Małżeństwo, kobieta, cielesność

Wydawnictwo: Towarzystwo Wydawnicze Historia Iagellonica
978-83-88737-59-6
gall21

Związek mężczyzny z kobietą uwieńczony małżeństwem i wydaniem na świat potomstwa należy do zarania dziejów do fundamentalnych problemów rozwoju ludzkości i od niepamiętnych czasów stał się kanwą arcydzieł literackich wszystkich kontynentów [...] Autor omawianej pracy obrał dla swych rozważań epokę arcyciekawą - rzeczywistość francuska XII i XIII wieku, a więc czas, w którym politycznie wciąż jeszcze rozbita a kulturalnie stopniowo się już ujednolicająca Francja wysunęła się na czoło w rozwoju kultury zachodnioeuropejskiej zakorzenionej w chrześcijaństwie obrządku łacińskiego. Autor [...] musiał sięgnąć do całej wcześniejszej tradycji kształtującej kulturę ówczesnej Francji, a więc do tradycji judeochrześcijańskiej, rzymskiej, germańskiej i arabskiej. [...] Warto podkreślić umiejętne wplatanie przez autora w tok narracji cytatów źródłowych, zwłaszcza fragmentów arcydzieł poezji miłosnej XII-XIII wieku.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl