Wiek niewinności

Okładka książki Wiek niewinności Edith Wharton
Okładka książki Wiek niewinności
Edith Wharton Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Kolekcja Klasyki literatura obyczajowa, romans
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura obyczajowa, romans
Seria:
Kolekcja Klasyki
Tytuł oryginału:
Age of Innocence
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2018-05-23
Data 1. wyd. pol.:
1920-01-01
Data 1. wydania:
1994-07-01
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328055988
Tłumacz:
Anna Bańkowska
Inne
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
1183 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
151
67

Na półkach:

Niestety nie mój klimat. Nie zainteresowała mnie na tyle, by ją skończyć :(

Niestety nie mój klimat. Nie zainteresowała mnie na tyle, by ją skończyć :(

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
640
541

Na półkach:

Ahhh... Myślałam, że będzie to idealny klasyczek, który trafi do mnie. Jednak rozczarowanie mocno mnie trafiło. Wielki zadufany hejter Nowego Yorku wplątuje się w intrygi plotkar.

Ahhh... Myślałam, że będzie to idealny klasyczek, który trafi do mnie. Jednak rozczarowanie mocno mnie trafiło. Wielki zadufany hejter Nowego Yorku wplątuje się w intrygi plotkar.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1540
440

Na półkach: , ,

Uderza mnie w powieściach klasycznych to jak często przedstawiony tam problem wcale dalece nie odbiega od współczesnych czasów. Głównym nurtem „Wieku niewinności” jest motyw rozwodu, a raczej podejścia z cyklu co ludzie powiedzą i przekonania wielkomiejskiej arystokracji do tego, że lepiej wrócić do nieuczciwego męża niż się z nim rozwieść. A jak już się zdecyduje odejść to lepiej być w stanie zawieszenia niż podjąć kroki w celu zerwania małżeństwa. Oczywiście dochodzi do tego jeszcze kwestia finansowa i przegrana kobiet na tym polu w latach 70. XIX wieku, ale problem, który dotyka hrabinę Olenską dotyczy właśnie bardziej sfery konwenansów.

Faktycznie teraz kwestia rozwodów jest bardziej znormalizowana, ale ja jeszcze pamiętam jak będąc dzieckiem doszło do jednego z pierwszych rozwodów w rodzinie i jakie to wtedy było poruszanie. A nawet znam opowieść, że doszłoby do niego wcześniej w innym małżeństwie, ale rodzice ze strony kobiety byli bardzo przeciwni.

Tym bardziej jeszcze mocniej odbieram treść tej książki. Autorka rozlicza nowojorską arystokrację z grzechów hipokryzji, uprzywilejowania i konserwatyzmu. Pokazuje, że nawet wtedy Europejczykom wydawało się, że zza oceanem jest większy postęp społeczny, a to nie była do końca prawda.

Skoro klasyka romansu to musi, gdzieś się znajdować uczucie i ono jest, ale właśnie przez brak akceptacji i pomocy ze strony innych z prawnego punktu widzenia jest ono nie do spełnienia. Podoba mi się kierunek, który obrała autorka, czyli mamy tu do czynienia z nieszczęśliwą miłością, ale nie ma tu podłości ze strony możliwych kochanków. Też od początku autorka postawiła na myślącego męskiego bohatera, który widzi to jak powinno wyglądać życie i jak Ci broniący niewinności są najbardziej winni.

Refleksyjna powieść, która wywarła na mnie pozytywne wrażenie.

Uderza mnie w powieściach klasycznych to jak często przedstawiony tam problem wcale dalece nie odbiega od współczesnych czasów. Głównym nurtem „Wieku niewinności” jest motyw rozwodu, a raczej podejścia z cyklu co ludzie powiedzą i przekonania wielkomiejskiej arystokracji do tego, że lepiej wrócić do nieuczciwego męża niż się z nim rozwieść. A jak już się zdecyduje odejść to...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
462
462

Na półkach: , , , , , ,

Prześmiewczy z punktu widzenia dzisiejszych czasów obraz socjety amerykańskiej z Nowego Jorku z lat 70 XIX wieku.
W ułożony świat Newlanda Archera i jego narzeczonej, a potem żony May Welland, wkracza Ellen Oleńska, kobieta która odważyła się odejść od męża i zacząć życie na nowo wbrew sztywnym zasadom środowiska, z którego pochodzi. Zauroczony kobietą Newland musi podjąć decyzję czy powinien żyć dalej według zasad według jakich go wychowano czy też rzucić się wir nowych doznań.
Napisana pięknym językiem powieść, która została nagrodzona Pulitzerem i ma ponad 100 lat była miłą lekturą. Polecam 😁

