzin czarodziejów, mugoli, quidditcha i przygód Harry'ego, Hermiony i Rona.

„Ostatnie życzenie”, Andrzej Sapkowski (wyd. SuperNOVA)

To już ostatnia prosta przed premierą netflixowego serialu, co twórcy – z Lauren S. Hissrich, showrunnerką „Wiedźmina” na czele – skrzętnie wykorzystują. W sieci pojawiły się pierwsze pozytywne komentarze autorstwa tych szczęśliwców (głównie dziennikarzy i blogerów), którzy mieli już możliwość obejrzenia pierwszych pięciu odcinków produkcji. Najnowszy numer czasopisma „Nowa Fantastyka” poświęcony jest w całości nadchodzącemu serialowi, a chętni mogą w nim przeczytać wywiady między innymi z Andrzejem Sapkowskim czy Tomaszem Bagińskim, a także z odtwórczyniami ról Yennefer (Anya Chalotra) i Ciri (Freya Allan). Marcin Zwierzchowski, redaktor „NF”, napisał na Twitterze, że 18 grudnia na warszawskim Torze Służewiec będzie miała miejsce polska premiera serii, na której mają pojawić się najważniejsze serialowe gwiazdy, z samym Geraltem – czyli Henrym Cavillem – na czele.

„Intrigo”, Håkan Nesser (wyd. Czarna Owca)

Najpierw książka, a potem aż trzy filmy? W tym przypadku to nic dziwnego. Nesserowskie „Intrigo” to zbiór opowiadań, na pozór luźno połączonych, wspólnie wyjaśniających tło zbrodni. „Śmierć autora” miała już swoją filmową premierę, która zaowocowała wybraniem filmu w reżyserii Daniela Alfredsona za najlepszą międzynarodową adaptację literacką 2018 roku podczas frankfurckich Międzynarodowych Targów Książki. W 2020 roku możemy spodziewać się, że do kin wejdą dwie pozostałe ekranizacje – „Samaria” i „Dear Agnes”. Cała seria, w której na ekranie możemy zobaczyć Bena Kingsleya, Gemmę Chan czy Andrew Buchana, otrzymała wspólny zwiastun, który prezentujemy poniżej.

„Prawdziwa historia Neda Kelly'ego”, Peter Carey (wyd. Wielka Litera)

W sieci pojawił się pierwszy zwiastun filmu na podstawie nagrodzonej Nagrodą Bookera książki Petera Careya. „Prawdziwa historia Neda Kelly'ego” to oparta na autentycznych losach historia australijskiego buntownika, bezlitosnego gangstera i wroga publicznego numer jeden w południowo-wschodniej Australii. Jego znakiem charakterystycznym było używanie domowej roboty zbroi, chroniącej go przed pociskami z broni palnej. W filmie Justina Kurzela („Snowtown”, „Makbet”), zatytułowanym „True History of the Kelly Gang”, w głównego bohatera wcieli się George MacKay. Oprócz niego na ekranie zobaczymy Dacre'a Montgomery'ego, Nicholasa Houlta, Travisa Fimmela, Essie Davis, a także Russella Crowe'a. Niewątpliwym atutem filmu będą piękne zdjęcia, których małą próbkę można zobaczyć na poniższym trailerze:

Fotografia otwierająca: kadr z filmu True History of the Kelly Gang


komentarze [3]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Legeriusz  - awatar
Legeriusz 03.12.2019 12:25
Czytelnik

Ned Kelly trzeci raz. Dobrzy aktorzy. Hm, czy poza silniejszym epatowaniem przemocą i lepszym montażem będzie nowa jakość? Czas pokaże. Wobec zapowiedzi typu prawdziwa historia i krzykliwych opinii jestem ostrożny.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 03.12.2019 11:36
Czytelnik

Dlaczego nie ma Mapy Trzech Mędrców.Na powstawie Rollinsa

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 02.12.2019 09:13
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post