mala5317 
polecanekobietom.blogspot.com
35 lat, kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 1 cytat, ostatnio widziana 20 godzin temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-11-18 15:28:22
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Coraz częściej zdarza mi się czytać kryminały które pozostawiają po sobie jakieś głębsze wrażenia i refleksje. Podobnie będzie z tym który przedstawię wam dziś. DOBRE MIASTO, to miasteczko w którym prym wiedzie bieda, patologia i dysfunkcjonalność społeczna. Bohaterowie pochodzą z najniższych warstw społecznych.


Autor w dość drobiazgowy i opisowy sposób ukazał jaki wpływ na człowieka, jego...
Coraz częściej zdarza mi się czytać kryminały które pozostawiają po sobie jakieś głębsze wrażenia i refleksje. Podobnie będzie z tym który przedstawię wam dziś. DOBRE MIASTO, to miasteczko w którym prym wiedzie bieda, patologia i dysfunkcjonalność społeczna. Bohaterowie pochodzą z najniższych warstw społecznych.


Autor w dość drobiazgowy i opisowy sposób ukazał jaki wpływ na człowieka, jego psychikę i zachowanie ma wychowanie w takim właśnie marginalnym społeczeństwie. Nie tylko mamy możliwość podglądania kształtowania się charakterów naszych bohaterów na przestrzeni kilkunastu lat ale możemy konfrontować to z otoczeniem a nawet wydarzeniami politycznymi. Podczas czytania momentami łapałam się na tym jak ponura i przygnębiająca jest ta opowieść. I nie chodzi mi tu o samo morderstwo tylko całą tę otoczkę. Bohaterowie ci żyją w potrzasku. Tak naprawdę bez żadnej perspektywy na lepsze jutro. Jedna na sto osób wychodzi z takiego społeczeństwa bez obciążenia psychicznego, kompleksów i w pewnym stopniu wybija się ponad resztę tej grupy społecznej. Reszta kończy w tak zwanym marginesie społecznym.


Ciekawą kwestią jaką poruszył autor jest postrzeganie winy przez ogół społeczeństwa. Łatwiej jest nam uwierzyć w to że zbrodnia została popełniona przez kogoś z nizin niż przez kogoś wychowanego w porządnym domu. Z góry zakładamy i szufladkujemy dane osoby bez zebrania dostatecznych dowodów. Niestety już taką mamy naturę i o ile przy drobnych przewinieniach nie jest to tak drastyczne w skutkach, to już przy takiej zbrodni jaką opisuje autor raczej jest niedopuszczalne. Podobnie jest z aspektem finansowym. Mając pieniądze jesteś w stanie przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, nie zawsze mając rację. Jak to mówi stare porzekadło: Biednemu zawsze wiatr w oczy!, i w tej książce doskonale jest to pokazane. I trzecim rzucającym się w oczy aspektem jest siła i wpływy czwartej władzy, czyli mediów. Mądrzy ludzie potrafią wykorzystać ich siłę do swych celów i w pewien sposób ukierunkować resztę społeczeństwa. Mamy bardzo często z tym do czynienia w obecnych czasach, a pan Mariusz Zielke potrafił to doskonale oddać w książce.


W książce narracja przedstawiona jest z perspektywy Rafała i Mirka oraz Małgorzaty, dziennikarki wysłanej do zebrania materiału na temat morderstwa. Mirek i Rafał oskarżeni są o brutalne morderstwo żony lokalnego biznesmena. To z ich perspektywy poznajemy życie w tym miasteczku. Te ciemne zaułki i ponure tajemnice o których nikt głośno nie mówi, powoli wychodzą na światło dzienne. W dużej mierze jest to zasługa Małgorzaty która wychowała się kiedyś w tym miasteczku a która teraz powróciła by dowiedzieć się czegoś więcej o sprawcach. Jej prywatne śledztwo ukazuje jak wiele jest niedomówień w tak prostej i jednoznacznej sprawie i jak bardzo nieprawdziwe twarze ukazują jej kolejni rozmówcy.


