Nowy człowiek, nowy naród, nowy świat: mitologia i rzeczywistość Rewolucji Francuskiej

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
rewolucja francuska
historia
Cavalcanti

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=10282

Wojciech Gołębiewski | 2016-03-30
Przeczytana: 30 marca 2016

UWAGA! NISKA OCENA JEST WYNIKIEM MOJEJ NIEKOMPETENCJI. Po prostu ten typ literatury mnie nie leży. Czy też inaczej: marzono by książki trafiły pod strzechy. Gdybym był strzechą, a książką - praca Baszkiewicza, to spełnienie marzeń niczego pozytywnego by nie przyniosło.
Jan Baszkiewicz (1930 – 2011) ma na LC 24 książki, z których 17 ma 0 lub 1 opinię; pozostałe mają 3 do 5, a jedna nawet 8, ale żadna z nich nie osiągnęła nawet 7 gwiazdek. Ta omawiana, z 1993 roku, ma jedną jedyną opinię, i to entuzjastyczną, ale średnią ocenę tylko 5,5, którą zapewne ja jeszcze obniżę. Muszę podać, że autor tej jedynej pozytywnej opinii przedstawia się następująco:
"Harcerz, ministrant NFRR, student myśli i kultury politycznej. Pasjonat filozofii, metodologii historii, teologii, liturgiki i nowoczesnej dydaktyki".
Przy takich zainteresowaniach pozytywna ocena staje się zrozumiała. Ja ...

Aleksander | 2015-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2015, Historia

Jestem zaskoczony niską oceną książki, która w moim przekonaniu powinna być obowiązkową na półce każdego historyka.
Żeby móc wnikliwie i ze zrozumieniem analizować fakty historyczne dobrze jest poznać tok myślenia ludzi którymi się zajmujemy. Autor książki właśnie to czyni - przedstawia doskonale na czym polegał rewolucyjny proces "regeneracji" i na jakich polach miał się odbywać. Czytałem z wypiekami na twarzy, polecam.