Prześmiewczy z punktu widzenia dzisiejszych czasów obraz socjety amerykańskiej z Nowego Jorku z lat 70 XIX wieku.
W ułożony świat Newlanda Archera i jego narzeczonej, a potem żony May Welland, wkracza Ellen Oleńska, kobieta która odważyła się odejść od męża i zacząć życie na nowo wbrew sztywnym zasadom środowiska, z którego pochodzi. Zauroczony kobietą Newland musi...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1028
565

Na półkach: ,

Nagrodzona Pulitzerem w roku 1921 powieść określana mianem arcydzieła literatury światowej to przede wszystkim bardzo złożony i wielobarwny portret psychologiczny nowojorskiej socjety. Lata 70. XIX wieku oplata sztywna siatka norm i społecznych konwenansów. Każde wymykające się schematom działanie wyrzuca na margines jednostki nieposłuszne, do których należy hrabina Ellen Olenska. Skandalistka i rozwódka budzi w arystokratach sprzeczne emocje - jedni ją kochają i pożądają, drudzy nienawidzą i chcą jak najszybciej pozbyć się problemu. Napędzani hipokryzją tworzą scenę, na której rozgrywa się miłosny dramat dwóch kobiet i jednego mężczyzny.

Finał, dość oczywisty dla klasyki literatury, był mimo wszystko satysfakcjonujący. Ciężko było godzić się ze sposobem myślenia i postępowania bohaterów, ale dzielący nas czas daje pewne wyobrażenie. „Wiek niewinności” był dla mnie lekturą chwilami nużącą, a nawet irytującą, choć doceniam tak dokładny rys psychologiczny i społeczny.

Po co czytać?
Klasykę - w ogóle - moim zdaniem znać warto, żeby mieć pewien ogląd zmieniającego się świata pod względem społecznych norm i zachowań. Fascynujące z jakiego punktu patrzą na nas bohaterowie powieści Edith Wharton i jak dziwne i ograniczające są ich czasy dla współczesnych ludzi.

Jeśli kochacie klasykę romansu nie zawiedzie Was Newland Archer, główny bohater rozdarty między płomiennym pożądaniem, a bezpiecznym i pewnym sercem wybranki. Sama nie żałuję czasu poświęconego lekturze, chociaż początek był dość trudny. „Wiek niewinności” wspominać będę jako zwyczajnie dobrą lekturę, do której nie planuję powrotu.

Nagrodzona Pulitzerem w roku 1921 powieść określana mianem arcydzieła literatury światowej to przede wszystkim bardzo złożony i wielobarwny portret psychologiczny nowojorskiej socjety. Lata 70. XIX wieku oplata sztywna siatka norm i społecznych konwenansów. Każde wymykające się schematom działanie wyrzuca na margines jednostki nieposłuszne, do których należy hrabina Ellen...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
226
126

Na półkach:

Książkę odsłuchałem jako audiobook. Forma gramatyczna i stosowane składnie, wydają się być już dziś anachroniczne, natomiast rozwlekłość pióra sprawiła że gdzieś po godzinie zacząłem przyśpieszać tempo odsłuchu. Finalnie skończyłem przy x3. Z dzisiejszego punktu widzenia, moim zdaniem bohaterzy są płytcy i p...<cenzura>. Nie potrafią mówić w oczy co myślą. Za plecami to już co innego, w myśl zasady "nie ma ch...<cenzura> nad majora". W oczy bije zakłamanie i zadufanie w sobie. Być może w 1921 książka była rewelacyjna na miarę Pulitzera, gdyż w jakimś stopniu mogła poruszać tematykę feministyczną w świecie niedostępnej dla większości socjety, zwłaszcza że jeśli dobrze kojarzę to był pierwszy Pulitzer dla kobiety. Dziś miałbym co do tego wątpliwości.

W audiobooku wkurzała mnie jeszcze niekonsekwencja w czytaniu obcojęzycznych imion i nazwisk. Czasem wg gramatyki polskiej innymi razy wg angielskiej (wersja audio z E. Mateuszuk ,storybox). Nie mniej to specyfika wydania.