Czytając momentami łapałam się na postrzeganiu świata tylko w pesymistycznych kolorytach, gdyż w książce nie ma żadnego aspektu radości. Od pierwszej do ostatniej strony świat w niej jest ponury i pesymistyczny co dobrze się sprawdza w tej kategorii literackiej. Jak przystało na prawdziwy kryminał. Akcja poprowadzona jest lekko i płynnie. Może momentami za mało było zakrętów i wątpliwości, szczególnie przy samym zakończeniu które szybko zostało rozwikłane, ale to tylko mały niuans a jako całość to świetny kryminał. Polecam wam go z czystym sumieniem. Oczywiście to książka nie tylko dla kobiet ale i mężczyzn którzy przez chwilę pragną stać się detektywami i rozwiązać zagadkę. Przyznam szczerze że mi się nie udało. Zakończenie mnie zaskoczyło.


Dziękuję bardzo wydawnictwu Czarna Owca za możliwość przeczytania tak dobrej pozycji. Z otwartej furtki jaką sobie zostawił autor spodziewam się kolejnej części po którą również sięgnę. A wam życzę miłej lektury i do zobaczenia niedługo...


1. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Mistrz" Katarzyna Michalak

2. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Zakręty Losu" Agnieszka Lingas - Łoniewska

3. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Zakręty Losu. Braterstwo Krwi" Agnieszka Lingas - Łoniewska

4. P O L E C A N E K O B I E T O M : Z E M S T A KATARZYNA MICHALAK

5. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Dotyk ciemności" C.J. Roberts

6. P O L E C A N E K O B I E T O M : ŚLADAMI EMMY

7. P O L E C A N E K O B I E T O M : OTCHŁAŃ SUMIENIA

8. P O L E C A N E K O B I E T O M : ECHO MORDERSTWA

pokaż więcej

 
2018-11-11 15:03:57
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

To już czwarta część przygód przyjaciółek z restauracji POKUSA i moje czwarte przyjemne spotkanie z tą autorką. Zdecydowanie w momentach kiedy potrzebujecie rozluźnienia, wytchnienia i oddechu od codzienności spokojnie możecie sięgać po tę pozycję jak i każdą wcześniejszą tej autorki. Na pewno się nie zawiedziecie i spędzicie z nią przyjemne chwile. Przystojni mężczyźni i piękne kobiety w... To już czwarta część przygód przyjaciółek z restauracji POKUSA i moje czwarte przyjemne spotkanie z tą autorką. Zdecydowanie w momentach kiedy potrzebujecie rozluźnienia, wytchnienia i oddechu od codzienności spokojnie możecie sięgać po tę pozycję jak i każdą wcześniejszą tej autorki. Na pewno się nie zawiedziecie i spędzicie z nią przyjemne chwile. Przystojni mężczyźni i piękne kobiety w cukierkowych proporcjach sprawią że ta pozycja stanie się odskocznią od waszego zdecydowanie mniej kolorowego życia.


Która z nas by nie chciała mężczyzny rozumiejącego nas bez słowa i spełniającego każde zachcianki. Gdy przychodzi z pracy masuje stopy i przygotowuje obiad... Oczywiście to bajka i fikcja literacka, ale czasami warto się w nią zanurzyć by trochę odpocząć od odkurzacza i zmywania :-).


Tym razem odskocznią dla nas będzie Riley, menadżerka restauracji która musi zaopiekować się chłopakami z ekipy telewizyjnej. Nagrywać oni będą cykl programów z Pokusą w roli głównej. To wielka szansa dla restauracji i dziewczyny zamierzają wypaść rewelacyjnie. Jednak nie wszystko wypada zgodnie z planem i zamierzeniami. Producenta programu Trevora Coopera Riley poznaje w mało profesjonalnej sytuacji i tak naprawdę od tego się wszystko zaczyna.


Trevor nigdy nie łączy pracy z przyjemnościami, a Riley od pierwszej chwili wpadła mu w oko. Przez przypadek poznał jej wcześniejsze doświadczenia z mężczyznami którzy nie traktowali jej zbyt dobrze. Wziął sobie za cel pokazanie jej jak zachowują się prawdziwi dżentelmeni i udowodnienie, że nie wszyscy mężczyźni są tacy jak do tej pory spotykała.


