Chmurdalia

Cykl: Piaskowa Góra (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska, kobiety
Pistacia

"Chmurdalia", nowa powieść Joanny Bator, to kontynuacja znakomitej "Piaskowej Góry", jednej z najciekawszych książek polskich ostatnich lat. Po nieudanej ucieczce z Wałbrzycha, zakończonej wypadkiem samochodowym, dziewiętnastoletnia Dominika Chmura budzi się w monachijskim szpitalu. Miesiące rehabilitacji przywracają jej zdrowie, ale nie spokój ducha. Zamiast wrócić do bloku na Piaskowej...

Po nieudanej ucieczce z Wałbrzycha, zakończonej wypadkiem samochodowym, dziewiętnastoletnia Dominika Chmura budzi się w monachijskim szpitalu. Miesiące rehabilitacji przywracają jej zdrowie, ale nie spokój ducha. Zamiast wrócić do bloku na Piaskowej Górze, rusza w podróż, co kilka miesięcy zmieniając pracę i miejsce zamieszkania - Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone, Anglia. Coraz bardziej oddala się od domu i przybliża do Chmurdalii, krainy, w której spełnia się marzenie o idealnej wspólnocie.

Losy Dominiki przeplatają się w powieści z losami całej galerii postaci, głównie kobiecych, jak choćby czarnoskóra Sara Jackson, potomkini tzw. Hotentockiej Wenus, pokazywanej w gabinetach osobliwości w XIX wieku w Londynie i Paryżu. Bogactwo wątków "Chmurdalii" jest imponujące, jednak historie bohaterów łączą się ze sobą za sprawą przedmiotu przechodzącego z rąk do rąk - autentycznego nocnika Napoleona.

Bator łączy żywioł opowieści z wyrazistym poglądem na sprawy, wobec których nikt nie pozostaje obojętny. Relacje erotyczne, macierzyńskie i siostrzane przyjmują w "Chmurdalii" nową postać.

[opis wydawcy]

Nobliszka | 2018-05-15

Chmurdalia, gdzieś w chmur dali. Mieszka tam Jadwiga, Jadwiga Chmurka. Zwyczajnie, w Babelu, w blokowisku górniczym. Nie jest piękna, ot usta w kurzą dupkę układa, na włosy obowiązkowy blond i ondulację aplikuje. Przeciętna Matka Polka, ocenia po pozorach a miłość wyraża poprzez dary z bigosu i boćwiny. Niech je, chudzina jedna, myśli przy tym Jadzia.

Jedynaczką Jadwigi jest Dominika. Oj nie udała jej się córcia, powsinoga, fiksum-dyrdum i fiu-bździu, miejsca nie zagrzeje. Zamiast zwyczajnie, wziąć sobie męża, wnukami obdarować Jadzię, zawód jakiś dobry obrać, dajmy na to takiego technika dentystycznego, to ona po świecie fruwa. A to Ameryki a to Londynu jej się zachciewa. I niczego Dominika nie robi zwyczajnie, po ludzku, nawet zdjęcia wychodzą jej dziwaczne jakieś. A to ucho tylko, a to kawałek palca u nogi. A jednak prawda z nich bije taka… taka…

Jadzia złorzeczy na Dominikę, że taka, że owaka ale w głębi duszy dumna z niej jest, tylko zrozumieć nie może gdzie tę jej córuchnę...

Alicja | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

Wyobraźni pani Bator należy pogratulować.Książka jest kontynuacją "Piaskowej Góry" ukazująca jak zmienia się Piaskowa Góra i jej mieszkańcy na tle wydarzeń dziejowych Polski.Kolejna dawka prozy bez dialogów z elementami komicznymi.Ta część wykracza poza granice kraju i przenosi nas do Europy i świata,w których akcja w danym momencie się rozgrywa.Przedstawione są historie wielu ludzi związanych ze sobą w dzieciństwie i młodości, lub spotkanych przypadkowo.Autorka snuje powieść za powieścią o każdej postaci, która pojawia się na łamach książki, a te są przekazywane kolejnym osobom stając się niezapomnianymi i upamiętniającymi tych, którzy już odeszli.Łączy je przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Chmurdalia kraina wymyślona przez dziewczynki, którą chciały odnaleźć, bo wierzyły w jej istnienie i w której miały się spełnić ich marzenia.
Przedstawiony został opis Polonii żyjącej w nieciekawych warunkach w Ameryce z marzeniami, które raczej się nie ziszczą.Poznajemy świat...

allison | 2018-12-30
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Długo zabierałam się za tę książkę, ale gdy ją już dorwałam, to nie mogłam przestać czytać. Podobnie było z pierwszą częścią, czyli "Piaskową Górą".

