Najpierw książka, później film (26.11.2019)

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.11.2019

W naszym cotygodniowym książkowo-filmowym skrócie wiadomości każdy mol książkowy znajdzie coś dla siebie. Od serialu animowanego na podstawie komiksu „Wilq Superbohater” przez newsy związane z „Wiedźminem” aż po inspirowany kryminałami Agathy Christie (i znajdujący się pod naszym patronatem) film „Na noże”. Zapraszamy!

Najpierw książka, później film (26.11.2019)

„Wilq Superbohater”, Tomasz Minkiewicz, Bartosz Minkiewicz (wyd. BM Vision)

Jeden z najważniejszych rodzimych bohaterów komiksowych, Wilq Superbohater, powraca na ekrany! Po sukcesie animacji z 2014 roku („Wilq Negocjator”) tym razem bracia Minkiewicz proponują nam 13-odcinkowy serial komediowy dla dorosłych, który jest już dostępny na platformie ipla.tv. U boku głównego bohatera (któremu głosu użyczył Eryk Lubos) zobaczymy jego wiernych kumpli – potrafiącego wytwarzać alkohol we własnym organizmie AlcMana zagrał Waldemar Barwiński, z zapałem uprawiającego patisony Entombeta dubbingował Mirosław Zbrojewicz, a w charakterze posiadającego zdolności telepatyczne (ale tylko będąc pod znacznym wpływem alkoholu) Mikołaja usłyszymy Rafała Maćkowiaka. W obsadzie znajdziemy również między innymi Romę Gąsiorowską, Tomasz Knapika, Dorotę Masłowską i Przemysława Bluszcza. W roli komisarza Gondora, pojawiającego się w pierwszej scenie, którą możemy zobaczyć w zwiastunie, wcielił się Marian Dziędziel. Co ciekawe, nie jest to jedyna listopadowa premiera związana z popularnym komiksem. 12 listopada w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się premiera sztuki „WILQ SUPERBOHATER” w reżyserii Remigiusza Brzyka.

„Emma”, Jane Austen (wyd. Świat Książki)

Wielkimi krokami zbliża się kolejna ekranizacja klasycznej powieści Jane Austen. Premiera kinowa na terenie Wielkiej Brytanii została zapowiedziana na najbliższe walentynki, a w sieci pojawił się już oficjalny zwiastun. W tytułowej roli w osadzonej w Anglii początku XIX wieku komedii zobaczymy Anyę Taylor-Joy („Split”, „Morgan”). Amerykańska aktorka miała już okazję zmierzyć się z kostiumową rolą, gdyż mogliśmy ją zobaczyć w serialu „Miniaturzystka” na podstawie prozy Jessie Burton. W pozostałych rolach reżyserka filmu Autumn de Wilde obsadziła między innymi Johnny'ego Flynna, Billa Nighy'ego, Mię Goth i Mirandę Hart. Za scenariusz filmu odpowiada nagrodzona w 2013 roku Bookerem  (a w 2015 nominowana w Plebiscycie Książka Roku lubimyczytać.pl) Eleanor Catton.

„Miecz przeznaczenia”, Andrzej Sapkowski (wyd. SuperNOVA)

Netflix wie, jak podsycać napięcie. Z każdym tygodniem oczekiwania na start serialu (przypominamy: już 20 grudnia siadamy przed telewizorami) dowiadujemy się kolejnych szczególików na temat nadchodzącej adaptacji wiedźmińskiej sagi. Teraz poznaliśmy tytuły poszczególnych odcinków pierwszego sezonu. Stąd wiemy, że będą to odpowiednio: „Początek końca”, „Cztery marki”, „Zdradziecki księżyc” „O bankietach, bękartach i pochówkach”, „Niespełnione pragnienia”, „Ginące gatunki”, „Przed upadkiem”, a ostatni odcinek będzie nosił tytuł „Coś więcej”, czyli taki sam, jak jedno z opowiadań zamieszczone w zbiorze „Miecz przeznaczenia”. Producenci serialu ujawnili również oficjalny plakat, na którym widnieją Geralt, Yennefer i Ciri.

A skoro mówimy o „Wiedźminie”, to nie sposób nie wspomnieć o nadchodzącej premierze fanowskiego filmu „Pół wieku poezji później – Alzur's Legacy”. Już w sobotę 30 listopada od godziny 18:00 produkcję, w której występują między innymi Mariusz Drężek, Zbigniew Zamachowski, Magdalena Różańska i Kamila Kamińska, będzie można obejrzeć na kanale Youtube twórców, na którym już teraz, na licznych filmikach „Making of”, można zobaczyć, jak przebiegały prace nad filmem. Podczas Warszawskich Targów Fantastyki odbędzie się również specjalny pokaz na dużym ekranie. A w ramach przygotowań do nadchodzącej premiery zapraszamy do przeczytania wywiadu z Jakubem Nurzyńskim, reżyserem „Pół wieku poezji później”.