Podobnie jak Riley Trevorovi, tak i Trevor wpadł w oko Riley. Choć jeszcze kilka dni wcześniej zarzekała się że kończy z facetami, temu udało się to zmienić. Bardzo szybko przenieśli znajomość ze stopy biznesowej na bardziej osobistą. Nie przypuszczali jednak że zaprowadzi ich to tak daleko. Ona mieszka w jednym krańcu, on przyjechał tylko na kilka tygodni i wyjeżdża w drugi koniec państwa. Czy związek na odległość ma rację bytu.? Czy jest w stanie przetrwać próbę czasu? A co w sytuacji gdy jeszcze inne osoby próbują namieszać?


Tą książkę warto przeczytać już ze względu na samą okłądkę, która niewątpliwie przyciąga uwagę. Kobieca noga w takich butkach wygląda nadwyraz seksownia, podobnie zresztą jak i cała ta historia, w którą bez problemu można się zatopić. Polecam romantczkom i chyba każdej kobiecie, gdyż jest to uniwersalna historia, bez ograniczeń wiekowych. Sprawdzi się w każdej sytuacji, zarówno latem na plaży, jak i zimą przy kominku.


Poniżej umieszczam linki do wcześniejszych historii właścicielek POKUSY i kilka innych podobnych tematycznie historii.


1. P O L E C A N E K O B I E T O M : "ZŁAPAĆ MILIONERA" Max Monroe

2. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Uśmiech losu" Jayne Ann Krentz

3. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Letnie Przesilenie" Robyn Carr

4. P O L E C A N E K O B I E T O M : Nora Roberts "Pokusa"

5. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Wszystkie chwyty dozwolone" Liz Fielding

6. P O L E C A N E K O B I E T O M : ZAPLĄTANI Emma Chase

7. P O L E C A N E K O B I E T O M : ZAKRĘCENI Emma Chase

8. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Pokusy i Łakocie. Kochanie, jeszcze tu jestem." Tara Sivec

9. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Pokusy i Łakocie. Nizebyt grzeczna rzecz o miłości" Tara Sivec

10. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Namiętna Gra" Alice Clayton

11. P O L E C A N E K O B I E T O M : Debiutant SJ Hooks

12. P O L E C A N E K O B I E T O M : Absolwentka SJ Hooks

13. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Wysłuchaj mnie" Kriesten Proby

14. P O L E C A N E K O B I E T O M : BLISKOŚĆ Kristen Proby

15. P O L E C A N E K O B I E T O M : U P O J E N I E

pokaż więcej

 
2018-10-31 21:35:48
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Z góry wszystkich bardzo przepraszam za moje braki w literaturze, które powstały na przestrzeni kilku tygodni. Powoli wracam już, więc będę mogła częściej dodawać ciekawe książki. Dziś przedstawię wam jedną z nowości czytelniczych która bryluje na rynku od kilku tygodni. IMMORTALIŚCI to bardzo ciekawa powieść przygodowa która wymusza na nas zastanowienia się nad sensem swego własnego życia.


...
Z góry wszystkich bardzo przepraszam za moje braki w literaturze, które powstały na przestrzeni kilku tygodni. Powoli wracam już, więc będę mogła częściej dodawać ciekawe książki. Dziś przedstawię wam jedną z nowości czytelniczych która bryluje na rynku od kilku tygodni. IMMORTALIŚCI to bardzo ciekawa powieść przygodowa która wymusza na nas zastanowienia się nad sensem swego własnego życia.


Jak głosi tekst na okładce "Jak przeżyłbyś swoje życie, gdybyś wiedział, kiedy umrzesz?" Takie pytanie zada sobie każdy, kto zdecyduje się sięgnąć po tę pozycję. Odpowiedzi na nie będziecie musieli poszukać we własnym życiu, pragnieniach i oczekiwaniach.