Joanna Bator kolejny raz udowodniła, że potrafi oczarować i zaskoczyć snuciem opowieści. Sztuka opowiadania jest tu stałym motywem, gdyż nie przynależy jedynie do narratora - różne interesujące i intrygujące historie są też udziałem bohaterów.

Na uwagę na pewno zasługują kreacje postaci, od głównych aż po epizodyczne. Podobnie rzecz ma się z dialogami, które są - moim zdaniem - jednym z najsłabszych ogniw w naszej rodzimej literaturze współczesnej. Na szczęście, w "Chmurdalii" nie ma miejsca ani na banalne, głupkowate, sztuczne pogaduszki, ani na pseudofilozoficzne dysputy.

Świetne jest w powieści połączenie powagi z poczuciem humoru i groteską. Lubię takie klimaty, więc i pod tym względem całość przypadła mi do gustu. Niektóre sceny (np. kłótnia i bójka między Jadzią Chmurą i matką Adama) to prawdziwy majstersztyk, aż chce się...

Jeżynka | 2018-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Po raz kolejny dałam się zaczarować Joannie Bator i zjawiskowej lektorce Annie Buczek której interpretacja kolejnej już książki tej autorki po prostu mnie zachwyca.

W "Chmurdalii" powracamy na Piaskową Górę, do Wałbrzycha śledząc losy Jadzi Chmury i jej córki Dominiki która po wypadku dochodzi do siebie pod czułą opieką matki i jej przyjaciółki Grażynki. Jest to jednak powrót tylko na chwilę bo motywem przewodnim tej książki jest podróż. Dominikę gna w świat wewnętrzna potrzeba odrywania nowych miejsc, nowych ludzi, siebie. Grażynkę co chciała Niemca chęć choćby chwilowej stabilizacji i spokoju a Eulalię Baron, Ciocie Herbatki czy Itzka Katza do tułaczki zmusza wojna.

Jak zawsze autorka misternie snuje swoją opowieść prowadząc wiele wątków które zręcznie się zapętlają. Los rzuca bohaterów w różne zakątki świata jednak snute przez nich opowieści pokazują iż orbitują oni wszyscy wokół siebie a ich ścieżki wielokrotnie się przecinają.
Nie ukrywam jednak że mnogość postaci i...

ewula | 2014-03-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 09 marca 2014

,,Chmurdalia"wspaniała kontynuacja,,Piaskowej Góry"od której trudno się oderwać,a zarazem szkoda przeczytać za szybko.Pisarka z wielkim kunsztem stworzyła bohaterów i sytuacje tak realne,że są aż nierealne.Ledwie skończyłam czytać a już zatęskniłam za Jadzi :,,fiksum-dyrdum"i,,fiu-bździu".Nie sposób nie wspomnieć tutaj o nocniku Napoleona,który jak klamra spina wszystkie wątki snute w powieści przez autorkę.Gorąco polecam!

Natalia-Lena | 2013-11-20
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Joanna Bator uwięziła mnie na szczycie Piaskowej Góry i nie pozostało mi nic innego, jak tylko sięgnąć do chmur. Porwana przez wiatr, po raz kolejny przemierzałam miejsca i czasy, za kompanów mając niesamowite historie.

Polska, Niemcy, Francja, Ameryka, Anglia, Grecja - wszędzie czekają ludzie, którzy chcą, by ich historia została wysłuchana. Wszystko zaczyna się od Grażynki Rozpuch, która pomogła załatwić leczenie dla Dominiki. To właśnie te kobiety stają się punktem dla rozgałęziającej się historii o opowieściach – w przypadku Grażynki sięga ona do przeszłości, której bohaterowie wplątują się w opowieść Dominiki.

