6,92 (2816 ocen i 231 opinii) Zobacz oceny
10
149
9
355
8
523
7
832
6
457
5
279
4
81
3
84
2
28
1
28
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788308055946
liczba stron
456
język
polski
dodała
Ag2S

Uhonorowana Literacką Nagrodą Nike, jedna z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych powieści ostatnich lat. Co mamy wspólnego z biegunami – prawosławnym odłamem starowierców, ludźmi, którzy zło oswajają ruchem? Ile jest w nas z biegunów? Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w...

Uhonorowana Literacką Nagrodą Nike, jedna z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych powieści ostatnich lat.

Co mamy wspólnego z biegunami – prawosławnym odłamem starowierców, ludźmi, którzy zło oswajają ruchem? Ile jest w nas z biegunów?

Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie.

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (6777)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 824
Jolanta | 2018-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Ludzie i podróże, ale nie turystyczne. Każdy z bohaterów tego zbioru epizodów, opowieści, ma własne problemy do rozwiązania. Niezależnie od czasów w których żyją; w czasach starych lub współczesnych. To co ich łączy, to podróże w różne miejsca, w różnych celach, czasami podróże w głąb siebie. Poszukują jakiś rozwiązań, czegoś lepszego, ciekawszego. To ludzie zwykli, wydawałoby się, że ze zwyczajnym życiem. Mają jednak jakieś uczucia, przeżywają różne emocje, niezależnie od czasów i miejsc, w których żyją. Ich historie, czasami krótkie, autorka z właściwym dla siebie filozoficznym dociekaniem i pięknym językiem oraz narracją, opisuje tak, że pobudzają naszą wyobraźnię i ciekawość. Wywołują bardzo pozytywne odczucia.
Dla mnie to dobra literatura. Lubię takie klimaty.

książek: 2588
onika | 2017-11-26
Przeczytana: listopad 2017

Oni – bieguni, on – biegun, ona – biegunka?! No troszkę mało fortunna forma żeńska, a po lekcji anatomii, jaką zaserwowała mi Olga Tokarczuk, nie umiem się obronić przed tym defekacyjnym skojarzeniem. Choć, jakby nie było, nie mogę zaprzeczyć, że widzę w tym ścisły związek z pędem, biegiem, lotem…A sama książka? Ona wyjęła mnie z ram czasoprzestrzeni, wtopiła między słowa i zawładnęła myślami.

„Kto wiecznie dążąc, trudzi się, tego wybawić możem” – ten cytat z „Fausta” wyrył się na dobre w mojej głowie. I jego echo znalazłam w książce Tokarczuk. Ten utwór wymyka się znanym mi klasyfikacjom. Bo z jednej strony przypomina luźne zapiski, obserwacje, jakie często robimy w podróży, z drugiej imponuje rozbudowanymi dygresjami, które są fascynującą mapą światów wewnętrznych. I pisarka tak płynnie przechodzi od nadgryzionego zębem czasu podróżnego notatnika do bizantyjskich atlasów, na kartach których ukryto zdumiewające panoptikum. Ujął mnie i język, i podejście do poruszonych...

książek: 6572
allison | 2018-04-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Urzekająca i intrygująca powieść o podróżach - zarówno tych bardzo długich i dalekich, na przysłowiowy koniec świata, jak i o krótkich, bliskich - do sąsiedniej miejscowości, na sąsiednią ulicę.
Osobnym tematem są tu podróże wgłąb siebie. Zarówno w sensie przenośnym, jak i dosłownym, gdyż autorka sporo miejsce poświęciła towarzyszącemu ludziom od wieków pragnieniu zachowania ciała po śmierci.
I to te właśnie - "wewnętrzne" - wędrówki czynią tę książkę niepowtarzalną relacją, pokazaną z różnych perspektyw.

Narratorka, która jest alter ego autorki, często rozmyśla także o miłości, samotności, dzieciństwie, młodości, starości, śmierci... Tematy te przewijają się przez całą powieść, sprawiając, że trudno się od niej oderwać. Łączą one też pozornie oderwane od siebie historie, których bohaterami są ludzie w różnym wieku, z różnych stron świata i z różnych środowisk.

książek: 2404
jatymyoni | 2018-04-03
Przeczytana: marzec 2018

Poznaj samego siebie. Człowiek najlepiej poznaje samego siebie w kontakcie z innym człowiekiem i temu bardzo dobrze sprzyjają podróże. Spotkania, rozmowy, słuchanie opowieści o innych, poznawanie nieznanych światów innych sprzyja też poznaniu samego siebie. Podróże można odbywać też w głąb naszego ciała starając się poznać własne wnętrze fizyczne i psychiczne, a także w czasie. Czy ciągle przemieszczając się uciekamy przed sobą, czy staramy się siebie odnaleźć? Co nas pcha do podróży? Tworzy się psychologia podróży. Nie jest to klasyczna powieść jest to zbór refleksji, przemyśleń, opisów spotkań z ludźmi i ich opowieści, opisy różnych miejsc do których przeciętny turysta nie trafia i związane z nimi historie. Książka pochłania i przy świetnym warsztacie pisarki czyta się świetnie. Jest to utwór ponadczasowy, gdyż zawsze podróżowaliśmy i będziemy podróżować. Warta przeczytania i refleksji nad nią i nad człowiekiem. Bardzo interesująca szata graficzna.

książek: 1993
Wojciech Gołębiewski | 2014-11-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 29 listopada 2014

Vita brevis…. I dlatego nie wierzę, by jurorzy „Nike” zmogli tego GNIOTA, podczas gdy czasu w życiu nie starcza na poznanie wszystkich arcydzieł. Wg mnie to kolejna /już trzecia/ PAŁA dla Tokarczuk. Polecam opinię Agaton na „lubimy czytać”, a ja wracam do moich wartościowych lektur /aktualnie II części „Rzeczpospolitej Obojga Narodów” Jasienicy/

książek: 993
Joanna | 2013-01-29
Przeczytana: marzec 2010

Powieść będąca wielotematycznym dziełem literackim - zaprzeczeniem klasycznej, uniwersyteckiej psychologii , dziedziny opisującej zachodzące zjawiska oraz zachowanie się jednostki jako systemu prawidłowości, rządzących w nim stałych, niezmiennych praw dających się ująć i wyjaśnić za pomocą metodologii badań, zmierzyć narzędziami badawczymi i ująć w ramy danych statystycznych. Autorka zabiera czytelnika w cudowną podróż autobiograficzną oraz podróże innych tworząc , opisując fascynujące historie , które trudno zaklasyfikować jako typowe zachowania. To co odróżnia współczesnych cywilizowanych jest ruch , niestałość, ciągła zmienność co do miejsca , pór dnia, języka, miast. „Barbarzyńcy nie podróżują, oni po prostu idą do celu albo dokonują najazdów”. Powstał w związku z tym fenomen psychologii podróżnej, gdzie Zycie ludzkie składa się z sytuacji, często powielanych stałych zachowań. Ogrom tego zjawiska rozwinął nawet gałęzie gospodarki, powstały na użytek podróżnych lotniska-miasta,...

książek: 616
Aria | 2011-04-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011, Moje! :)
Przeczytana: 13 kwietnia 2011

„…właściwie każda podróż może być traktowana jak wyprawa na biegun, nawet niewielka wycieczka, nawet przejażdżka miejską dorożką.
Dziś – z pewnością nawet podróż metrem.”

Bieguni to odłam rosyjskich prawosławnych staroobrzędowców, wierzący, że zło tego świata ma do człowieka łatwiejszy dostęp, gdy pozostaje on w bezruchu, gdy jest bierny. Dlatego też nie wolno być statycznym, należy być w ciągłym ruchu, nie zatrzymywać się. Iść wciąż na przód.

„- Nie mogę wrócić do domu. (…)
- Masz adres?
- Mam – mówi i recytuje: - Kuzniecka 46 przez 78.
- To go po prostu zapomnij.”

Tokarczuk pisze zgodnie z wiarą biegunów. Ta książka, to zbiór mniejszych i większych ludzkich historii, przemyśleń narratorki i wzmianki o jej własnej podróży. To skrawki myśli i spostrzeżeń, zapisane zdawałoby się bez ładu i składu. Bo książka nie stoi w miejscu, wciąż pędzi naprzód, sama w sobie będąc swoistą podróżą. Przeskakuje od jednej myśli do drugiej, urywa historie, by wrócić do niej po kilkudziesięciu...

książek: 1871
Mlg | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Bardzo lubię prozę Olgi Tokarczuk, jej refleksyjność, swoistą poetyckość. Lubię jej widzenie świata i sposób w jaki o nim opowiada, lubię jej opowieści.

