Plebiscyt Książka Roku 2020. Poznaj Fundację Powszechnego Czytania

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.02.2021

Czy zagłosowaliście już na Fundację / Stowarzyszenie Roku 2020? Jeśli wciąż nie możecie zdecydować, którą organizację wesprzeć swoim głosem, poznajcie bliżej nominowanych. Dziś na nasze pytania odpowiada Maria Deskur z Fundacji Powszechnego Czytania. 

Plebiscyt Książka Roku 2020. Poznaj Fundację Powszechnego Czytania

Szósta edycja Plebiscytu Książka Roku 2020 to okazja do wspierania fundacji i stowarzyszeń, które efektywnie wspierają czytelnictwo. O głosy internautów walczą prężnie działające podczas pandemii organizacje promujące książki i czytanie. Na łamach lubimyczytać.pl zaprezentujemy każdą z nich, byście mogli zdecydować, która Waszym zdanie zasługuje na najwyższą wygraną.

W kategorii Fundacja / Stowarzyszenie Roku nominowane jest 5 organizacji pozarządowych, które aktywnie i efektywnie wspierały środowisko literackie oraz czytelników w 2020 roku. Za określone miejsce zdobyte w głosowaniu, Allegro przyzna dofinansowania w wysokości od 30 do 70 tys. złotych. Łącznie wsparcie finansowe wynosi aż 250 tys. złotych.

Fundacja Powszechnego Czytania, fpc.org.pl

Ewa Cieślik: Jakie priorytety i zadania stawia sobie Fundacja Powszechnego Czytania?

Maria Deskur: Pracujemy na rzecz podniesienia poziomu czytelnictwa w Polsce. Naszym zadaniem jest nie przestawać w tej walce.

Jakie projekty rozwija Fundacja?

Akcja „Książka na recepta. Recepta na sukces”, to projekt, w którym namawiamy lekarzy do rekomendowania czytania w rodzinach. Pandemia oczywiście nie sprzyja kontaktom z lekarzami. #ZnajdźCzasNaCzytanie to projekt namawiający rodziców do czytania w czasie pandemii. Pracujemy aktualnie nad dwoma nowymi projektami – oba będą skierowane do liderów upowszechniania czytania. Będą miały na celu podniesienie ich kompetencji i budowanie sieci współpracy. Nagroda z plebiscytu Książka Roku 2020 lubimyczytac.pl, allegro.pl przeznaczona zostanie właśnie na te projekty.

Działają państwo m.in. na rzecz upowszechniania czytania wśród dzieci. Jak ważne jest czytanie w młodym wieku? Na co ma wpływ?

Czytanie ma wpływ na wszystko. Serio. Od edukacji, przez kompetencje społeczne, po sukces osobisty i zdrowie. Im dłużej kopiemy w olbrzymich zasobach prac naukowych na ten temat, tym bardziej totalnie i nieodwołalnie dociera do nas, jak to niepozorne czytanie jest fundamentalne. No i oczywiście wiek nie jest bez znaczenia. Mózg człowiek rozwija się najdynamiczniej do trzeciego roku życia i to w tym okresie najwięcej zdziałamy czytając i rozmawiając (!) z dzieckiem. Bo właśnie kontakt z drugim człowiekiem jest najpotężniejszym stymulatorem rozwoju. Tak więc należy zacząć czytać dziecku – czyli bawić się książkami, pokazywać obrazki, nazywać przedmioty na nich – już od szóstego miesiąca życia dziecka.

W jaki sposób Fundacja działała podczas pandemii, gdy wiele osób (w tym dzieci i młodzieży) zostało uwięzionych w domach?

W nocy po zamknięciu szkół w uruchomiliśmy akcję #TerazCzasNaCzytanie – realnie przestraszyła nas wizja rodzin zamkniętych w domach i siedzących wyłącznie przed ekranami. Badania pokazują jak bardzo to jest niewskazane. Dzięki agencji LoveBrands Relations, która wspiera nas pro bono, rozesłaliśmy zawołanie do bardzo szerokiej sieci kontaktów i zadziałało. Natychmiast zgłosiło się Legimi i zaoferowało darmowe e-audiobooki, hasło podchwyciły urzędy miast, wydawcy, inne fundacje, firma Selectivv zgodziła się zrobić za darmo kampanię, w której wyświetlaliśmy w aplikacjach rodzicom hasło „odłóż telefon, poczytaj z dzieckiem”. Wydawnictwo Mamania ofiarowało książki, które zdołaliśmy dostarczyć do dzieci w szpitalu WUM – chorych i odciętych od rodziców. Lista niesamowitych ludzi, którzy nam pomogli, jest długa. Dotarliśmy z komunikatem do kilku milionów rodziców. Na naszej stronie fpc.org.pl można przeczytać więcej, w tym podsumowanie działań w pandemii.

Który zrealizowany do tej pory projekt uważa pani za największy sukces Fundacji?

Wizyta profesora Zuckermana w Polsce i jego wykład dla blisko 5 tysięcy pediatrów w czasie Jesieni Pediatrycznej w 2019 roku, czyli na największym kongresie pediatrów w Polsce. Barry Zuckerman to największa światowa sława w zakresie badań nad wpływem czytania na rozwój dziecka, twórca słynnej organizacji Reach out and Read, niezmordowany apostoł sprawy; przewspaniała, charyzmatyczna osoba. W czasie jego wizyty w Polsce zorganizowaliśmy spotkania Barry’ego z profesorami pediatrii i neonatologii, z nauczycielami, przedstawicielami Ministerstwa Edukacji, działaczami upowszechniania czytania z innych fundacji oraz z Instytutu Książki, biznesem i samorządowcami. To było naprawdę coś!

Jakie plany na przyszłość ma Fundacja? 

Planów mamy masę, upowszechnienie czytania w Polsce to zadanie na lata! Najbliższe projekty będą skierowane do lokalnych liderów upowszechniania czytania i będą miały na celu dostarczenie im prostych narzędzi do skutecznego działania. Nie wielka pompa, tylko bardzo konkretna praca u podstaw. Koordynujemy te projekty z samorządami, innymi fundacjami i biznesem – szeroka współpraca to jedna z zasad wpisana w nasze DNA. Tylko dzięki sieciowaniu, współpracy, wymianie doświadczeń i wzajemnej pomocy zdołamy osiągnąć zmianę zauważalną na skalę społeczną, a to jest cel. Realne podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce.

Maria Deskur

Maria Deskur – wydawca, ekspert upowszechniania czytania. Absolwentka UJ, Sorbony oraz Universite Lumiere w Lyonie. Współzałożycielka wydawnictwa Muchomor, współtwórczyni serii ‘Basia’ i ‘Czytam sobie’, wieloletnia dyrektor zarządzająca Książek Egmontu, współfundatorka i prezes Fundacji Powszechnego Czytania. Zwyciężczyni konkursu Zwyrtała 2019 na najlepszy pomysł na promocję czytelnictwa. Szefowa Książek i Kolekcji w Burda Media Polska.

Zagłosuj w Plebiscycie i wybierz Fundację / Stowarzyszenie Roku 2020. Organizacje działające na rzecz czytelnictwa czekają na głosy!


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 15.02.2021 14:28
Czytelnik

Sięgnięciem po książkę już jest sukces.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 15.02.2021 10:57
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post