,,Chmurdalia” to powieść o wielu znaczeniach podróży: czy to do wnętrza siebie i odkrywaniu zmian, czy to w przeszłość albo do kolejnego miejsca na mapie świata. Tutaj podróżujemy jednocześnie w wielu wymiarach, przekształcając się wciąż na nowo, a z każdej historii rodzi się następna. Historie, rodzinne opowieści, czy nawet mity, mają dla bohaterów ogromne znaczenie....

vandenesse | 2011-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niesamowita... Podobnie jak Piaskową Górę, Chmurdalia czyta się jednym tchem. Nie byłam w stanie się oderwać - porwały mnie opowiadane historie, w wielu momentach ciarki mnie dosłownie przechodziły na myśl, jak pięknie przeplatają się losy tych wszystkich ludzi, tak wydawałoby się różnych.
Ciocie Herbatki i ich tajemnicza trutka... Wątek Dimitrija i to jak pięknie znów pojawia się w życiu Dominiki i dziesiątki innych wątków i postaci... no po prostu ciary mi przechodzą.
Bardzo mi się podobała Kolomotywa:
"Zawsze oszczędna i gospodarna, Halina wymyśliła, że dobrze byłoby już teraz kupić trumnę; mogą ją przecież trzymać w kącie koło okna, zasłoną się przykryje (...) Zwlokła się Halina Chmura z łóżka i pod nieobecność synowej zadzwoniła do zakładu pogrzebowego Hades, a gdy po południu Jadzia otworzyła drzwi, dwóch mężczyzn zapytało, gdzie nieboszczka? i awantura była jak za najlepszych lat".

Opowieść wzruszająca, ciepła, mądra...
Joannę Bator wpisuję do moich ulubionych autorów.

beata | 2015-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2015

„Jesteśmy tym, co pamiętamy.”

„Chmurdalia” to kontynuacja fantastycznej „Piaskowej Góry”. Książka o pamiętaniu przeszłości, o jej wpływie na dalsze ludzkie wybory, ale też o przekazywaniu dalej swoich historii. Jest to książka o szukaniu swego miejsca w życiu, o dorastaniu do wyborów, o miłości, o wzajemnie przenikających się losach niekiedy obcych sobie ludzi, o wpływie na ludzkie życie osób, które nawet na moment pojawiły się w naszym życiu.

Książka opowiada o powypadkowych losach Dominiki. Misterny plan dotyczący jej przyszłości runął, albo raczej utonął w jeziorku topielicy – pajęczycy na Piaskowej Górze. Odzyskawszy zdrowie fizyczne, psychicznie Dominika znajduje się w nieznanym dotąd świecie pozbawionym genialnego porządku liczb, marzeń, planów. I wyrusza w podróż, i tę dosłowną po świecie, bez jakichkolwiek planów (wszak już kiedyś miała wszystko zaplanowane) i tę metaforyczną, będącą próbą dotarcia do nowej siebie (czy też czasami ucieczką od siebie). To opowieść o...

Madi | 2014-05-02
Przeczytana: 02 maja 2014

"Chmurdalią" jestem oczarowana.
Tak jak przy "Piaskowej Górze" miałam mieszane uczucia, a "Ciemno ,prawie noc " bardzo mi się spodobała, taki i teraz z czystym sumieniem mogę stwierdzić ,że i tą pozycję zaliczam do udanych.
Myślę,że po prostu zdążyłam oswoić się ze stylem pisania Pani Bator,który nie należy do prostych i czym więcej czytam jej książek,tym bardziej mi się podobają.
Tak stęskniłam się za Panią Jadzią i jej"fiksuum-dyrdum",że po prostu zapadłam się w powieść ,jak w miękką poduszkę i nie mogłam się od niej oderwać.
Przy scenie ,gdzie Pani Jadzia bije się z Panią Leokadią i na wzajem się wyzywają ,zanosiłam się tak głośnym śmiechem,że rodzina patrzyła na mnie ,jak na jakiegoś kosmitę.
Książka jest niesamowita, czasami wzruszająca, a czasami zabawna,a przede wszystkim jest mądra,ciepła i tajemnicza.
Z każdą książką ...,z każdą przeczytaną kartką, Pani Bator oczarowuje mnie ,a już dziś dodaję ją do moich ulubionych autorów, i czekam z niecierpliwością na kolejne...

IwonaGa | 2014-05-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 01 maja 2014

Niesamowita! Niezwykła i cudowna! Magiczna, wzruszająca i jedyna w swoim rodzaju! Przebywanie z tą książką to jedna, wielka przyjemność! Nawet nie próbuję więcej pisać, "Chmurdalię" trzeba po prostu przeczytać!!