The Man Booker International Prize dla Olgi Tokarczuk

LubimyCzytać
23.05.2018

22 maja Olga Tokarczuk i jej tłumaczka na angielski Jennifer Croft otrzymały jedną z najważniejszych literackich nagród, czyli Man Booker International Prize za powieść Bieguni. Wyróżnieniem honoruje się autorów najwybitniejszych dzieł literackich z całego świata, przetłumaczonych na język angielski. Od 2016 roku nagroda przyznawana jest również ich tłumaczom.

Flights — bo taki tytuł nosi anglojęzyczne wydanie książki — ukazała się na Wyspach Brytyjskich w maju 2017 roku nakładem wydawnictwa Fitzcarraldo Editions. Międzynarodowy sukces powieści, która w 2008 roku została uhonorowana Nagrodą Literacką Nike, zbiegł się w czasie z niedawną polską premierą Opowiadań bizarnych.
 

Marcin Baniak, dyrektor ds. promocji Wydawnictwa Literackiego, polskiego wydawcy nagrodzonej powieści tak skomentował przyznanie nagrody.

Nie posiadamy się ze szczęścia. 10 lat po polskiej premierze Bieguni trafiają do kolejnych czytelników, którzy swoją lekturą nadają tej książce nowe znaczenia i sensy. Dowodzi to ponadczasowości i uniwersalności pisarstwa Olgi Tokarczuk.

To olbrzymi sukces autorki i dowód na to, jak wielka moc, zdolna poruszać czytelników w różnych krajach i na różnych szerokościach geograficznych, drzemie w jej prozie. To także sukces Wydawnictwa Literackiego, które walnie przyczyniło się do tego, że Bieguni ukazali się na Wyspach Brytyjskich, to w końcu sukces brytyjskiego wydawcy Fitcarraldo Editions oraz znakomitej tłumaczki Jennifer Croft, która nie tylko świetnie przełożyła utwór naszej pisarki, ale też aktywnie popularyzowała twórczość Olgi.

 Jesteśmy przekonani, że The Man Booker International Prize dla powieści Flights” - taki tytuł nosi angielskie wydanie Biegunów - to kolejny przełomowy krok w karierze Olgi Tokarczuk. To osiągnięcie z pewnością przełoży się na jeszcze większe zainteresowanie tą i innymi książkami pisarki na rynku anglosaskim, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie Flights ukażą się już w sierpniu.

The Man Booker International Prize ustanowiono w 2005 roku jako dopełnienie The Man Booker Prize for Fiction, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej za powieść anglojęzyczną. Międzynarodowa Nagroda Bookera przyznawana jest za najlepszą powieść przetłumaczoną na język angielski. Nagroda wynosi 50 tys. funtów do podziału między autorkę i tłumaczkę.

W tym roku nominowano trzynaście tytułów wyłonionych przez jury spośród 108 zgłoszonych. W kwietniu ogłoszono listę sześciu finalistów. Jurorki i jurorzy podkreślają, że wybór wcale nie był prosty, bo wszystkie nominowane powieści są wyjątkowe. 

To kolejna nagroda dla Olgi Tokarczuk, która na swoim koncie ma już m.in. Nagrodę Kościelskich, Paszport Polityki, sześć nominacji do Nagrody Nike - z czego dwukrotnie została laureatką za „Bieguni” oraz „Księgi Jakubowe”, pięć nagród Czytelników Nike, Nagrodę Im. Reymonta oraz Srebrny Medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”.

Pisarce i tłumaczce serdecznie gratulujemy!

Reklama

komentarze [58]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2467
4
23.05.2018 07:14

Zapraszamy do dyskusji.


1714
1
23.05.2018 08:08

Cóż powiedzieć: wiedziałam...WIEDZIAŁAM :) Przewidziałam to już w marcu :) Pozostaje serdecznie pogratulować, być dumnym, cieszyć się i czytać...CZYTAĆ! :) Gratulacje oczywiście również dla Jennifer Croft, która dosłownie "odwaliła kawał dobrej roboty", co, sama będąc tłumaczką, cenię ogromnie i wiem, jak wielkiego nakładu pracy (i polotu) wymaga dobre tłumaczenie....

więcej

1178
83
23.05.2018 08:44

Gratulacje dla Pani Olgi. Nie dziwi mnie ta nagroda, książka świetna i inne powieści autorki również. Brawo raz jeszcze.


521
67
23.05.2018 09:39

A mnie dziwi. Możesz napisać, za co cenisz tę autorkę?


1178
83
23.05.2018 19:18

Czytałam kilka książek autorki i zrobiły na mnie wrażenie. Książki te mają swój klimat. Moim zdaniem nie jest to prosta literatura, trzeba się nad nią skupić i zastanowić. Cenię sobie Panią Olgę i cieszę się, że została doceniona tą nagrodą.