„Makbet” William Shakespeare (wyd. Zielona Sowa)

Która to już będzie ekranizacja „Makbeta”? Tym razem  ponad 70 lat po filmie Orsona Wellesa, 62 od premiery osadzonego w Japonii dzieła Akiry Kurosawy i blisko 50 lat od czasu wyreżyserowania przez Romana Polańskiego „Tragedii Makbeta”  za adaptację jednego z najważniejszych dramatów Shakespeare'a zabrał się nagrodzony Oscarami za „Fargo” i „To nie jest kraj dla starych ludzi” reżyser Joel Coen. Na ekranie zobaczymy również laureatów nagród Akademii Filmowej Denzela Washingtona oraz Frances McDormand. A także, jak głoszą ostatnie plotki z Hollywood, znanego z „Iron Mana 3” i „Czarnego bractwa. BlacKkKlansman” Coreya Hawkinsa. Prace na planie filmowym mają ruszyć na początku przyszłego roku. Data premiery nie została jeszcze ustalona.

„Elryk z Melniboné”, Michael Moorcock (wyd. Amber)

Czy powstanie serialowa ekranizacja sagi o Elryku Moorcocka? Prawa do ekranizacji nabył duet producencki Brian Oliver i Brad Fischer, którzy pracowali już razem przy filmie „Czarny łabędź”. Przypomnijmy, że podejmowane dotychczas próby adaptacji prozy Moorcocka przez Wendy Pini i braci Weitz spełzły na niczym. Pewnym utrudnieniem w pracach filmowych może być fakt, że akcja kolejnych powieści dzieje się na przestrzeni wielu wymiarów czasowych i alternatywnych wszechświatów. Oliverowi i Fischerowi życzymy powodzenia jeden z najważniejszych twórców fantasy, który wywarł wpływ zarówno na pisarzy, jak również twórców gier RPG i figurkowych bitewniaków zasługuje na dobrą ekranizację swoich książek.

„Na noże”  film nawiązujący do kryminałów w stylu Agathy Christie

Nic tak nie zbliża rodziny jak morderstwo. Szczególnie jeśli tworzą ją Chris Evans, Michael Shannon, Don Johnson, Jamie Lee Curtis, Ana de Armas i Toni Collette. „Na noże” to nowoczesne i pełne czarnego humoru podejście do klasycznej kryminalnej zagadki w stylu mistrzyni gatunku Agathy Christie.
Historia, niczym w kryminałach brytyjskiej pisarki, zaczyna się od… odkrycia ciała. Słynny autor powieści kryminalnych Harlan Trombley zostaje znaleziony martwy w swej posiadłości dzień po swoich 85. urodzinach. Śledztwo prowadzi równie elegancki, co dociekliwy detektyw Benoit Blanc. Dzień przed fatalnym zejściem Trombleya w jego posiadłości odbyła się huczna uroczystość z udziałem jego dość szczególnej rodziny. Detektyw Blanc podejrzewa wszystkich, łącznie z najbardziej oddaną służącą denata. Z determinacją i wprawą przedziera się przez sieć rodzinnych zależności, zawiści, wzajemnych oskarżeń i finansowych oczekiwań.

Motyw ma tu każdy, jak to w rodzinie. Okazji podczas urodzin seniora rodu również nie brakowało nikomu, ale sprawca może być tylko jeden. Zamknięci w luksusowej posiadłości, poddani nieszablonowym metodom śledczym Blanca, „bliscy” Trombleya zmuszeni są do podjęcia morderczej gry, której wynik do ostatniej chwili pozostanie zagadką.

Gwiazdorska obsada z Danielem Craigiem (James Bond) i Chrisem Evansem (Kapitan Ameryka) na czele w thrillerze reżysera „Gwiezdnych wojen” Riana Johnsona. Na ekranie zobaczymy również Toni Collette („Wszystkie wcielenia Tary”, „Szósty zmysł”), Anę de Armas („Blade Runner 2049”, „Rekiny wojny”), Dona Johnsona („Django”, „Pozycja obowiązkowa”) czy Christophera Plummera („Wszystkie pieniądze świata”, „Debiutanci”).


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
World_Trade_Center 28.11.2019 18:10
Bibliotekarz

Nie dostrzegam wielkiego Haloooooooooo w powyższych premierach, nawet głośny Wiedźmin nie robi na mnie wrażenia ;) nadal czekam na Jeźdźca Miedzianego i kiedyś może się doczekam ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Flover 28.11.2019 22:28
Czytelniczka

Powtórzę za przedmówcami "Jeden z najważniejszych rodzimych bohaterów komiksowych, Wilq Superbohater, powraca na ekrany!"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tibora 26.11.2019 20:29
Czytelniczka

Jejku ile czekałam na animowaną serię Wilqa!

Chyba już od "Produktu" gdzie poznałam tego superbohatera na jakiego zasługuje ten kraj (a przynajmniej Opole) :D

Jaram się jak nie wiem!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 26.11.2019 10:51
Bibliotekarz

WILQ OMG! Co tam Wiedźmin-śmierdźmin! Wilq to jest wydarzenie tysiąclecia. Polacy czekali by wstać z kolan i obejrzeć Wilq'a na wielkim ekranie. WILQ na prezydenta! :D LOL

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 25.11.2019 08:21
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post