Shortcuts to Poland

Shortcuts to Poland
shortcuts, Poland
angielski
Greg

Shortcuts to Poland to trzecia już edycja cieszącego się niemalejącą od 2001 roku popularnością zbioru felietonów, w ciekawy i inteligentny sposób opisującego Polaków, ich powody do dumy i przywary narodowe. Ta niewielka książeczka staje się przewodnikiem zarówno dla obcokrajowców pragnących poznać nasz kraj, odnaleźć się w nim i zrozumieć jego mieszkańców, jak i dla Polaków, którzy są ciekawi, co na ich temat myślą przybysze. Okiem sprawnej obserwatorki, Laura Klos Sokol z dozą dobrego dowcipu wnikliwie analizuje codzienne zachowania, kulturę pracy, czas wolny Polaków i zawiłości języka polskiego.

Po raz pierwszy do Polski przybyła ponad 18 lat temu jako stypendystka Fulbrighta. Początkowo miała zostać tylko rok… Obecnie pracuje w Warszawie jako trenerka w korporacji, ma męża Polaka i córeczkę. W Polsce, jak mówi, osiadła na stałe.

Whether you’re visiting or working in Poland, this book will help you better understand Poles’ everyday behaviors—and perhaps some of your own in a cross-cultural situation. Going beyond pierogi and vodka, you’ll learn how to have a conversation, behave as a guest, be a good work colleague and make friends. The cultural insights on Polish behaviors and values will make you feel more comfortable in Poland…or at least a bit less puzzled. While directed at Americans, the examples and observations will appeal to anyone interested in cross-cultural communications.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

panna_lovegood | 2013-09-26
Przeczytana: 26 września 2013

Bardzo szybko wchłanialna książka, napisana naturalnym prostym językiem (nie wiem czy jest w polskiej wersji, się nie orientuję, ale po angielsku całkiem dobrze się czyta). Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, bo spodziewałam się po prostu różnych anegdot i historii z Polski, a tymczasem autorka dokonała całkiem profesjonalnej analizy różnych zachowań i zależności. Ponadto opisywała równie obszernie Amerykanów (w celach porównawczych), a także ogólne zagadnienie "bycia obcokrajowcem", które ma zastosowanie dla każdej nacji emigrującej. Toteż z lektury można naprawdę dowiedzieć się sporo ciekawych rzeczy i nie będzie to czas zmarnowany. No i oczywiście część najważniejsza dla Polaków - jak jesteśmy postrzegani. Zdecydowanie przyjemnie się czyta pochlebiające rzeczy, ale nie serwuje się tu pustych komplementów i ogólników. Wszystko jest tak rzeczowe, że chyba prawdziwe. Albo tak: nie sądziłam, że takie zwykłe rzeczy mogą podobać się Amerykanom. Polacy zwykle skupiają się na swoich...

Agata Kingsbury | 2012-02-03
Przeczytana: 2009 rok

Przyjemna lektura, choć bardziej, że się tak wyrażę "przydatna" dla obcokrajowców planujących odwiedzić Polskę. Książka jest zbiorem felietonów na temat Polaków, ich cech, przywar, dumy oraz zalet. Polacy mogą się z niej sporo o sobie dowiedzieć. Książka napisana w przyjaznym i ciepłym stylu, więc raczej nikt nie powinien poczuć się urażony.

mrsalwaysright | 2015-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2009