521
67
24.05.2018 12:23

I moim zdaniem nie jest to prosta literatura. Tylko nie wiem, czemu jest taka dziwaczna i przekombinowana. Wielu było i jest twórców trudnych w odbiorze, ale trudność w jej przypadku nie ciekawi i nie skłania do odkrycia, nie zachęca do zrozumienia, tylko odpycha. Można się zastanawiać, czy sama autorka wie, co miała na myśli, pisząc. Takie jest moje zdanie - cóż, dla...

więcej

Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

7041
3031
23.05.2018 08:50

Ależ mnie ta wiadomość ucieszyła!
Teraz wypada tylko czekać na Nobla:)


2028
889
23.05.2018 09:50

Ale się cieszę. Gratuluję serdecznie :-)


1374
162
23.05.2018 09:58

Takie wspaniałe wieści z samego rana 😀
Tym bardziej cieszą, gdyż twórczość Olgi Tokarczuk cenię sobie od lat.
Gratulacje!


2120
102
23.05.2018 11:00

Wspaniale! Ulubiona autorka, jedna z ulubionych książek! Ogrooomnie się cieszę:).

Gratulacje dla Autorki:).


2683
556
23.05.2018 11:37

Gratuluję, fantastycznie.
Przeczytałam wypowiedź Pani Tokarczuk dla WP:
"Polacy zajmują się Polakami. Strasznie brakuje nam szerszego horyzontu, żeby dostrzec, że żyjemy w świecie, który zmienia się bardzo gwałtownie, pogrąża się w kolejnych wojnach, pogarsza się sytuacja klimatyczna. Zajmowanie się tylko czubkiem własnego nosa jest kuriozalne i niebezpieczne. Przez to,...

więcej

1116
203
23.05.2018 12:12

Ponieważ nie ma co rozumieć. Tokarczuk, lewacka grafomanka z typowymi dla tego środowiska kompleksami. Głównym kompleksem natomiast jest fakt, że urodziła się w "zaściankowej Polsce". Wychodzi tu cała ta michnikowszczyzna wpajana społeczeństwu przez ostatnie 25 lat. Do szewskiej pasji doprowadza Tokarczuk i jej podobnych fakt, że cała ta pedagogika wstydu bierze w ostatnim...

więcej

1014
473
23.05.2018 12:18

Ja tę wypowiedź odbieram jako apel (?) o wyjście poza perspektywę jednego narodu i jakiś uniwersalizm. Wielkość literatury pięknej chyba tym się mierzy - uniwersalnym wymiarem, który nie starzeje się szybko (albo wcale).


2683
556
23.05.2018 15:17

Ale żaden z wymienionych prze ze mnie autorów, a można jeszcze wymieniać długą listę pisarzy sławnych, nie wychodził poza perspektywę jednego narodu, a jednak są uniwersalne.


1014
473
23.05.2018 16:00

To jest bardzo dobre pytanie, na które nie znam odpowiedzi: dlaczego jedne książki z bohaterami Rosjanami, dziejace sie w konkretnym miejscu i czasie są ponadczasowe w swojej wymowie i zrozumiałe 100 lat pózniej na drugiej półkuli, a innych nie da sie czytac i zrozumieć.


2683
556
23.05.2018 16:39

Ja też nie znam na to odpowiedzi. Może raczej ważne są problemy poruszane w tych książkach, oczłowieka z jego dylematami, a nie o kraj w którym się książka dzieje. wspólcześnie ważna jest też promocja tych książek, podobnie jak Oskarów.


1401
270
23.05.2018 18:04

Ale jeśli chodzi ci o ten kwietniowy wywiad, ona tam mówi raczej nie o polskich pisarzach, a ogólnie, o społeczeństwie.


2683
556
23.05.2018 18:14

Nie sądzę aby społeczeństwa innych krajów nie zajmowały się głowie sobą.


1019
141
24.05.2018 12:48

@jatymyoni, przytoczony przez Ciebie cytat poprzedzają zdania: "Staram się pisać uniwersalnie, wychodzić poza polskie podwórko. Zaczynam odczuwać jako opresję konieczność zajmowania się kolejnymi pomysłami polskich polityków "(cyt.za:...

więcej

2683
556
24.05.2018 17:03

Co zbytnio nie zmienia wypowiedzi.
A jakich my pisarzy nagradzamy i promujemy? Wystarczy spojrzeć na pierwsze lokaty literatury pięknej Książek Roku 2017.


1019
141
25.05.2018 10:31

Ależ zmienia. Jakby na to nie patrzeć, Tokarczuk stała się zakładnikiem swoich poglądów. Już tłumaczę, o co mi chodzi: wyobraź sobie, że jesteś znaną pisarką, nie zamierzasz ukrywać swojego światopoglądu (bo niby dlaczego miałabyś to robić?), więc jest on znany opinii publicznej. Jako że w Polsce mamy do czynienia ze swoistym dualizmem myślowo-politycznym, więc naturalną...

więcej

2683
556
25.05.2018 16:26

Przeczytała 5 książek Pani Tokarczuk łącznie z "Biegunami". Teraz mam płytkę z "Dom dzienny, dom nocny". Nie interesują mnie jej poglądy polityczne, chociaż z pewnymi poglądami w jej książkach się nie zgadzam. Piszę to w swoich recenzjach. Cieszę się, że dostała nagrodę. Dla mnie jest to książka pisana jakby przez bezpaństwowca. Może właśnie dlatego tą nagrodę dostała. To...

więcej

1019
141
25.05.2018 17:43

To liczbę przeczytanych książek Tokarczuk mamy podobną. ;)
Co do "Biegunów", bo mi umknęło, dla mnie to taka tania woda toaletowa, niby zapach w porządku, ale ulatnia się szybciej niż byśmy chcieli. Chwilowa czytelnicza przyjemność. Nic, co pozostałoby na dłużej...