Opowieść tę tworzą cztery główne postacie, rodzeństwo Goldów, których poza więzami krwi nie wiele łączy. Pewnego dnia jako dzieci wymykają się z domu do tajemniczej Cyganki, która specjalizuje się w przepowiadaniu daty śmierci. Początkowo nie biorą sobie do serca jej przepowiedni, ale z biegiem lat wiedza ta coraz bardziej im doskwiera, a swoje życie zaczynają od tego uwarunkowywać. Pierwsza część tej opowieści poświęcona jest Simonowi, który w wieku szesnastu lat ucieka z domu by poszukać swego szczęścia w miłości. Jako nowo ujawniony gej w San Francisco znajdzie swoje miejsce, ale jego orientacja seksualna niestety doprowadzi go do upadku i śmierci. Autorka pokazała w bardzo ciekawy sposób społeczność tej mniejszości oraz początki zarażenia wirusem HiV.


Kolejną postacią jest Klara, która od zawsze marzyła by zostać magikiem. Pragnęła czegoś wyjątkowego i bajecznego. Niestety gdy dorasta zaczyna przytłaczać ją proza życia codziennego z którym nie potrafi sobie poradzić. Po przeczytaniu historii jej życia odnoszę wrażenie że poznana w dzieciństwie data w nieznaczny sposób przyczyniła się do jej upadku i poddania się swoim lękom i demonom.


Trzecim z rodzeństwa jest Daniel, reprezentujący najbardziej ułożoną i jednoznaczną osobowość. Jako wojskowy lekarz deklaruje proste i jasne wartości. Jego postać jak i cała historia jego życia najmniej do mnie przemówiły, może dlatego że on najbardziej utożsamia się z byciem niewolnikiem własnych ideologii. Żyje w zakłamaniu, gdyż nawet przed samym sobą nie przyznaje się do swego zagubienia. oczywiście umiera w dzień wskazanym przez Cygankę, choć po przeczytaniu odniesiecie wrażenie że tak naprawdę na własne życzenie.


Ostatnią, zarazem najstarszą z rodzeństwa jest Varya która również żyje w więzieniu narzuconym przez siebie samą. Nie pozwala się dotykać i sama rzadko odwzajemnia dotyk. Żyje w obsesji znalezienia leku na długowieczność chcąc pomóc rodzeństwu dożyć starości. Wszędzie widzi bakterie i zarazki. Pewnego dnia zostaje postawiona nieoczekiwanie pod drzwiami i musi się zmierzyć nie tylko ze swoją przeszłością, ale przede wszystkim z lękami.


Cztery różne osoby i cztery różne opowiadania, oraz cztery różne daty śmierci. Kiedyś odpowiedziałabym bez wahania, że chciałabym poznać własną datę śmierci by moc żyć pełniej i więcej rzeczy doświadczyć. Po przeczytaniu tej książki nie jestem jednak pewna czy jest to dobry pomysł. Przykład naszych bohaterów pokazuje że na początku informację tę bagatelizowali, jednak jest to nierealne gdyż krok po kroku ta data wbija się w naszą podświadomość, czy chcemy tego czy nie. Nie sposób jest przestać o niej zapomnieć, nie sposób realizować własnych celów i czegokolwiek planować. Dla wielu osób poznanie własnej daty śmierci jest równoznaczne ze śmiercią psychiczną, gdyż wszystko nagle traci dla nich sens.


Polecam każdemu tę powieść gdyż jest to naprawdę dobry kawał literatury. Zapada głęboko w pamięć długo po przeczytania i przede wszystkim zmusza nas do zadania sobie własnych pytań. Dziękuję wydawnictwu Czarna Owca za możliwość przeczytania.


1. P O L E C A N E K O B I E T O M : LOT NISKO NA D ZIEMIĄ ABENA GRABOWSKA

2. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Bez słów" Mia Sheridan

3. P O L E C A N E K O B I E T O M : WBREW ZASADOM Samantha Young

4. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Na krawędzi nigdy" J.A. Redmerski

5. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Piekło Gabriela" Sylvain Reynard

6. P O L E C A N E K O B I E T O M : CALDER Narodziny odwagi Mia Sheridan

7. P O L E C A N E K O B I E T O M : "BEZ WINY" Mia Sheridan

8. P O L E C A N E K O B I E T O M : BEZ UCZUĆ Mia Sheridan

9. P O L E C A N E K O B I E T O M : Ś L A D A M I E M M Y

pokaż więcej

 
2018-09-29 21:51:33
Ma nowego znajomego: Annam
 
2018-09-29 21:51:17
Ma nowego znajomego: GrzegorzIgnacy
 
2018-09-29 21:49:38
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:

Nie wiem jak tam u was z czasem ale mi przydałoby się wydłużyć dzień o kolejne 24 godziny. Z niczym ostatnio się nie wyrabiam i strasznie mało zostaje mi na czytanie książek. A strasznie mi tego brakuje.


