Reklama

Trendy lutego lubimyczytać.pl

LubimyCzytać
01.03.2019

Dobrze znane tytuły czy gorące nowości? Literatura piękna czy wciągające romanse i kryminały, które połyka się w jeden wieczór? Choć trudno nam powiedzieć, z jakimi książkami spędzaliście mroźne lutowe wieczory, wiemy, które tytuły sprawdzaliście w naszym serwisie najczęściej.

W zeszłym miesiącu na pierwszym miejscu zestawienia najpopularniejszych książek w serwisie znalazł się Jakub Żulczyk i „Ślepnąc od świateł” – choć publikacja ta pojawiła się na rynku już cztery lata temu, obecnie przeżywa drugą młodość dzięki pozytywnie ocenianemu serialowi HBO. Jednak w lutym pozycja lidera – a raczej liderki – przypadła Blance Lipińskiej. Autorka ta została właśnie za „365 dni” nominowana do nagrody Bestsellery Empiku, co zapewne poskutkowało jeszcze większym zainteresowaniem tym tytułem. Co ciekawe, gdybyśmy porównali oceny wystawione książkom z pierwszej dziesiątki, „365 dni” zajęłyby zgoła inne miejsce.

Na drugej pozycji czeka nas niemałe zaskoczenie. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek, nowość w naszym zestawieniu, przegoniła w wyścigu o wasze zainteresowanie takie hity, jak „Ślepnąc od świateł” (miejsce trzecie) czy „Tatuażystę z Auschwitz” Heather Morris (miejsce czwarte). Humor i abstrakcyjne żarty o przeżywających zwariowane przygody skarpetkach oraz piękne ilustracje Daniela de Latoura najwyraźniej zainteresowały nie tylko małych, lecz także starszych czytelników.

Na piątym miejscu znalazła się książka pisarza cieszącego się niesłabnącą popularnością – „Nieodgadniona” Remigiusza Mroza. Zaraz za nią uplasowała się powieść „Pozwól mi wrócić”, czyli kolejna kryminalna historia, a zarazem książka trzeciej kobiety w zestawieniu – B.A. Paris. Siódme miejsce zajmuje znów Remigiusz Mróz i jego „Kasacja”. Dwie następne pozycje można określić jako kobiece i męskie spojrzenie na związki i miłosne relacje – „Oczami mężczyzny (nie)idealnego” blogera Rafała Wycijowskiego oraz „Ten dzień” Blanki Lipińskiej. Najpopularniejszą dziesiątkę zamyka trzecia w zestawieniu książka Remigiusza Mroza – „Nieodnaleziona”, rozpoczynająca cykl „Daniel Werner”.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które podstrony książek były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytac.pl. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne. Niekoniecznie najwyżej oceniane, niekoniecznie najszerzej reklamowane, niekoniecznie są to nowości – to są najpopularniejsze książki w danym miesiącu zdaniem internautów.

Reklama

komentarze [39]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2462
4
28.02.2019 12:46

Zapraszamy do dyskusji.


528
12
01.03.2019 11:00

A jest możliwość robienia rankingów najczęściej czytanych książek w danym miesiącu? Na podstawie tytułów dodanych na półkę "Przeczytane".


263
200
01.03.2019 11:37

A jest w ogóle możliwość tworzenia jakichkolwiek rankingów? Kiedyś w top100 można było wybrać gatunek, rok, porządkować po ocenach.... gdzie to się podziało? Został tylko ten trend, mało przydatny trochę. 3 książki Mroza w dziesiątce. A ja bym chętnie zobaczył najwyżej oceniane książki 2018 roku na przykład.


1101
61
01.03.2019 15:08

te najwyżej oceniane to chyba w plebiscycie. Dobre tam tytuły całkiem.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

1644
199
01.03.2019 11:48

Brawo skarpetki! Mam nadzieję, ze sama przyczyniłam się do ich popularyzacji:)


1713
47
01.03.2019 12:18

Poza Skarpetkami i Żulczykiem to nie ma czego czytać...


557
0
01.03.2019 12:39

Jakie to przykre


1081
158
01.03.2019 12:57

Boli. Tak dobre miejsce na tworzenie biblioteczki, dzielenie się z innymi opiniami, a LC ma to w dupie głęboko i robi z ludzi debili. Zamiast jak wyżej przedmówcy zwracali uwagę - TOP10 na podstawie "przeczytane" i dużo dobrych ocen i opinii, to nie. Mamy kliknięcia w gówno. Blanka Lipińska. I płacz i pęknięte serce. Jak tu się nie załamać zbytnim skomercjalizowaniem LC?

...

więcej

533
3
01.03.2019 14:46

nie rozumiem do czego pijesz. Pokazują statystyki. Takie mamy społeczeństwo. Widziałeś jakie książki wygrały nagrody Empiku? Mnie to zestawienie zupełnie nie dziwi. Czytałam w Magazynie Książki, że Blanka Lipińska sprzedała 150 tys. egzemplarzy swoich książek. Dobrze się zderzyć właśnie z takim obrazem.


1904
1
01.03.2019 17:30

TRENDY, a nie TOP. Też bym wolała że było zestawienie pozycji najczęściej dodawanych pozycji na półkę przeczytane w miesiącu ale jest jak jest.


958
73
02.03.2019 10:30

No OK, trendy , ale na podstawie kliknięć? Książka jest popularna, jak jest czytana. Mnie też boli, że najpopularniejsza książka istotnie negatywnie odstaaje od pozostałych jeśli chodzi o ocenę. Alejeszcze bardziej boli kryterium. Ja też kliknęłam, poczytać opinie. czy to znaczy, ze ksiażką jestem zainteresowana? Czy wzrasta popularność jej tym samym?