Piszesz, że nie interesują Cię jej poglądy, z drugiej strony ubolewasz, że autorka zadeklarowała,...

więcej

1116
203
25.05.2018 18:24

@jatymyoni @malena Do Was obojga. Toczycie tu z pozoru ciekawą, ale w gruncie rzeczy jałową dysputę. Dużo ozdobników i pozornej treści, mało konkretów i przekonujących argumentów. Tokarczuk jest miernym pismakiem, dostającym wyróżnienia i nagrody, za plucie na Polskę i Polaków. To wyróżnienie za treść jej książek, ale w dużo większym wymiarze za treści przemycane we...

więcej

2683
556
25.05.2018 18:49

Głuchowski napisał ostatnio "Tekst", która nie jest powieścią z fantastyki. Dla mnie w tej chwili Wiesław Myśliwski.Mam na półce Wicha i Twardochleba, jak przeczytam to się wypowiem.To jest mój gust czytelnika, do którego mam prawo. Nie rozważałam dlaczego te książki wygrały, bo to jest bez dyskusji, otrzymały najwięcej głosów, ale czy ja je uważam za uniwersalne. Mam...

więcej

1019
141
25.05.2018 19:56

@ Skellen, "Tokarczuk jest miernym pismakiem, dostającym wyróżnienia i nagrody, za plucie na Polskę i Polaków".
No, to bez wątpienia konkret, podparty niepodważalnymi argumentami.;) Coś chyba podobnego mówi Witold Gadowski (patrz: wczorajszy artykuł zamieszczony w piśmie "Od rzeczy", tfu! "Do rzeczy"). Wiem, wiem marksizm kulturalny etc., więc mam nadzieję, że w odpowiedzi...

więcej

1116
203
29.05.2018 21:40

@Malena

<"@ Skellen, "Tokarczuk jest miernym pismakiem, dostającym wyróżnienia i nagrody, za plucie na Polskę i Polaków".
No, to bez wątpienia konkret, podparty niepodważalnymi argumentami.;) Coś chyba podobnego mówi Witold Gadowski (patrz: wczorajszy artykuł zamieszczony w piśmie "Od rzeczy", tfu! "Do rzeczy"). Wiem, wiem marksizm kulturalny etc., więc mam nadzieję, że w...

więcej

1019
141
30.05.2018 13:02

@ Skellen,

"Po "pierwsze primo": Gadowski i jego opinie znaczą dla mnie zdecydowanie więcej, niż anonimowa mądrala, z przerostem ego".

Twoje prawo, klękaj sobie przed kim chcesz na kolana, korzystaj do woli z takich czy innych "autorytetów", skoro nie stać Cię na umiejętność posługiwania się własnym mózgiem i jedynym, co potrafisz zrobić, to powtarzać do znudzenia wykute...

więcej

2683
556
30.05.2018 19:20

@malena, @Skellen Gdybyście oboje przeczytali "Księgi Jakubowe" to dyskusja stałaby się ciekawa i merytoryczna. Ja nigdy nie dyskutuję o książkach, które nie przeczytałam. Nie we wszystkim się zgadzam z panią Tokarczuk w opisie Polski przedstawionej w tej książce. Z chęcią bym podyskutowała ale merytorycznie. Na razie górę biorą emocje, które czasami bywają złym...

więcej

1019
141
30.05.2018 22:32

@ jatymyoni, ja także nie dyskutuję o książkach, których nie przeczytałam, bo o czym czym miałabym niby dyskutować.

Problem w tym, że nagroda została przyznana za "Biegunów", nie za "Księgi Jakubowe". A akurat tę książkę i parę innych przeczytałam (pisałam o tym w powyższym poście, więc nie będę się powtarzać).

Co do emocji: rozczaruję Cię, ale dyskusje internetowe...

więcej

1116
203
05.06.2018 08:51

@Malena Sporo żółci i arogancji, nie ma co. Jak pisałem: dyskusja z tobą zbliżona jest do poziomu kloaki, wiec naturalnie nie będę kontynuował tej uwłaczającej godności i inteligencji przepychanki.

Dodam tylko, że z ciebie tzw. "no life". Siedzisz na tym portalu non stop. Logujesz się codziennie, aby zobaczyć czy ktoś już coś napisał, aby mu dosrać, albo zabłysnąć swoją...

więcej

Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

879
351
23.05.2018 12:12

Gratuluję :)!


259
18