Tę pozycje przeczytałam już ze dwa tygodnie temu, ale znalezienie chwilki graniczyło z cudem. Udało mi się wygospodarować troszeczkę tej cenne jednostki i pokrótce kilka spostrzeżeń z...
Nie wiem jak tam u was z czasem ale mi przydałoby się wydłużyć dzień o kolejne 24 godziny. Z niczym ostatnio się nie wyrabiam i strasznie mało zostaje mi na czytanie książek. A strasznie mi tego brakuje.


Tę pozycje przeczytałam już ze dwa tygodnie temu, ale znalezienie chwilki graniczyło z cudem. Udało mi się wygospodarować troszeczkę tej cenne jednostki i pokrótce kilka spostrzeżeń z lektury.


To typowa opowieść obyczajowa w której prym wiedzie dwójka lekarzy. Chirurg i psycholog. Historia opowiedziana w dowcipny i zabawny sposób sprawia że szybko mijają nam kartki. Tamara to młoda pani psycholog, która pewnego dnia w szpitalu poznaje przystojnego chirurga Oliwiera. Od razu między tą dwójką zaiskrzy i powoli rozpocznie się ich wspólna przygoda. Dość zabawne były wymiany sms miedzy nimi, rozluźniały przy długie wstawki medyczne. Każde z nich ze swym ciętym językiem dopełniało drugą stronę.


Tamara zmaga się z wyrzutami sumienia i stara się nie okazywać otoczeniu swego szczęścia. Poznała Oliwiera w szpitalu w którym zmarł chłopak jej najbliższej przyjaciółki. Zdaje sobie sprawę, że Eliza przechodzi trudne chwile, a ta chce ją wspierać, jak przystało na przyjaciółkę. Ciężko jej jednak tłamsić swoje uczucie w środku wiedząc że Oliwier jest jej bratnią duszą i świetnie się z nim dogaduje. I gdy wydawałoby się że wszystko idzie ku dobrej drodze, los jak zwykle ma inne plany. Tamara odkrywa pewne niejasności i drobne kłamstwa w zachowaniu Oliwiera. Pewnego dnia niespodziewanie zrywa on wszelkie kontakty nie wyjawiając niczego. Załamana i zrozpaczona udaje się do swej przyjaciółki.


To lekka i przyjemna opowieść na jeden raz. Nie można powiedzieć że akcja trzyma w napięciu, gdyż wątek nagłego zerwania jest dość przewidywalny. Od początku wiadomo kto jest tym złym charakterem i tak naprawdę czekamy tylko na ujawnienie prawdziwych motywów.


Zdecydowanie przypadnie ona do gustu raczej starszej części odbiorców, choć mogę się mylić. Mnie osobiście, choć nie rzuciła na kolana to jednak wprawiła w dobry nastrój i zapewniła wspaniałą rozrywkę. Te wszystkie niedociągnięcia, które podczas czytania gdzieś się ujawniły poszły w niepamięć. Dziękuję bardzo wydawnictwu Novae Res za możliwość przeczytania i poznania kolejnej polskiej pisarki.


