Akira tom 19. Wspomnienia

Tłumaczenie: Rafał Rzepka
Cykl: Akira (tom 19)
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
Akira
manga, komiks, klasyka, supermoce, japonia
komiksy
Moonlight

Rok 2019. Na gruzach byłego Tokio powstała nowa metropolia - miasto moloch, które nie może się otrząsnąć po III Wojnie Światowej. 38 lat wcześniej naukowcy, próbując okiełznać siłę ludzkiego umysłu, stworzyli straszliwą broń, która zrównała z ziemią Tokio, a wraz nim miasta na całym świecie. Niemal pół wieku później sytuacja geopolityczna zmieniła się radykalnie. Nowy rząd znalazł się pod...

Niemal pół wieku później sytuacja geopolityczna zmieniła się radykalnie. Nowy rząd znalazł się pod silnym wpływem dyktatora, Pułkownika, człowieka silnie powiązanego z amerykańskim wywiadem. Stolica odbudowana nad Zatoką Tokijską zmieniła się w cybernetyczną dżungle, terroryzowaną przez młodociane gangi motocyklistów. Na ulicach toczy się otwarta wojna pomiędzy wojskami, a rewolucjonistami dążącymi do obalenia ustroju w państwie.

źródło opisu: J.P.Fantastica, 2003

źródło okładki: http://www.jpf.com.pl/

Lalkarka | 2013-12-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Manga

Z „Akirą” pierwszy raz spotkałam się kilkanaście lat temu, kiedy na sprowadzonym skądś VHS-ie z wypiekami na twarzy obejrzałam anime, które zafundowało mi niezłego mindfucka (i po którym zabawki nigdy już nie były takie same). Samą mangę znałam we fragmentach, i dopiero teraz zdołałam przeczytać całość. Powstaje teraz pytanie: jak pisać o dziele wybitnym, o rzeczy kultowej, którą „Akira” niewątpliwie jest, żeby nie skończyło się wyłącznie na ochach i achach?
Mamy rok 2019. Kilkadziesiąt lat wcześniej bomba zrzucona na Tokio rozwaliła miasto w drobny mak, a obecnie na jego miejscu wznosi się Neo Tokio. Na jego ulicach szaleją motocyklowe gangi. Podczas jednego z rajdów Tetsuo wpada na dziecko o twarzy starca – powoduje wypadek i zostaje zabrany do rządowego szpitala, gdzie zostają przeprowadzone na nim eksperymenty. Okazuje się, że posiada moc większą i straszniejszą, niż ktokolwiek się spodziewał, a samo wydarzenie okaże się wprost katastrofalne w skutkach.
To ledwie początek...

yokopoko | 2017-05-29