Komunitarianie. Wybór tekstów

Wydawnictwo: Fundacja Aletheia
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
LubimyCzytać

"Przez ostatnie dwie dekady trwa spór między liberałami, którzy kładą nacisk na obronę indywidualnych uprawnień, a komunitarianami, dla których wielkie znaczenie mają wartości i interesy wspólnotowe." Paweł Śpiewak

źródło opisu: Fundacja Aletheia 2004

źródło okładki: Fundacja Aletheia 2004

Aleksander | 2016-06-22

Dominacja paradygmatu liberalnego jest dziś w dyskursie politycznym trudna do podważenia. Walka z totalitaryzmem nazistowskim, następnie wieloletnie zmagania z ideologią komunistyczną czy aktualnie wojna z islamskim fanatyzmem - wszystko to sprawia, że liberalna demokracja zdaje się być dzisiaj, nawet dla krytyków, złem koniecznym. Opiera się ona na przekonaniu, że swoją tożsamość budujemy w sposób autonomiczny i samodzielny, co uprawnia nas do całkowitej dowolności w formułowaniu celów i ich realizacji. Państwo ma stanowić jedynie wspólną ramę działania i zapewniać zasady gwarantujące równe możliwości.

Wyrośli na krytyce takiego poglądu komunitarianie wskazując na szkodliwość takiego poglądu unaoczniają jak państwo z dobra wspólnego staje się instytucją usługową, na której powodzeniu przestaje komukolwiek zależeć. Podkreślają wagę wspólnot w procesie kształtowania się naszej tożsamości i ogromne konsekwencje jakie niesie za sobą dostrzeżenie tego faktu w polityce.
Paweł Śpiewak w...