Endżi

Profil użytkownika: Endżi

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 2 dni temu
168
Przeczytanych
książek
591
Książek
w biblioteczce
2
Opinii
8
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 2 cytaty
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

To prawdziwa "kopalnia" wiedzy, znaczeń, symboli, która obejmuje całą historię dziejów, a przy tym jest bardzo łatwa i przystępna dla czytelnika. To wszystko jest bardzo ważne dla miłośnika kultury w na wpół cybernetycznym świecie.

To prawdziwa "kopalnia" wiedzy, znaczeń, symboli, która obejmuje całą historię dziejów, a przy tym jest bardzo łatwa i przystępna dla czytelnika. To wszystko jest bardzo ważne dla miłośnika kultury w na wpół cybernetycznym świecie.

Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Najnowszą książkę Beaty Pawlikowskiej otrzymałam jako prezent. Kiedy dostrzegłam ją pod choinką, pomyślałam: "będzie jak znalazł" - (dosłownie). Rzeczywiście w ciemne, przeszywające wilgotnym chłodem, zimowe poranki, lubię skulić się gdzieś przy szybie w autobusie i marzyć o słonecznych, odległych lądach. Znajduję wtedy czas, by między naukowymi publikacjami wcisnąć promień słońca do mojej wyobraźni i otworzyć ją na nieznane miejsca. Książka wydana w atrakcyjnej formie, mieści na swoich kartach liczne zdjęcia - kolorowe i te czarno-białe, papierowe, jak i "smartfonowe". Dodana do papierowego wydania aplikacja z setkami zdjęć ludzi, ulic czy potraw znad Gangesu, uatrakcyjnia lekturę i przenosi obraz z rejestru wyobrażonego do realnego, co ma swoje wady i zalety. Choć sama z uporem uruchamiałam wyobraźnię, lubię fotografię, a w tym przypadku potraktowałam ją jak cenny dokument. Bogactwo ilustracji sprawia, że książkę, choć liczącą prawie 400 stron, czyta się błyskawicznie. Odniosłam wrażenie jednak, że każda kolejna przewracana przeze mnie kartka, dostarcza niewiele informacji na temat samych Indii. Trudno nie zgodzić się z recenzjami, których autorzy narzekają, że właściwie nie poznali indyjskiej kultury. Zastanawiałam się więc: może o to chodziło? Może autorka wcale nie zamierzała opisać indyjskich zwyczajów, a wyłącznie myśli blondynki, która za sprawą przewrotnego losu znalazła się nad Gangesem? Jeśli tak, to ni to monolog wewnętrzny, ni to powiastka filozoficzna, a i dziennik z tego lichy. Charakterystyczny dla Pawlikowskiej styl pisania - bardzo przezroczysty język, liczne wykrzykniki, niepotrzebne przerwy i nieznośne powtórzenia - oraz niezdarne (celowo, jak mniemam) rysunki sytuacyjne, czynią tę narrację subiektywną, emocjonalną, ale niestety także irytującą i grafomańską. Mam wrażenie, że ta pozycja narodziła się z mody na podróżnicze książki i stanowi dowód na to, że każdy może wrócić z wędrówki i w oparciu o własne przeżycia i przemyślenia, wydać książkę. Główna refleksja, jaka zrodziła się w mojej głowie po lekturze, dotyczyła raczej zastanawiającego fenomenu Beaty Pawlikowskiej-pisarki. Nie wątpię, że młodszym czytelnikom, książka mogła/może przypaść do gustu, jednak ja miałam wrażenie, że sięgnęłam nie po to, co chciałam. Być może na wyrost oczekiwałam reporterskiej relacji na miarę R. Kapuścińskiego, ale czy nie o to właśnie chodzi w tego rodzaju książkach?

Najnowszą książkę Beaty Pawlikowskiej otrzymałam jako prezent. Kiedy dostrzegłam ją pod choinką, pomyślałam: "będzie jak znalazł" - (dosłownie). Rzeczywiście w ciemne, przeszywające wilgotnym chłodem, zimowe poranki, lubię skulić się gdzieś przy szybie w autobusie i marzyć o słonecznych, odległych lądach. Znajduję wtedy czas, by między naukowymi publikacjami wcisnąć promień...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Endżi

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


Ulubione

Henry David Thoreau Walden, czyli życie w lesie Zobacz więcej
Joseph Conrad Jądro ciemności Zobacz więcej
Fiodor Dostojewski Wspomnienia z domu umarłych Zobacz więcej
Henry David Thoreau Walden, czyli życie w lesie Zobacz więcej
Susan Sontag Jak świadomość związana jest z ciałem. Dzienniki, t.2, 1964-1980 Zobacz więcej
Albert Camus Człowiek zbuntowany Zobacz więcej
Juliusz Verne Pięć tygodni w balonie Zobacz więcej
Mircea Eliade Obrazy i symbole. Szkice o symbolice magiczno-religijnej Zobacz więcej
Lena Dunham Nie taka dziewczyna. Młoda kobieta o tym, czego „nauczyło” ją życie Zobacz więcej
Henry David Thoreau Sztuka chodzenia Zobacz więcej
Henry David Thoreau Sztuka chodzenia Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
168
książek
Średnio w roku
przeczytane
7
książek
Opinie były
pomocne
8
razy
W sumie
wystawione
162
oceny ze średnią 7,0

Spędzone
na czytaniu
821
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
6
minut
W sumie
dodane
2
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]