1. P O L E C A N E K O B I E T O M : "W samą porę" Katarzyna Busłowska

2. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Letnie Przesilenie" Robyn Carr

3. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Smak szczęścia" Santa Montefiore

4. P O L E C A N E K O B I E T O M : Nora Roberts "Pokusa"

5. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Wszystkie chwyty dozwolone" Liz Fielding

6 P O L E C A N E K O B I E T O M : "Lato w Rzymie" Kate Hardy, Susanna Carr, Cathy Williams

7. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Spotkajmy się w Prowansji" Carole Mortimer, Catherine Spencer

8. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Pomyślne wiatry" Nora Roberts

pokaż więcej

 
2018-09-01 21:02:38
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:

Dziś przedstawię wam pozycję obok której nikt nie powinien przejść obojętnie. Może i jest to fikcja literacka ale tak realistycznie nakreślona że podczas czytania miałam wrażenie jakbym oglądała program informacyjny w telewizji. Na pewno nie jest to łatwa pozycja przede wszystkim ze względu na treść. Zarówno w trakcie czytania jak i po skończeniu zmusza nas do zastanowienia się nad sensem... Dziś przedstawię wam pozycję obok której nikt nie powinien przejść obojętnie. Może i jest to fikcja literacka ale tak realistycznie nakreślona że podczas czytania miałam wrażenie jakbym oglądała program informacyjny w telewizji. Na pewno nie jest to łatwa pozycja przede wszystkim ze względu na treść. Zarówno w trakcie czytania jak i po skończeniu zmusza nas do zastanowienia się nad sensem życia niektórych osób.


Niewątpliwie zaliczyłabym tę książkę do kategorii thriller psychologiczny który opisuje wiele problemów spychanych w społeczeństwie pod dywan. Przede wszystkim autorka ukazała narcystyczną matkę i jej negatywny wpływ na domowników. Sam wątek narcyzmu jest w literaturze rzadko poruszany przez co treść jest bardziej oryginalna i na pewno ciekawsza. Ja z ogromnym zainteresowaniem śledziłam tę tematykę. Mając dość szczęśliwe dzieciństwo nie zdawałam sobie sprawy jak brak matczynej bliskości i bezwarunkowej miłości skutkuje uczuciem pustki, brakiem poczucia bezpieczeństwa i niską samooceną.Tak naprawdę nie zdawałam sobie sprawy jak wielki to problem i jakie skutki za sobą niesie. „Normalnie matka wchodzi w interakcję ze swoim niemowlęciem i reaguje na każde jego drgnienie, zakwilenie czy potrzebę. Wzmacnia w ten sposób więź, wzajemne zaufanie i miłość. Dziecko zyskuje pewność, że matka zaspokoi jego elementarne potrzeby fizyczne, a także potrzeby ciepła emocjonalnego, współczucia i akceptacji, co pozwala mu budować swą niezależność. Matka pozbawiona współczucia, która nie potrafi zbudować więzi ze swą córką, zaspokaja jej potrzeby tylko wtedy, gdy jest jej to na rękę. Córka uczy się więc, że na matkę nie można liczyć. Dorasta w poczuciu niepewności, lęku, że zostanie porzucona; na każdym kroku spodziewa się odtrącenia.” Karyl McBridge "Nigdy dość dobra".


W takim zamkniętym kręgu żyły dwie siostry pod opieką matki z zaburzeniami narcystycznymi. Cass poznajemy gdy wraca po trzy letnim zaginięciu. Wywołuje burzę medialną i w związku z nowymi dowodami wznowione zostaje śledztwo w sprawie odnalezienia jej siostry Emmy. Przydzieleni zostają ci sami śledczy sprzed trzech lat. Rozpoczyna się przesłuchanie.


Cass opowiada o zdradzie, porwaniu oraz o tajemniczej wyspie. W przerwach między przesłuchaniami z rozmyślań Cass dowiadujemy się jak wyglądało życie jej i Emmy gdy była w domu. A nie jest to kolorowa opowieść. Autorka bawi się z nami w kotka i myszkę. Z każdym rozdziałem wychodzą kolejne nowe warstwy historii. Gdy już zaczynamy powoli rozwiązywać zagadkę pojawia się nieoczekiwany wątek. Ta opowieść utrzymuje nas w napięciu do samego końca. Tak na prawdę opowieść Cass jest mocno naciągana i ciężko w nią uwierzyć. A jednak by się przekonać co jest prawdą a co tylko złudzeniem i wymysłem dziewczynki będziecie musieli sięgnąć po nią sami.


Dla mnie osobiście jeden wątek wydał mi się najbardziej wstrząsający. Choć narcystyczna matka jest straszna i poruszająca to mimo wszystko bardziej wstrząsnęła mną świadomość obojętności ludzkiej. Ludzie wierzą w to, w co chcą wierzyć. Łatwiej jest uwierzyć że ojczym zabił dziecko niż rodzona matka. Podobnie zresztą działa to w życiu codziennym. W większości przypadków w których rozwodzi się małżeństwo dzieci trafiają pod opiekę matki a nie ojca. W pędzie dzisiejszego dnia zapominamy o drobnych gestach które wzmacniają więzi społeczne. Choć pełno ludzi nas otacza, tylko nieliczni dostrzegają coś poza czubkiem swego nosa.


W książce autorka zastosowała dwu podmiotowość która stanowi ciekawe rozwiązanie. Oba podmioty się uzupełniają i tą samą historię przedstawiają z dwóch różnych końców.


Oczywiście nie będę wam opowiadać treści, gdyż po to jest książka by móc ją przeczytać i wszystkiego samemu się dowiedzieć. Nie spodziewajcie się romantycznych wzlotów, raczej słodko gorzkiej historii ku przestrodze. To nie jest lekka powieść która po przeczytaniu będzie do was wracać, ale warto po nią sięgnąć. Żeby doświadczyć dobrego musimy poznać i zło, dlatego też ta książka powinna się znaleźć na waszej liście czytelniczej. Wybierzcie tylko odpowiedni moment na zatopienie się w lekturze.


Bardzo dziękuję wydawnictwu Czarna Owca za możliwość przeczytania tej pozycji. Naprawdę było warto.


1. P O L E C A N E K O B I E T O M : LOT NISKO NA D ZIEMIĄ ABENA GRABOWSKA

2. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Bez słów" Mia Sheridan

3. P O L E C A N E K O B I E T O M : WBREW ZASADOM Samantha Young

4. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Na krawędzi nigdy" J.A. Redmerski

5. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Piekło Gabriela" Sylvain Reynard

6. P O L E C A N E K O B I E T O M : CALDER Narodziny odwagi Mia Sheridan

7. P O L E C A N E K O B I E T O M : "BEZ WINY" Mia Sheridan

8. P O L E C A N E K O B I E T O M : BEZ UCZUĆ Mia Sheridan

pokaż więcej

 
2018-08-24 21:30:51
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Książka którą wam dziś przedstawię w pewnym stopniu rozwaliła mnie na łopatki. W żadnym razie nie spodziewałam się tak dobrze wykreowanej historii, która do końca trzymała w niepewności a zakończenie i sam epilog na ostatniej kartce zmienił postrzeganie całej historii, a mnie zostawił w kawałkach niedowierzania.


Historia ta zawiera sporo elementów sensacyjnych które stanowią spójną całość z...
Książka którą wam dziś przedstawię w pewnym stopniu rozwaliła mnie na łopatki. W żadnym razie nie spodziewałam się tak dobrze wykreowanej historii, która do końca trzymała w niepewności a zakończenie i sam epilog na ostatniej kartce zmienił postrzeganie całej historii, a mnie zostawił w kawałkach niedowierzania.


Historia ta zawiera sporo elementów sensacyjnych które stanowią spójną całość z całą resztą treści. Nie ma tu przy długich opisów i zbędnego przeciągania. Inne wątki które wyjaśnię poniżej nie wpływają na odbiór i tempo akcji przez co elementy sensacyjne nie są zatracone i nie znikają w natłoku innych informacji. Rozkładają się również w całej treści więc dla fanów sensacji to pozycja jak znalazł.


Poza akcją i sensacją książka oczywiście posiada wątek miłosny, który do tak oczywistych nie należy. Losy głównych bohaterów przecinają się w niecodziennych okolicznościach a relacje między nimi do łatwych nie należą. Z uwagi na fakt, że postacie są bardzo dobrze wykreowane nie trudno uwierzyć w ich autentyczność i wzajemne przyciąganie. Czy jednak można w pełni zaufać porywaczowi, który przetrzymuje nas wbrew naszej woli?


