Stella_Agdzia 
kraina-ksiazek-stelli.blogspot.com
status: Czytelnik, ostatnio widziany 6 tygodni temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-07-02 14:58:41
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Z pewnością każdy z nas w swoim otoczeniu dostrzega tak zwanych "innych". Niestety, tacy ludzie z reguły trzymają się na uboczu i postrzegani są przez większość jako dziwacy. Tymczasem warto dowiedzieć się, co jest przyczyną ich inności oraz mieć na uwadze to, iż ta inność nie czyni ich wcale gorszymi od nas. Czasami spowodowana jest chorobą, innym razem traumatycznymi wydarzeniami z... Z pewnością każdy z nas w swoim otoczeniu dostrzega tak zwanych "innych". Niestety, tacy ludzie z reguły trzymają się na uboczu i postrzegani są przez większość jako dziwacy. Tymczasem warto dowiedzieć się, co jest przyczyną ich inności oraz mieć na uwadze to, iż ta inność nie czyni ich wcale gorszymi od nas. Czasami spowodowana jest chorobą, innym razem traumatycznymi wydarzeniami z przyszłości, niekiedy wynika po prostu z charakteru danej osoby. Całkiem niedawno miałam okazję przeczytać powieść A. J. Steiger, pt.: "Moje serce, mój wróg", która stawia w zupełnie nowym świetle osoby dotknięte zespołem Aspergera.

Niespełna osiemnastoletnia Alvie ma zespół Aspergera i próbuje udowodnić, że jest samodzielna i może mieszkać bez jakiejkolwiek opieki. Bardzo zależy jej na wolności, a szanse na pozytywną opinię kuratora są całkiem spore. Dziewczyna pracuje w ogrodzie zoologicznym i każdego dnia musi zmagać się z samą sobą, próbować nawiązywać właściwe relacje z ludźmi. Na swojej drodze spotyka Stanleya, tajemniczego chłopaka chodzącego o lasce, wydającego się tak bardzo kruchym. Alvie i Stanley zaczynają się do siebie zbliżać, ale oboje muszą walczyć z chorobą i przeszłością, która chce stanąć im na drodze.

Chyba jeszcze nie spotkałam się z tematyką autyzmu w literaturze młodzieżowej i bardzo dobrze, że wreszcie taka książka się ukazała. O autyzmie zapewne słyszał prawie każdy, ale o Aspergerze słyszy się już nieco mniej. Nie chcę wnikać w szczegóły medyczne, lecz z reguły mówi się, że zespół Aspergera to łagodniejsza forma autyzmu. Istotne jest jednak to, że wbrew pozorom sporo osób jest dotkniętych Aspergerem. Dzięki tej książce można wniknąć w psychikę takich ludzi, zobaczyć, jakie są ich cechy szczególne i może też dowiedzieć się, jak powinniśmy się wobec nich zachowywać. Przede wszystkim książka ta uświadamia nam, że oni także mają uczucia, marzenia, emocje i chcą normalnie żyć. Oprócz tego porusza ona temat doświadczeń z przeszłości, które mogą znacznie wpływać na nasze obecne życie.

Powieść czyta się naprawdę szybko, jest ona bardzo wciągająca i ciekawa, na brak akcji nie można narzekać. Autorce udało się wykreować wiarygodnych i intrygujących bohaterów, których nie sposób nie polubić. Kibicowałam im od samego początku i bardzo się z nimi zżyłam. Poza tym książka dostarcza ogromnej masy emocji. Momentami jest wzruszająca, momentami zabawna. Uczy ona dostrzegania drugiego człowieka, a także empatii. Jedyne do czego mogę się przyczepić to nadmierny naturalizm, aczkolwiek wielu osobom pewnie nie będzie on przeszkadzał.

"Moje serce, mój wróg" to mądra i dająca do myślenia książka, która jest świetną lekturą zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Polecam ją chociażby nauczycielom, którzy z pewnością na swojej zawodowej drodze mogą spotkać osobę dotkniętą zespołem Aspergera. Książka A. J. Steiger może również stanowić motywację, nadzieję, dać siłę do walki z własnymi słabościami.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
530 52 361
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (27)

Ulubieni autorzy (10)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd