Plebiscyt Książka Roku 2020. Poznaj Fundację Wisławy Szymborskiej

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.02.2021

Do 28 lutego możecie głosować na organizacje, które w czasie pandemii prężnie działały na rzecz książek i czytania. Na Wasze głosy czeka pięć fundacji i stowarzyszeń, a wśród nich również Fundacja Wisławy Szymborskiej, założona na mocy testamentu noblistki. Jakie cele stawia sobie organizacja i jak wykorzysta część środków z 250 tys. złotych, przekazanych przez Allegro? Na pytania odpowiada Michał Rusinek.  

Plebiscyt Książka Roku 2020. Poznaj Fundację Wisławy Szymborskiej

Na liczniku Plebiscytu Książka Roku 2020 lubimyczytać.pl, Allegro już ponad 150 tysięcy głosów! Czy wybraliście już fundację lub stowarzyszenie ubiegłych 12 miesięcy? Jeśli nie – pomożemy w wyborze! Na łamach lubimyczytać.pl zaprezentujemy każdą nominowaną organizacje, byście mogli zdecydować, która Waszym zdanie zasługuje na najwyższą wygraną.

W kategorii Fundacja / Stowarzyszenie Roku nominowane jest 5 organizacji pozarządowych, które aktywnie i efektywnie wspierały środowisko literackie oraz czytelników w 2020 roku. Za określone miejsce zdobyte w głosowaniu, Allegro przyzna dofinansowania w wysokości od 30 do 70 tys. złotych. Łącznie wsparcie finansowe wynosi aż 250 tys. złotych!

Pisaliśmy już o Fundacji Powszechnego Czytania oraz Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, a dziś czas na przedstawienie Fundacji Wisławy Szymborskiej. 

Fundacja Wisławy Szymborskiej, szymborska.org.pl

Ewa Cieślik: Jakie priorytety i zadania stawia sobie Fundacja Wisławy Szymborskiej? W jaki sposób doszło do jej powstania?

Michał Rusinek: Fundacja Wisławy Szymborskiej została założona w kwietniu 2012 roku, na mocy testamentu pozostawionego przez Noblistkę. Zgodnie z wolą poetki w skład zarządu Fundacji weszli Teresa Walas, Marek Bukowski i ja. 

Do zadań Fundacji należy opieka nad spuścizną literacką Wisławy Szymborskiej, a także działalność popularyzatorska i edukacyjna w zakresie propagowania polskiej kultury, twórczości literackiej, naukowej i czytelnictwa w Polsce oraz za granicą, jak również wspieranie idei tolerancji oraz kultury dialogu w życiu publicznym.

Jak wygląda codzienna działalność fundacji, jakie projekty rozwija?

Od 2013 roku Fundacja przyznaje Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki wydany w języku polskim lub przełożony na język polski. Fundacja w ramach Funduszu Zapomogowego udziela także pomocy finansowej pisarzom i tłumaczom w trudnej sytuacji materialnej oraz przyznaje Nagrodę im. Adama Włodka młodym pisarzom, tłumaczom oraz literaturoznawcom. Od dwóch lat – wspólnie z wieloma instytucjami kulturalnymi – organizuje także rezydencje w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej dla ludzi pióra i artystów.

Czy działalność Fundacji przekłada się na utrzymywanie pamięci o Noblistce Wisławie Szymborskiej

Fundacja jest jedynym spadkobiercą Noblistki, dba więc o to, by jej książki ukazywały się w Polsce i za granicą. Po śmierci Szymborskiej, zgodnie z jej wolą, ukazał się np. debiutancki, nigdy nie opublikowany tom poezji „Czarna piosenka”, zebrane felietony o książkach „Wszystkie lektury nadobowiązkowe”, a także kilka zbiorów listów Szymborskiej z przyjaciółmi. Na 2023 planowane jest wydanie krytyczne całej twórczości poetyckiej Noblistki. Fundacja organizuje też spotkania poetyckie poświęcone jej twórczości, współorganizowała festiwal (we Włoszech i w Polsce) w 20. rocznicę przyznania literackiej nagrody Nobla Szymborskiej i wspiera różne formy upamiętniania poetki: np. przez siedem lat w Muzeum Narodowym w Krakowie pokazywana była wystawa jej poświęcona, a po świecie od kilku lat podróżuje wystawa jej kolaży. Fundacja współpracuje także ze szkołami imienia Wisławy Szymborskiej.

Jednym z projektów, rozwijanych przez Fundację, jest Nagroda im. Adama Włodka dla młodych twórców. Jak otrzymanie nagrody wpłynęło na dotychczasowych laureatów?

Na mocy testamentu pozostawionego przez Wisławę Szymborską Fundacja uruchomiła w 2014 program przyznawania Nagrody im. Adama Włodka. Jest to Nagroda dla młodych twórców – pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35. roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę. Nagrodę tę Fundacja przyznaje za projekt książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub translatorskim. Nagroda im. Adama Włodka to nagroda za zaangażowanie w życie literackie, konsekwencję w rozwijaniu swojej działalności twórczej. Nagroda umożliwia twórcom niezależność finansową w czasie pracy nad projektem książkowym, a także wspiera jej publikację (dotyczy to zwłaszcza projektów niszowych, acz wartościowych). Nagrodzona przez nas książka Marcela Łozińskiego „Stramer” została w zeszłym roku nominowana do nagrody literackiej „Nike”.

Jakie projekty będą Państwo rozwijać w przyszłości?

Fundacja nie tylko ma zamiar kontynuować dotychczasowe projekty (m.in. wznowić zawieszoną w zeszłym roku ze względu na pandemię Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej), ale także rozszerzyć działalność rezydencjalną i zorganizować konkurs o nową nagrodę (szczegóły – wkrótce). Środki z Plebiscytu przeznaczymy na tegoroczną edycję Nagrody im. Adama Włodka. W tym roku spłynęły do nas wnioski na bardzo interesujące projekty. Dzięki tym środkom będziemy mogli przyznać więcej nagród i wesprzeć hojniej naszych stypendystów. W tym trudnym dla nas wszystkich roku jest to szczególnie ważne i potrzebne.

Michał Rusinek

Michał Rusinek – prezes zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej, pracownik naukowy Wydziału Polonistyki UJ, pisarz, tłumacz.

Zagłosuj w Plebiscycie i wybierz Fundację / Stowarzyszenie Roku 2020. Organizacje działające na rzecz czytelnictwa czekają na głosy!


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 18.02.2021 13:16
Czytelnik

Dla mnie książki roku.To trylogia Cherub,Piętno,Sfora.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 17.02.2021 17:21
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post