Obrazy i symbole: szkice o symbolice magiczno-religijnej

Tłumaczenie: Paweł Rodakowie
Wydawnictwo: Aletheia
Images et symboles
978-83-61182-28-3
mitologia, religia, symbole
kasia2409

Od końca lat czterdziestych XX wieku ukazywały się we Francji publikacje z historii religii, które z czasem stały się światowym kanonem w tej dziedzinie. Ich autor, Mircea Eliade (1907?1986), jest dziś klasykiem religioznawstwa. ?Obrazy i symbole? należą do jego wczesnych dzieł (1952). Eliade skupia uwagę na problematyce symbolu, w owym czasie bardzo aktualnej i inspirowanej zarówno przez dyscypliny humanistyczne (psychoanaliza, filozofia, np. Cassirer, teologia, np. Tillich), jak i przez literaturę (surrealizm, symbolizm). Autor zakłada, że wszelkie fakty religijne mają symboliczny charakter, tzn. opierają się na pewnej symbolice. W fascynujących rozważaniach porównawczych zestawia symboliki różnych religii świata, w tym także religii chrześcijańskiej, odnajdując zaskakujące związki np. symboliki krzyża z innymi tradycjami religijnymi. Analizuje magiczną i religijną symbolikę ?środka świata?, ?drzewa kosmicznego?, wody, a nawet mięczaków. Ponieważ w sferze religijnej ?wszystko jest symbolem?, wydobycie funkcji takiej symboliki okazuje się istotnym zadaniem historyka religii.

bies | 2016-10-15
Endżi | 2015-12-30