Cenzura weszła w miejsce gdzie kogoś uraziła wolność słowa. ;)

Książkę odsłuchałem jako audiobook. Forma gramatyczna i stosowane składnie, wydają się być już dziś anachroniczne, natomiast rozwlekłość pióra sprawiła że gdzieś po godzinie zacząłem przyśpieszać tempo odsłuchu. Finalnie skończyłem przy x3. Z dzisiejszego punktu widzenia, moim zdaniem bohaterzy są płytcy i p...<cenzura>. Nie potrafią mówić w oczy co myślą. Za plecami to...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
636
339

Na półkach:

„Wiek niewinności”, to wydana w 1920 roku powieść pióra amerykańskiej pisarki Edith Wharton, za którą odznaczona została Pulitzerem, tym samym zostając pierwszą kobietą, którą uhonorowano tą nagrodą.

Fabuła powieści sprowadza się do rozterek miłosnych młodego mężczyzny, który wbrew zdrowemu rozsądkowi zakochuje się w kuzynce swojej narzeczonej. Z początku Newland stara się zignorować kiełkujące w nim emocje, jednak z czasem, nie jest już w stanie ignorować trawiących go uczuć.

Osobiście uważam, że powieść nie jest specjalnie zajmująca. Przesłanie jest płytkie, a język, jakim została ona napisana, nie wnosi żadnej dodatniej wartości. Zakładam, że za kilka lat w mojej pamięci całkowicie zatrą się wspomnienia tej lektury.
Jeśli ktoś się ze mną nie zgadza, byłabym wdzięczna, za podesłanie mi jakichkolwiek słów obrony wartości tej książki. Być może sama coś przeoczyłam lub zignorowałam, co sprawiło, że powieść ta zasłużyła na Pulitzera. 

„Wiek niewinności”, to wydana w 1920 roku powieść pióra amerykańskiej pisarki Edith Wharton, za którą odznaczona została Pulitzerem, tym samym zostając pierwszą kobietą, którą uhonorowano tą nagrodą.

Fabuła powieści sprowadza się do rozterek miłosnych młodego mężczyzny, który wbrew zdrowemu rozsądkowi zakochuje się w kuzynce swojej narzeczonej. Z początku Newland stara się...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
372
365

Na półkach:

Klasyczne studium walki serca i rozumu… szlachetność bohaterów i niesamowita atmosfera minionej epoki konwenansów Nowego Świata, sprawiają, że lektura jest subtelną lekcją szacunku dla uczuć (zwłaszcza innych ludzi)…

Klasyczne studium walki serca i rozumu… szlachetność bohaterów i niesamowita atmosfera minionej epoki konwenansów Nowego Świata, sprawiają, że lektura jest subtelną lekcją szacunku dla uczuć (zwłaszcza innych ludzi)…

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
268
93

Na półkach: ,

świetny język. słuchałam audiobook i to był dobry czas

świetny język. słuchałam audiobook i to był dobry czas

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1766
682

Na półkach:

Dawno nie czytałam klasyki literatury pięknej, a dzięki tej powieści przypomniałam sobie dlaczego kiedyś tak lubiłam takie książki. "Wiek niewinności" jest pięknie napisany. Nie ma tu prawie wcale akcji, ale czytałam powieść z zainteresowaniem i przyjemnością. Fabuła toczy się wokół życia codziennego, a zwłaszcza wokół relacji miłosnych elit XIX-wiecznego Nowego Jorku. Bohaterowie są dobrze nakreśleni. Są to postacie niejednoznaczne, zwłaszcza główny bohater Newland Archer i hrabina Olenska co w moich oczach jest zdecydowanym plusem fabuły. Jest to typowa powieść klasyczna, ale bardzo przystępna. Warto się z nią zapoznać.

Dawno nie czytałam klasyki literatury pięknej, a dzięki tej powieści przypomniałam sobie dlaczego kiedyś tak lubiłam takie książki. "Wiek niewinności" jest pięknie napisany. Nie ma tu prawie wcale akcji, ale czytałam powieść z zainteresowaniem i przyjemnością. Fabuła toczy się wokół życia codziennego, a zwłaszcza wokół relacji miłosnych elit XIX-wiecznego Nowego Jorku....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 021
  • Przeczytane
    1 496
  • Posiadam
    425
  • Teraz czytam
    46
  • Ulubione
    41
  • Klasyka
    39
  • Literatura amerykańska
    35
  • Audiobook
    33
  • 2022
    32
  • 2021
    25

Cytaty

Więcej
Edith Wharton Wiek niewinności Zobacz więcej
Edith Wharton Wiek niewinności Zobacz więcej
Edith Wharton Wiek niewinności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także