I tu powoli dochodzimy do trzeciego najważniejszego wątku w tej książce, a mianowicie wątku psychologicznego. Dotyka on zarówno naszą główną bohaterkę jak i głównego bohatera w różnym aspekcie. Michał Krauze najstarszy syn polskiego biznesmena któremu przypada zadanie pomszczenia zamordowanej rodziny nie tak chciał żyć. Nigdy nie marzyła mu się taka rola w życiu. Nigdy nie chciał również zajmować się tym, co robił przez wiele lat jego ojciec. Niestety nie dane mu było wybrać a ojciec postawił go przed faktem dokonanym. W chwili śmierci jego ojca i młodszego brata naocznym świadkiem zostaje młoda Emilia Klark, kelnerka w restauracji której przed śmiercią ojciec Michała mówi coś na ucho. Targany chęcią zemsty postanawia odnaleźć Emilię i dowiedzieć się o ostatnich słowach ojca.


Emilia Klark będąc naocznym świadkiem strzelaniny zostaje wciągnięta w mafijny świat pełen zbrodni. Przez kilka dni udaje jej się uciekać i chować po kątach. Niestety nie trwa to jednak długo. Poszukiwana przez dwie zwaśnione strony w końcu wpada w ręce bezwzględnego Michała. Przetrzymywana wbrew własnej woli zdaje sobie sprawę w jak niekomfortowej sytuacji się znalazła. Choć momentami pada ze zmęczenia nie traci tej iskierki nadziei i wielokrotnie próbuje uciekać.


Pisałam że oboje walczą ze swymi słabościami. Okazuje się że Michała ciągle dręczą wyrzuty sumienia. Marzy mu się zupełnie inne życie, a im częściej przebywa w otoczeniu Emilii tym bardziej tego pragnie. Jej walka o przetrwanie, upór, siła charakteru i nastawienie życiowe sprawiają że nieświadomie przebija się przez pancerz ochronny tego mężczyzny. Autorka dość dokładnie ukazała nam tak zwany syndrom sztokholmski na przykładzie naszej głównej bohaterki. Natomiast na przykładzie Michała ukazana jest wewnętrzna walka człowieka o swoje sumienie.


Nie chciałabym wam za wiele opowiadać, gdyż zachęcam was gorąco abyście sami po nią sięgnęli. Na pewno się nie zawiedziecie. Początek może wydawać się lekko zagmatwany i dopiero gdzieś w połowie powoli zaczynamy składać w całość wydarzenia i sytuacje. Choć oczywiście nadal nie jesteśmy wszystkiego pewni. A gdy już po zakończeniu będziecie myślały że wszystko już wiecie te kilka stron epilogu rozwali całą koncepcję, której bynajmniej ja zupełnie nie zakładałam. I zmusi podświadomie do ponownego przeanalizowania całej treści.


Jest to na pewno smutno gorzka historia o szukaniu własnego miejsca w świecie pełnym przemocy i zbrodni. Jedni szukają spokoju inni człowieczeństwa. Książka posiada elementy zabawne i tragiczne przez co powinna przypaść szerokiemu gronu odbiorców. W świecie w którym żyje Michał Krauze aby przetrwać, trzeba być bezwzględnym i konsekwentnym człowiekiem który za najmniejszy błąd każe, a raczej rzadko nagradza.


Nie pisnę już ani słowa więcej. Życzę wam, miłej lektury i gorąco zachęcam do przeczytania jej. Dla mnie zapracowała ona na mocnych osiem punktów. Dziękuję bardzo wydawnictwu Novae Res za możliwość jej przeczytania.


1. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Mistrz" Katarzyna Michalak

2. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Zakręty Losu" Agnieszka Lingas - Łoniewska

3. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Zakręty Losu. Braterstwo Krwi" Agnieszka Lingas - Łoniewska

4. P O L E C A N E K O B I E T O M : Z E M S T A KATARZYNA MICHALAK

5. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Dotyk ciemności" C.J. Roberts

6. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Czuły Punkt" Dominika Van Eijkelenborg

7. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Zapach ciemności" C.J. Roberts

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
275 275 4685
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (92)

Ulubione cytaty (18)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd