Håkan Nesser Wydawnictwo: Czarna Owca kryminał, sensacja, thriller
literatura szwedzka Małgorzata Kłosa
kryminał, sensacja, thriller
Małgorzata Kłosa
literatura szwedzka Małgorzata Kłosa

Nie jestem zwolenniczką krótkich form jakimi są opowiadania ale od czasu do czasu je czytam. Zawsze boję się, że opowiadanie będzie za krótkie aby mnie wciągnąć i żebym mogła poznać wszystkie interesujące mnie aspekty danej sprawy. Ale opowiadania Nessera nawet mi się podobały, szczególnie pierwsze chociaż pomysł na fabułę nie był nowatorski. Jenak zakończenie...

Kilka bardziej (Tom, Droga Agnes) czy mniej ciekawych opowiadań kryminalnych. Mniej opowiadających o samych przestępstwach, bardziej o motywacjach do ich popełnienia czy analizie "stanu ducha" głównych bohaterów. Co prawda nie ma fajerwerków, ale czytając nie nudzimy się. Zdecydowanie wolę gdy Autor sytuuje swoje opowiadania w konkretnych miejscach niż gdy sam tworzy...

Znakomite opowiadania. Oceniłabym jeszcze wyżej, gdyby nie jedna pornograficzna scena, zupełnie niepotrzebna. Zakończenia kryminalnych historii całkowicie nieoczekiwane. Przynajmnej w tej fikcji literackiej, zbudowanej tak, że się z nią identyfikuję, zło przegrywa, ale nie w stylu amerykańskiej papki tzw. happy endu, ale w soczystych finałach wymyślonych historii. ...

Gwiazdki tylko za opowiadanie Tom. Pozostałe opowiadania bardzo przeciętne.

Na półkach: , , , ,

INTRIGO to kawiarnia położona przy ulicy Keymerstraat w centrum Maardam i tytuł książki, która zawiera pięć opowiadań psychologiczno - kryminalnych.
Pierwsze powiadanie "Tom" doskonale oddaje patent Hitchcocka, najpierw bomba a potem napięcie wzrasta, i to opowiadanie zaciekawienie i napięcie od pierwszych chwil gwarantuje aż do zakończenia.
Im dalej w las otrzymujemy...

Pierwsze opowiadanie fenomenalne. Cóż z tego jak potem rozpoczął się zjazd po równi pochyłej? Nesser nieoczekiwanie zaczął okropnie przynudzać . Dla mnie nie do strawienia.

Pierwsze opowiadanie wbija w fotel a na koniec wywołuje wybuch śmiechu. Najlepsze opowiadanie jakie czytałem w życiu. Natomiast pozostałe niestety przeciętne.

'' Kiedy niepokój duszy jest zbyt duży, trzeba go rozcieńczyć, przekuć w coś fizycznego ''

Widzę że pan Håkan Nesser, były szwedzki nauczyciel licealny , a obecnie pisarz mieszkający w Nowym Jorku, jest autorem dość płodnym . Niestety, do tej pory jakoś nie było mi z nim '' po drodze '' , nie żebym coś do niego miała, po prostu, jeszcze na jego książki nie trafiłam , aż do...

Pięć opowiadań, z których „Tom” jest najbardziej błyskotliwe! Nesser umie niebywale zaskoczyć czytelnika swoimi pomysłami i zbudować intrygujące kulisy zbrodni. No i co najważniejsze – nie uraczycie tam wszechobecnych we współczesnych kryminałach i thrillerach ludzkich trzewi, bo Nesser grzebie w umyśle, a nie we flakach.

Właściwie w książce znajdziemy mini powieści, a nie opowiadania. Wysmakowane literacko i z zakończeniem trudnym do przewidzenia. Podobały mi się bardzo. Połączenie wątku sensacyjnego z filozoficznym rozważaniem nad naturą czasu. Perełki.

Dyskusje

• 2018