Nowa Fantastyka 332 (5/2010)

Okładka książki Nowa Fantastyka 332 (5/2010) Paweł Ciećwierz, Neil Gaiman, Marcin Maliszewski, Kazimierz Nagórski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jakub Żulczyk
Okładka książki Nowa Fantastyka 332 (5/2010)
Paweł CiećwierzNeil Gaiman Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
czasopisma
Seria:
Nowa Fantastyka
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2010-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-05-01
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
0867132X
Tagi:
opowiadania miesięcznik science fiction fantasy horror
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Uniwersum DC według Neila Gaimana Neil Gaiman, Alan Grant, Mark Verheiden
Ocena 7,3
Uniwersum DC w... Neil Gaiman, Alan G...
Okładka książki Księga Cmentarna - tom 1 Neil Gaiman, Scott Hampton, Tony Harris, Kevin Nowlan, P. Craig Russell, Stephen B. Scott, Galen Showman, Jill Thomson
Ocena 8,0
Księga Cmentar... Neil Gaiman, Scott ...
Okładka książki Sandman: Noce nieskończone Glenn Fabry, Neil Gaiman, Milo Manara, Miguelanxo Prado, Frank Quitely, P. Craig Russell, Bill Sienkiewicz, Barron Storey
Ocena 7,8
Sandman: Noce ... Glenn Fabry, Neil G...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1953
1384

Na półkach: ,

Proza polska

„Idol” Paweł Ciećwierz

Nekromancja w celach zarobkowych. W opowiadaniu tym pewien nekromanta wykorzystuje swoje zdolności, żeby zdobywać wstydliwe sekrety od zmarłych celebrytów, by móc potem szantażować najbliższych. Opowiadanie pokazuje jak zakłamany jest świat sławy, gdzie relacje międzyludzkie tak naprawdę niewiele znaczą. Odnosiłem jednak wrażenie, że elementy fantastyczne są tu zbędne. Jednakże zakończenie dzięki temu staje się bardziej interesujące. Ogólnie jedno z opowiadań przedstawiających głównie negatywne cechy otaczającej nas rzeczywistości.

„Dozorca systemu” Kazimierz Nagórski

Polowanie na Autowców. Akcja opowiadania przedstawiona jest z punktu widzenia obcego, który przybrał postać dozorcy na prowincjonalnej uczelni. Jego głównym zadaniem ma być schwytanie swego rodzaju kosmicznego pasożyta. Bardzo podobał mi się pomysł na przedstawienie gatunku głównego bohatera, który jest naprawdę obcy zarówno pod względem biologii, jak i mentalności. Również warstwa obyczajowa jest bardzo dobra i potrafi wzruszyć. Szkoda, że sam finał sprowadza wszystko do dużego banału. Ogólnie jednak czułem się emocjonalnie pokrzepiony pomimo zastosowania tu pewnych znanych już zagrywek.

„Mrówka” Marcin Maliszewski

Kosmiczny mesjasz w stroju mrówki. Tytułowym bohaterem jest niepozorny urzędnik, który w wyniku spotkania z obcą technologią zyskuje nadludzkie zdolności, a siły rządowe usiłują go wykorzystać do własnych celów. Moim zdaniem tekst za długo się rozkręca. Zdecydowanie zbyt późno pojawiają się elementy fantastyczne. Uważam, że początkowa warstwa obyczajowa była zupełnie niepotrzebna, bo nie tłumaczy dosyć nieoczekiwanego zachowania bohatera w pewnym momencie. Tekst jednak potrafi wciągnąć swoją paranoidalną atmosferą, gdzie nie wiadomo do końca komu ufać. Także plan wojskowych na przejęcie władzy był bardzo pomysłowy. Niestety zakończenie idzie w moim zdaniem wyciągnięty z kapelusza banał.

„Rzuty kośćmi” Jakub Żulczyk

Brutalny świat postapokalipsy. Czytelnik śledzi tu losy grupki najemników, którzy mają za zadanie zająć się fanatykami religijnymi, którzy pojawili się w okolicy. Jest to bardzo typowy postapokaliptyczny tekst. Bohaterowie to wulgarni twardziele rodem z kina akcji, którzy pracują dla gangsterskiego przywódcy okolicznej społeczności. Ich przeciwnicy są pozbawieni jakiejkolwiek charakterystyki, przez to są bardzo nieciekawi. Również sama akcja urywa się w pewnym momencie, a z samych wydarzeń nic nie wynika. Moim zdaniem jest to zupełnie niepotrzebne opowiadanie.

Proza zagraniczna

„Żeńskie końcówki” Neil Gaiman

Miłość żywego posągu. Tekst stanowi monolog kogoś w rodzaju mima udającego posąg. Wyznaje tu on miłość pewnej nieznajomej. Moim zdaniem jest to dosyć nieciekawe opowiadanie skupione wyłącznie na uczuciach. Jest tu trochę o doświadczeniach bohatera jako mima, ale jest tego tak niewiele, że niczego nie można się dowiedzieć. Całość ratuje dosłownie parę ostatnich zdań, które wprowadzają pewien nieoczekiwany zwrot akcji.

Publicystyka

„Powrót z gwiazd” Michal R. Wiśniewski

Przegląd utworów o podróżach w kosmos. Autor omawia głównie te najpopularniejsze teksty kultury pokazując jak zmieniało się podejście do motywu gwiezdny wędrówek. Ciekawe jest, że w pewnym momencie bardzo trafnie wytyka twórcom science-fiction traktowanie kosmicznych podróży jako opowieści o morzu. Osobiście trochę się wynudziłem na tym tekście i uważam go głównie za pozycję dla laików.

„Rok Odysei” Piotr W. Cholewa

W związku z ówczesną datą 2010 r. wspomina się tu cykl „Odysei kosmicznej”. Autor omawia tu zarówno książki, jak i filmy. Zwraca tu uwagę na słabości tych utworów, a także na zaskakująco trafne spostrzeżenia dotyczące możliwego rozwoju techniki. Szkoda jednak, że za mało poruszył różnicę między literackim oryginałem, a adaptacjami. Ogólnie jednak całkiem dobry tekst, chociaż nie polecam laikom ze względu na zdradzanie pewnych kluczowych elementów fabuły.

„Te wspaniałe złe filmy – „Gwiezdne zderzenie”” Arkadiusz Grzegorzak

Kolejne omówienie bardzo słabego filmu. Tym razem wybór padł na „Gwiezdne zderzenie” z 1978 r. Autor w bardzo prześmiewczy sposób wytyka absurdy tego filmu. Na szczęście tym razem nie opowiada całej fabuły, więc dalej można obejrzeć film i odkryć w nim coś nowego. Trochę niepotrzebne były za to ramki z historią aktorów. Na dodatek informacje o niezrealizowanym sequelu czy opis początkowych napisów spokojnie zmieściłyby się w samym tekście.

"Idee, które nie zmieniły świata czyli patenty z lamusa” Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

Przegląd zapomnianych wynalazków z początku XX w. Tekst jest podzielony na parę kategorii szeregujących wynalazki tematycznie. Opisane są tu naprawdę szalone pomysły, które potrafią zaskoczyć i rozbawić. Przy tym jednak wszystkie wydają się na pozór zaskakująco praktyczne. Jak zawsze polecam tekst z tego cyklu.

„Nosiciele ludzkich słabości” Waldemar Maśkiewicz

Przegląd zwierzęcych bohaterów polskiego komiksu. Moim zdaniem tekst jest zbyt krótki i bardzo pobieżnie omawia temat. Wiele pozycji jest zaledwie wspomnianych, przez co nie wiadomo o nich nic więcej. Moim zdaniem zmarnowany potencjał.

Proza polska

„Idol” Paweł Ciećwierz

Nekromancja w celach zarobkowych. W opowiadaniu tym pewien nekromanta wykorzystuje swoje zdolności, żeby zdobywać wstydliwe sekrety od zmarłych celebrytów, by móc potem szantażować najbliższych. Opowiadanie pokazuje jak zakłamany jest świat sławy, gdzie relacje międzyludzkie tak naprawdę niewiele znaczą. Odnosiłem jednak wrażenie, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    19
  • Chcę przeczytać
    8
  • Posiadam
    5
  • Czasopisma
    4
  • Fantastyka 🐲
    1
  • Nowa Fantastyka 2010
    1
  • Czasopisma 📰
    1
  • Chcę posiadać
    1
  • Posiadam - gazeta
    1
  • O języku 🔖 literaturze po godzinach
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 332 (5/2010)


Podobne książki

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 500 (05/2024) Adrianna Filimonowicz, José Pablo Iriarte, Fonda Lee, Ray Nayler, Valentino Poppi, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Szymon Stoczek, Lavie Tidhar, Istvan Vizvary
Ocena 7,0
Nowa Fantastyk... Adrianna Filimonowi...
Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Ocena 7,0
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...

Przeczytaj także