rozwiń zwiń

8. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego rusza 7 sierpnia

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.08.2022

Wydarzenie będzie odbywało się w Szczebrzeszynie i Zamościu, a jego patronem jest Miron Białoszewski, który w roku 2022 obchodziłby swoje setne urodziny. Sprawdźcie, jakie atrakcje czekają na osoby, które wezmą udział w tym literackim święcie na Roztoczu.

8. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego rusza 7 sierpnia Materiały prasowe / fot. Tadeusz Sobolewski

W trakcie 8. już odsłony Festiwalu Stolica Języka Polskiego zorganizowanych zostanie około 100 wydarzeń, które odbędą się w trakcie 7 dni festiwalowych. Pierwszego dnia wydarzenie zawita do Zamościa, w kolejnych rozgości się w Szczebrzeszynie. Jako że w tym roku patronat nad imprezą sprawuje Miron Białoszewski, jemu będzie poświęcone jedno pasmo spotkań. Nie zabraknie też, jak w roku poprzednim, pasma językowego, przygotowanego razem z partnerem Festiwalu – Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Jak zauważa prof. Iwona Hoffman z UMCS:

Będziemy mówić o języku perswazji, manipulacji, o tym, jak język może stygmatyzować czy wykluczać – to są bardzo ważne kwestie, ponieważ coraz częściej – także wskutek postępu technologicznego – istnieje społeczne przyzwolenie na nadużywanie języka, który ludzi wyklucza na różnych poziomach. A przecież Festiwal i jego przesłanie brzmi: „od języka wszystko się zaczyna”.

Z kolei prof. Ryszard Koziołek przygotuje pasmo Śląsk, a Tomasz Pańczyk – sekretarz Rady Festiwalu – cykl wydarzeń poświęconych 80. rocznicy Zagłady Żydów szczebrzeskich. W ramach cyklu odbędzie się m.in. rozmowa z Anną Bikont o jej książce „Cena”, koncert Mikołaja Trzaski i pokaz filmu „Dowód tożsamości” Mikołaja Grynberga.

W trakcie Festiwalu Stolica Języka Polskiego można się również wybrać na wernisaż wystawy „Ślubny Szczebrzeszyn”. Do udziału w niej zostali zaproszeni mieszkańcy miasta, którzy przesyłali swoje zdjęcia właśnie z tego ważnego dnia w ich życiu – zawarcia związku małżeńskiego.

W Szczebrzeszynie nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych czytelników, z myślą o których powstała Mała Stolica Języka Polskiego – odbędzie się w jej ramach wiele wydarzeń i warsztatów dla dzieci. Na Festiwal zawita również Fundacja Zaczytani.org, która zaprasza na spotkania bajkoedukacyjne.

Jak dodaje wspomniana już prof. Iwona Hoffman:

Myślę, że odkrycia literatury w Szczebrzeszynie nad rzeką, w atmosferze życzliwości i otwarcia, zostają w nas znacznie dłużej niż trwanie Festiwalu. Te spotkania przekładają się na nasz sposób oceny tego, jak żyjemy i postrzegamy świat. Na przykład w tegorocznym Festiwalu są bardzo mocne akcenty związane z kulturą ukraińską – będziemy mieli spotkania z autorami z Ukrainy, którzy odnoszą się do trwającej wojny. Będzie to na pewno ważne przeżycie – czas, w którym rozmawiamy, jest czasem przełomowym – jestem o tym przekonana.

W tym roku Festiwal Stolica Języka Polskiego gościć będzie pisarzy, krytyków, artystów, gwiazdy estrady. Zamość i Szczebrzeszyn odwiedzą m.in.: Małgorzata Rejmer, Ziemowit Szczerek, Anna Dziewit-Meller, Barbara Sadurska, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Paweł Sołtys, Grzegorz Kasdepke, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Michał Rusinek i Joanna Rusinek.

Lubimyczytać.pl objęło nad Festiwalem Stolica Języka Polskiego patronat. Szczegółowy program jest dostępny pod tym linkiem

[as]


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 03.08.2022 16:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post