W „Biegunach” podoba mi się motyw podróży spajający książkę i to zarówno w warstwie dosłownej jak i metaforycznej. Podróżujemy w tej powieści nie tylko linearnie, ale również w głąb siebie. I im głębiej się w nią zanurzamy tym ciekawsza się staje.
Podobają mi się opowiadania „anatomiczne” w tej podróży z autorką, spotkania z Innymi (i nie mam tu na myśli przedstawicieli obcych cywilizacji), no i nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała Aleksandry Sprawiedliwej.
Owszem, są w tej powieści wątki nużące, ale, tak się zastanawiam, czy to, co nudne dla mnie będzie tak samo męczące dla innych? Może to, co dla mnie rewelacyjne, będzie dłużyzną dla innego czytelnika? O tym też jest ta książka. Jak bardzo różni jesteśmy i jakie to fascynujące. Autorka mówi, że jest „wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym”. I to też w jej...

książek: 1268
EwaWu | 2017-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2017

"Stojąc na przeciwpowodziowym wale, wpatrzona w nurt, zdałam sobie sprawę, że – mimo wszelkich niebezpieczeństw – zawsze lepsze będzie to, co jest w ruchu, niż to, co w spoczynku; że szlachetniejsza będzie zmiana niż stałość; że znieruchomiałe musi ulec rozpadowi, degeneracji, obrócić się w perzynę, ruchome zaś – będzie trwało nawet wiecznie."

Gdy człowiek staje w miejscu pośród nieustannie rozwijającego się świata, bez wytchnienia biegnącego czasu i milionów nieprzerwanych ciągów przyczynowo-skutkowych, to tak, jakby się cofał. Świat gna naprzód bez niego; zostawia człowieka w tyle. Stąd okresy marazmu, jakie zdarzają się w życiu każdego z nas, dają poczucie brnięcia w nicość; w pustkę, którą zostawia za sobą pędząca rzeczywistość. Wrażenie, jakby ciągle było się gdzieś spóźnionym, nie opuszcza człowieka w okresie stagnacji i ugrzęźnięcia w impasie niweczącym wszelkie nowe decyzje i przedsięwzięcia jeszcze zanim zdążą zaistnieć.

Tokarczuk niejeden raz poruszyła w swojej...

książek: 324
Zuell_Zuell | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Jestem pod ogromnym wrażeniem.
Genialna Autorka. Wielka Literatura.
Zostałam poruszona do głębi.

Jeszcze nigdy wcześniej żadna książka nie przemówiła do mnie tak bezpośrednio i osobiście.
Teraz czytałam swoje przemyślenia i refleksje. Zgadzałam się z ocenami relacji. Utożsamiałam się z najdziwniejszymi postaciami. Czułam ich doznania i rozumiałam motywacje. A wszystko było takie trafne i prawdziwe.

Bieguni to urzekająca powieść z filozoficznym zacięciem snująca opowieści o ludziach z różnych czasów i miejsc.
Błyskotliwe historie i przedstawione postaci są klimatycznym tłem i pretekstem do zebrania refleksji i przemyśleń dotyczących człowieka i jego dróg życiowych (dosłownych i metaforycznych) - jego pragnień, celów, wyborów, motywacji, postrzegania świata. A wszystko ponadczasowo i uniwersalnie.

Pomyślałam sobie, że czytam Biegunów jak prawdziwie wierzący dojrzały człowiek czyta Biblię.
Bez pośpiechu. Czyta. Myśli. Zatrzymuje się. Musi się zastanowić.
Ja wiele razy wracałam do...

zobacz kolejne z 6767 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Złoty Booker dla „Angielskiego pacjenta”!

Wczoraj wieczorem wręczona została jubileuszowa statuetka z okazji półwiecza Nagrody Bookera. Złoty Booker dzięki głosom czytelników z całego świata trafił w ręce Michaela Ondaatje.


więcej
Top czerwca lubimyczytać.pl

Jakie książki w czerwcu rozgrzewały serwery naszego serwisu do czerwoności? Które tytuły najchętniej odwiedzali internauci? Prezentujemy TOP lubimyczytać.pl najpopularniejszych książek czerwca.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd