Pięć tygodni w balonie

Tłumaczenie: Andrzej Zydorczak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Podróże z Verne'em". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Cinq semaines en ballon. Voyages des decouvertes en Afrique par trois Anglais
przygodowa
Barbara

Inne wydania

"Nowa seria wydawnicza Wydawnictwa Zielona Sowa „Podróże z Verne’em” zawiera 14 powieści Juliusza Verne’a. Obok utworów należących do kanonu twórczości francuskiego klasyka, prekursora science fiction, znalazły się w niej również pozycje mniej znane polskiemu czytelnikowi, jak utrzymane w konwencji powieści utopijnej ""Pięćset milionów hinduskiej księżniczki"" czy ""Dramat w Inflantach"", którego akcja toczy się wokół zbrodni i następującego po niej śledztwa. Starannie opracowane, opatrzone rzetelnymi przypisami książki, w nowych pełnych przekładach z języka francuskiego, rekomenduje Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a."

źródło opisu: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2009

źródło okładki: http://vernez.republika.pl/seria%20zielonej%20sowy.htm

tomsn | 2014-07-17
Przeczytana: 14 lipca 2014

Duma cywilizowanego człowieka, która przebija z tej historii realizuje się w przekraczaniu kolejnych barier ludzkich możliwości. Upstrzone na vernowską modłę niezwykłymi przygodami perypetie naukowca, myśliwego i służącego dają nadzieję na triumf światłego rozumu, poświęcenia i ... dobrych, angielskich manier. Warto przeczytać czym ekscytowali się chłopcy w dawnych latach!

Polecam czytać w wydaniu NK z klasycznymi ilustracjami Riou i de Montaut reprodukowanych z wydania J. Hetzel et Cie, Paris.

Klakier | 2010-09-14
Przeczytana: 25 czerwca 2010

Wspaniała! Świetnie się ją czytało! Uwielbiam książki o podróżach po Afryce. :)

Tobiasz | 2010-07-04
Przeczytana: 2002 rok

Niesamowita! Książka mojej młodości, którą do dziś miło wspominam.

Jędrek | 2015-04-20
Przeczytana: 01 stycznia 1970

Jedna z najmniej imponujących nam technologią powieści Verne'a. Nic jednak dziwnego, bo popychany wiatrem balon to już mało praktyczny archaizm. Nawet zawody balonowe mają bardziej rozbudowaną technologię, bo podgrzewają powietrze gazem z butli, co daje możliwość obniżania i podwyższania pułapu na życzenie. Szkoda, że Verne nie wymyślił sterowca czyli dołożył do swego balonu jakiegoś silnika. Ale to w końcu była pierwsza powieść autora.
Dla współczesnych jednak lektura musiała być pasjonująca, zwłaszcza że przelatywali nad niedostępnym wtedy dla Europejczyków Czarnym Lądem.

BookBasset | 2013-03-29

Niezwykła książka, w której autor pokazuje nam piękno Afryki z lotu ptaka. Ta dość nietypowa jak na książkę podróżniczą perspektywa wyróżnia tę książkę na tle innych. Fani Verne'a nie zawiodą się, a inni być może złapią bakcyla. Polecam!

wkwiatki | 2012-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Powieści przygodowe takie jak ta... brr. Nie cierpię, ale zawezmę się i przeczytam.
W wakacje.
Jak dożyję, rzecz jasna.
____________
Dożyć - dożyłam, ale nie mogę. Książka mnie odrzuca.

Gwathgor | 2014-07-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 27 lipca 2014

Nie porwało mnie specjalnie. Chwilami nużyły mnie długie opowieści o odkrywcach i opisy, a akcji moim zdaniem było stanowczo za mało. Ot, czytadełko na jedno posiedzenie.

michnar3 | 2013-11-01
Na półkach: 2013, Przeczytane, 8-9
Przeczytana: 31 października 2013

Chyba najlepsza książka Verne'a jaką czytałem. Fantastyczny styl oraz ciekawe przygody, polecam.

Jabuilo | 2015-08-15

Verne jest autorem mojego dzieciństwa, połykałem jego książki jak żaba muchy, było to w katach siedemdziesiątych poprzedniego wieku jedyne okno na świat inny niż szara rzeczywistość dwóch programów TVP i opowieści dziadka z wojny. Było to barwne i egzotyczne, choć już wtedy trąciło myszką. Do dzisiaj wielkim sentymentem darzę te książki. Niestety młodsze pokolenia nie zobaczą w tych pozycjach tej kolorystyki i skarbów wiedzy (np. z podstaw fizyki, biologii czy astronomii) tylko przydługie opisy i makgajwerowską zdolność rozwiązywania problemów. Ubolewam, ale niestety nie zawrócimy kijem Wisły, czasu nie cofnę. Ja czytałem te książki siedząc w szałasie lub na gałęzi w sadzie sąsiada. Teraz mamy niezrozumienie czarno-białych filmów i pożądanie akcji w rodzaju Batmana czy Niezgodnej (swoją drogą kiepska i książka i film...). Polecam wszystkim, którzy chcą wychowywać dzieci bez telewizji i komiksów (a znam takich!).

Katerina | 2016-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Oj takiej książki mi chyba brakowało. Lekka, przyjemna, z przygodami w dalekich krajach i idealnymi angielskimi manierami ;). Bardzo mi się podobała, choć jest chyba bardziej skierowana do młodzieży. A ona niestety woli teraz inne klimaty - magię, wampiry, nadprzyrodzone moce... bez tego wydaje im się, że książka jest nudna. Rozumiem, że w dzisiejszych czasach, gdzie wydawać by się mogło, że wszystko zostało już odkryte, wszystkie kontynenty zwiedzone i obejrzane pięć razy tylko magia wydaje się być czymś nowym, ale naprawdę tego typu książki również są wspaniałe! Polecam sprawdzić, czy nie mam racji ;).