1375
17
02.03.2019 15:28

@GłowaKsiążek
Sprzedała dużo, to prawda. Ale nie najwięcej. Są książki sprzedające się lepiej, czytane częściej i chętniej. Nie dziwi mnie obecność na liście, bo tak, są te gnioty popularne, takie mamy społeczeństwo. Ale gdyby lista była na podstawie czytania, nie klikania, to pozycja Lipińskiej byłaby niższa, a coś lepszego miałoby wyższą. I może pojawiałyby się w...

więcej

Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

3426
234
01.03.2019 16:31

Żenujące i zatrważające. Strasznie smutne, a może po prostu żałosne jest to zestawienie. Zdecydowanie wolałabym za miesiąc zobaczyć zestawienie książek w danym miesiącu najwyżej OCENIONYCH/najchętniej CZYTANYCH a nie tych najczęściej KLIKANYCH-OGLĄDANYCH bo tu się czyta a nie tylko patrza.


452
345
01.03.2019 19:20

Po cichu Po wielkiemu cichu Idu sobie ku miastu na zwiadu I idu i patrzu Na ulicach cichosza Na chodnikach cichosza Nie ma Mickiewicza I nie ma Miłosza Tu cichosza tam cicho Szaro brudno i zima Nie ma Słowackiego I nie ma Tuwima. Po cichu Po wielkiemu cichu Idu sobie i idu i idu I patrzu i widzu W rękach w głowach cichosza W ustach w oczach cichosza Nie ma samozwańców I nie...

więcej

1916
1212
02.03.2019 07:04

No to gusta są niezmienne....


1375
17
02.03.2019 15:35

Nie gusta. Klikania. To nie to samo! Znowu kliknęłam w pewne tytuły w zestawieniu, żeby dane ze strony książki odczytać i komuś powyżej udowadniać, że czytalność to nie to samo co klikalność. Znowu nabiłam licznik klików książce, której nawet do ręki wziąć nie zamierzam. A tej, którą czytam, w ciągu ostatniego miesiąca chyba nie klikałam. Kliknę pewnie raz, jak przeczytam i...

więcej

1916
1212
03.03.2019 04:45

Szykuje się ta sama dyskusja co ostatnio... Te same tytuły, czyli nie jest to przypadkowe klikanie, ale celowy gust. Upodobanie, słabostka.


1375
17
03.03.2019 09:38

Oczywiście. Tylko to nie jest gust czytelniczy! To stały gust internetowych klikaczy. Cały czas to samo ich/nas podnieca, te same reklamy wabią, te same ekranizacje przypominają o jednych książkach, te same skandale, celebryckie buźki czy inne modne podniety przyciągają do innych. I tak, część z tych książek jest nie tylko często klikana, są też czytane. Ale nie wszystkie i...

więcej

1916
1212
03.03.2019 11:15

Dane z Upoluj Ebooka są podobne... Należałoby się zastanowić, czy warto upubliczniać takie rankingi, bo dla wielu są one opiniotwórcze.


1375
17
03.03.2019 12:23

Właśnie po to są niestety upubliczniane - żeby jeszcze bardziej nakręcać zainteresowanie tym, co zostało wypromowane, ale co niekoniecznie na to zainteresowanie zasługuje i co, być może, samo by się nie obroniło.

Dane mogą być lub wydawać się podobne, bo przecież te rozreklamowane książki są popularne. Ale jak bardzo te dane są podobne? W rozmaitych zestawieniach...

więcej

1916
1212
04.03.2019 05:41

Aż tak dokładnie nie sprawdzałam czego dotyczą. Nie jestem tak dokładna. Dostaję na maila rankingi i tyle.


1375
17
04.03.2019 19:56

I w tym cały problem, większość widzi ranking, ale już nie wie i nie sprawdza, czego ten ranking dotyczy, według jakich kryteriów jest zestawiany. I dlatego tak walczymy z tymi tutejszymi "Trendami". Bo mówi się ludziom: oto zestawienie najpopularniejszych książek; ale pokazuje im się coś, co jest listą klikanych tytułów, a nie czytanych książek. Niby się tego nie ukrywa,...

więcej

1916
1212
05.03.2019 05:13

Strasznie jesteś drobiazgowa. Zawsze mi domownicy mówili, że czepiam się szczegółów, ale oni nie znali Ciebie. Pozdrawiam


1375
17
05.03.2019 06:07

Ano nie znali :)
Są drobiazgi mało istotne i do tych w kontekście rankingów można by zaliczyć konkretne miejsca zajmowane przez poszczególne pozycje, przesunięcie o jedną, dwie, kilka pozycji w przypadku zbliżonej liczby punktów, głosów czy czegoś to taki drobiazg, nie zmienia sensu całego zestawienia, co ma być wysoko, jest wysoko, co ma być nisko, jest nisko, a konkretne...

więcej

1916
1212
05.03.2019 06:45

Pewnie tak. @ Jatymyoni zaproponowała, żeby powstał ranking z półek Przeczytana. Popieram.


1375
17
05.03.2019 20:36

Zaproponowała to nie pierwsza i z całą pewnością nie ostatnia. Rankingu z półek domagamy się niemal od samego początku publikowania tych "Trendów" - jak dotąd bezskutecznie. Widać komuś zależy, by takie zestawienia się nie ukazywały...


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

zgłoś błąd