Osho - Autobiografia

Okładka książki Osho - Autobiografia Osho
Okładka książki Osho - Autobiografia
Osho Wydawnictwo: Kos biografia, autobiografia, pamiętnik
Autobiography of a spiritually incorrect mystic
Kos
2006-01-01
2006-01-01
Studio Arte

Bardzo inspirująca historia mądrego człowieka.

Bardzo inspirująca historia mądrego człowieka.

Osho sam nie chciał pisać swojej autobiografii, w jego światopoglądzie to niepotrzebna czynność. Książka powstała po jego odejściu jako wyciąg i chronologiczne ułożenie informacji o jego życiu na podstawie jego przemówień i wywiadów. Pierwsza i obszerniejsza część odnosi się głównie do jego podejścia i filozofii życia - i ta część podobała mi się bardziej. Jest to genialny, lekki i zabawny wyciąg na przekrój religiom, filozofiom, historii i stanie człowieka. Druga i krótsza część to już samo zestawienie faktów z życia Osho - mniej ciekawe, ale dało mi i tak silne wrażenie. Przypomniało znowu i ostro, że ten kto chce coś zmieniać, ma zawsze niełatwo...W skrócie: świetna pozycja.

Uwielbiam wszystkie książki Osho.

Uwielbiam wszystkie książki Osho.

Książka o fenomenalnym wizjonerze, filozofie, przywódcy duchowemu. Jeśli ktoś oglądał na Netflixie: "Bardzo dziki kraj" - po przeczytaniu książki może sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nauki Osho faktycznie były w jakiś sposób niebezpieczne.
Jestem przekonana, że gdyby żył obecnie - miałby niesłychaną ilość uczniów. Jego poglądy, opinie na temat wszelkich religii, idealnie wpasowują się w dzisiejsze czasy. Oto kilka cytatów:

-"Naprawdę religijni ludzie są po prostu religijni, a nie dogmatyczni. W świecie jest około 300 religii - co za absurd! Jeżeli prawda jest jedna, jak może być trzysta religii? Jest tylko jedna nauka i trzysta religii?"

- "Według mnie słowo 'nauka' jest doskonale piękne, gdyż oznacza poznanie. Poznanie w obszarze materii, możesz uznać za naukę obiektywną. Poznanie w obszarze Twego wnętrza, Twojego wewnętrznego istnienia, Twej świadomości - nauką subiektywną. Słowo 'religia" w ogóle nie jest potrzebne."

- "Księża ciągle podają Ci opium, dają Ci nadzieję: 'Nie martw się , to tylko próba Twej wiary, Twego zaufania. Jeśli przejdziesz przez to cierpienie w milczeniu, cierpliwie, na tamtym świecie po śmierci będziesz ogromnie wynagrodzony'. Jeśli nie będzie księży, będziesz musiał zrozumieć, że kimkolwiek jesteś, Ty jesteś za to odpowiedzialny, nikt inny. To poczucie - 'jestem odpowiedzialny za moje cierpienie' - otwiera drzwi. Zaczynasz szukać metod i sposobów wyjścia poza to cierpienie".

super ksiazka, daje gleboki wgląd w los czlowieka i odrywa od tej kapitalistycznej papki

Ta książka zburzyła mój świat i postawiła go na nogi od nowa

Ta książka zburzyła mój świat i postawiła go na nogi od nowa