Karolina

Profil użytkownika: Karolina

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 2 lata temu
16
Przeczytanych
książek
16
Książek
w biblioteczce
1
Opinii
3
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 3 cytaty
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie

Okładka książki Pogromca wilków. Trzy duety literackie Martin Pollack, Christoph Ransmayr
Ocena 7,0
Pogromca wilkó... Martin Pollack, Chr...

Na półkach: ,

Wspaniały, reaktywowany po latach, duet literacki, z jednej strony znajomość polskiej historii i rzeczowość opisu długoletniego warszawskiego korespondenta „Der Spiegel” Pollacka, z drugiej Ransmayr i jego zainteresowanie metafizyką. Zbiór trzech literackich reportaży o tym jak wielka historia odciska piętno na historii jednostki, o dramatycznych wydarzeniach XX wieku, które stały się osobistymi dramatami Wasyla Borsuka, Otto Schimka i Szymona Lublinera. Fakty i mity, legenda i propaganda, wydarzenia opisane z różnych perspektyw, brak komentarza, brak wyroków, brak pytania o winę. Czytelnik pozostaje sam z opowiedzianą historią, słyszy tylko wycie karpackich wilków i widzi oczyma wyobraźni porosłe mchem cmentarze, ruiny budynków, wysoką trawę, pustkę - opuszczony, zapomniany przez Boga i ludzi wschodni kraniec południowej Polski.
Pollack i Ransmayer zdają się pytać, jak długo będziemy jeszcze pamiętać, pamiętać o wypędzeniach Bojków i Lemków w 1947 roku albo o zdarzeniach z 1968, jak w ogóle funkcjonują obok siebie przeszłość i teraźniejszość, czy funkcjonują niezależnie od siebie, czy jednak są jakieś punkty styczne. W każdym z trzech reportaży „bohater z przeszłości” ma swojego „odpowiednika w teraźniejszości”: Wasyl Borsuk, który sam siebie nazywa pogromcą wilków, chociaż prawdopodobnie nigdy żadnego nie zabił versus Radek Szymczuk – również pogromca wilków, który jeździ samochodem terenowym, nosi złoty łańcuch, syn komunistycznego funkcjonariusza. Drugi tekst to historia Otto Schimka, austriackiego żołnierza i Elfriedy Kujal, jego siostry, która szuka obecnie potwierdzenia bohaterskich czynów brata, przy czym potrzeba mitu wydaje się odgrywać większą rolę niż odkrycie prawdy. Wreszcie trzeci reportaż o rodzinie Lublinerów, gdzie ojciec i syn - przedstawicielami dwóch różnych pokoleń są jednocześnie przedstawicielami dwóch różnych światopoglądów. Podczas gdy Szymon Lubliner z rozrzewnieniem wspomina Zamość, ojczyznę i ciągle nie może się pogodzić z tym, że w 1967, tylko ze względu na to, że był Żydem musiał zrezygnować ze wszystkiego, z pracy, z mieszkania i uciekać do Wiednia, jego syn Leon w ogóle nie interesuje się Polską i przeszłością swojej rodziny.
W mistrzowski sposób reportaż przeplata się z literackimi opisami, przeszłość z teraźniejszością, mity z faktami, dobro ze złem.

Wspaniały, reaktywowany po latach, duet literacki, z jednej strony znajomość polskiej historii i rzeczowość opisu długoletniego warszawskiego korespondenta „Der Spiegel” Pollacka, z drugiej Ransmayr i jego zainteresowanie metafizyką. Zbiór trzech literackich reportaży o tym jak wielka historia odciska piętno na historii jednostki, o dramatycznych wydarzeniach XX wieku,...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Karolina

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [1]

Thomas Bernhard
Ocena książek:
7,6 / 10
35 książek
4 cykle
Pisze książki z:
262 fanów
Ernest Hemingway Komu bije dzwon Zobacz więcej
Ernest Hemingway Komu bije dzwon Zobacz więcej
Joanna Bator Chmurdalia Zobacz więcej
Joanna Bator Chmurdalia Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
16
książek
Średnio w roku
przeczytane
1
książka
Opinie były
pomocne
3
razy
W sumie
wystawione
6
ocen ze średnią 8,0

Spędzone
na czytaniu
82
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
minuta
W sumie
dodane
3
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]