Podniebny Orzeł

978-83-60740-50-7
Radosław Bolałek
manga

Okładka książki Szczyt bogów #4 Jirō Taniguchi, Baku Yumemakura
Szczyt bogów #4 Jirō Taniguchi, Bak...
Okładka książki Szczyt bogów #3 Jirō Taniguchi, Baku Yumemakura
Szczyt bogów #3 Jirō Taniguchi, Bak...
Okładka książki Szczyt bogów #2 Jirō Taniguchi, Baku Yumemakura
Szczyt bogów #2 Jirō Taniguchi, Bak...
Okładka książki Szczyt bogów #1 Jirō Taniguchi, Baku Yumemakura
Szczyt bogów #1 Jirō Taniguchi, Bak...

1931

Ku mojemu zaskoczeniu nie ma aż tak dużo utworów mieszających ze sobą motywy samurajskie i rdzennych Amerykanów. Jednym z niewielu dzieł o tej tematyce jest „Podniebny orzeł” łączący ze sobą fakty historyczne i fikcję.

Głównymi bohaterami są Manzo Shiotsu i Hikosaburo Soma – dwaj byli samuraje, którzy wyjechali do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia. Pewnego dnia znajdują ranną indiańską dziewczyna. Jej śladem podążają biali właściciele faktorii. Od tej pory życie samurajów zwiąże się z rdzennymi Amerykanami.

W mandze przewijają się różne historyczne wydarzenia i postacie. Każdy rozdział kończy się komentarzem osadzającym dany rozdział w realiach historycznych. Dzięki temu cała opowieść nabiera wiarygodności.

Na początku można mieć trochę zarzut, że przedstawiony jest tu dosyć czarno-biały obraz sytuacji –tzn. dobrzy Rdzenni Amerykanie w zestawieniu ze złymi białymi. Po części tak jest, szczególnie jeśli się pamięta o tym jak to wyglądało w powieści „Mały wielki człowiek” Thomasa Bergera. Tutaj jednak być może ma to na celu podkreślenie niesprawiedliwości jaką z jaką spotkali się rdzenni Amerykanie ze strony białych.

Rysunki są bardzo szczegółowe i zachwycają swoją dynamiką. Sceny akcji są tu bardzo epickie, a odpowiednie kadrowanie sprawia, że z łatwością można śledzić akcję. Również w spokojnych momentach udaje się oddać odpowiednie emocje.

Na końcu tomu jest posłowie tłumacza. Wyjaśnia on różne problematyczne kwestie jeśli chodzi o nazewnictwo w tomie czy zgodność z realiami historycznymi.

Manga ta być może nazbyt upraszcza pewne sprawy i niektórych to może drażnić. Mnie jednak w paru miejscach wzruszyła, a graficznie zachwyciła. Dlatego też przymykam oko na pewne drobne nieścisłości i polecam ten tytuł.

Taniguchi odnajduje sie w westernie tak jak w każdym innym gatunku, z którego czerpał. Jak zwykle nienagannie i może nawet zbyt perfekcyjnie prowadzona historia oraz czarowanie szczegółowością i dokładnością rysunków w kadrach. Jeśli jest w sztuce komiksu coś stałego, co powoduje, że od razu czuję się bezpieczny i zaopiekowany przez twórcę w 100%, jest to właśnie twórczość Jiro - nawet gdy w samej fabule trup ściele się gęsto, a stawką jest ratowanie pierwotnych wartości wypieranych przez bezduszną cywilizację. Trochę strefa komfortu twórcy i odbiorcy, ale jakże przyjemna

Jak zwykle komiks Taniguchiego to klasa sama w sobie.

Jak zwykle komiks Taniguchiego to klasa sama w sobie.

Kto w miarę regularnie czyta mojego bloga, ten wie że uwielbiam komiksy gdzie fikcja literacka łączy się z historią. Dlatego "Podniebny Orzeł" przykuł moją uwagę, gdy usłyszałem o nim po raz pierwszy. Dwoje Japończyków - Manzo i Hikosaburo - będących samurajami i weteranami wojennymi, po upadku Szoguna, uciekło do USA. Tam mieli rozpocząć nowe życie, z dala od wojny. Los oczywiście z nich zakpił i pasmo pecha nie opuszczało dwójki przyjaciół na nowej ziemi. Pewnego razu jednak uśmiechnęła się do nich nadzieja i znaleźli nowy dom w wiosce Indian. Indian Wielkich Równin, odważnych wojowników Oglala, którym przewodził Szalony Koń.

Jeśli ktoś interesuje się historią Ameryki Północnej, szczególnie z okresu drugiej połowy XIX wieku, to imię indiańskiego wodza od razu powinno zaszczepić w takiej osobie ciekawość. Dla tych, którzy nie pałają miłością do tej tematyki, podam inne nazwisko, związane z tamtymi wydarzeniami - Custer. Tak. Fabuła komiksu opisuje wydarzenia za czasów walk Siuksów i Czejenów z rządem USA, który stopniowo tępił rdzennych mieszkańców Ameryki. W praktyce była to eksterminacja, na miarę holocaustu z czasów II Wojny Światowej, choć zdecydowanie bardziej rozłożona w czasie i nikt nie budował krematoriów. Prawda jest jednak taka, że biali Amerykanie złamali wszystkie traktaty, jakie podpisali z Indianami, zajęli ich ziemie, spustoszyli je, a niedobitków zamknęli w rezerwatach. Oto dziedzictwo USA i mimo upływu lat, nadal ta rana krwawi. Autor "Podniebnego Orła", Jiro Taniguchi, uchwycił ten element historii i pokazał go dobrze, choć niestety, w mojej opinii, z pewnymi zgrzytami.

Akcja komiksu zaczyna się w marcu 1871 roku, zaś kończy jesienią 1877, po upadku zbrojnego powstania Indian. Taniguchi przedstawił cały konflikt ciekawie, ale w bardzo skróconej wersji. To trochę boli, bowiem co jakiś czas do opowieści wtrąca się narrator, przybliżający czytelnikowi kluczowe wydarzenia historyczne dla tamtego konfliktu. Autor świetnie łączy to literacką fikcją, którą są dwaj samuraje, nadając pewnym sprawom drugie dno. Z drugiej strony aż się prosi aby to bardziej rozbudować, nawet na serię składającą się z 3-4 tomów, każdy po 250 stron. Wtedy byłoby ciekawiej, tak jak to mamy na przykład w "Requiem Króla Róż", gdzie przedstawiono fikcyjną opowieść rozgrywającą się na tle Wojny Dwóch Róż. Tymczasem "Podniebny Orzeł" liczy niecałe 300 stron i czuć, że to za mało. Miejscami mamy ogromny przeskok akcji w latach, a ja chciałem wiedzieć, co się działo z bohaterami przez ten czas. Niemniej innym może się spodobać, akurat taka skrócona konwencja przedstawienia całej historii walk o Wielkie Równiny i Góry Czarne.

Co zaś się tyczy głównych postaci, to zostały pokazane bardzo dobrze. Tytułowy Podniebny Orzeł to imię nadane przez Indian Hikosaburo, natomiast Manzo otrzymał imię Wietrzny Wilk. Ciekawie przedstawiono ceremonię nadania im tych imion, która dodatkowo jest ładnie narysowana. Sam Szalony Koń ma dobrze oddany swój wojowniczy charakter. To ten wielki wódz przyczynił się do zbrojnego oporu przeciw białym, gdy ci zaczęli niszczyć jego tereny. Autor dobrze uchwycił to, jak Kawaleria i traperzy wybijali masowo bizony, po to aby zagłodzić Indian. Budowę kolei żelaznej, niszczącej krajobraz Wielkich Równin, czy dewastujący wszystko na swej drodze, niszczycielski marsz górników i poszukiwaczy złota. Taniguchi pokazał dobitnie każdy z tych obrazów, a na ich tle napisał historię dwóch samurajów, dla których honor był wart więcej niż życie.

Podobne zasady wyznają Indianie. To sprawiło, że czytelnik w pełni rozumie czemu Japończycy przyłączyli się do nich, a nie białych osadników. Ciekawie też przedstawiono zderzenie obu kultur. Niestety tutaj czasem wkrada się pewien, hmm... powiedzmy, że chochlik, który mi osobiście przeszkadzał. Chodzi o sporadycznie nie pasującą wymowę Indian, głównie Szalonego Konia, która bardziej pasuje do współczesnych odzywek młodzieży. Kiedy czytałem wtręty pokroju "Wrony (wrogie plemię) nie mają jaj", albo wymianę zdań "Kopę lat Szalony Koniu.", "Ooo... Siedzący Byk. Dobrze, że jesteś.", to jakoś gryzło się to z innymi dialogami takich postaci. Niestety trochę tego jest.

Co do samego rysunku, to bardzo przypadł mi do gustu. Szkoda, że mangi są czarno białe, bowiem aż się prosi tutaj o kolorowy rysunek. Kilka pierwszych stron posiada kolorystykę i wypada rewelacyjnie. Czasami chciałbym, aby twórcy mang, trochę nagięli swoje zasady, ale z drugiej strony, to przecież tworzy ich unikalny klimat. Tutaj rysunek mocno mi podszedł, bowiem nie było tych, że się tak prostacko wyrażę, "dziecinnych" i komicznych twarzyczek z wielkimi łezkami na czole. Autor starał się jak najbardziej oddać realizm, zarówno w odniesieniu do krajobrazu, jak i poszczególnych postaci. Szczególnie historycznych. Dzięki temu rewelacyjnie uchwycił osobę Custera, nie wybielając jej (wiem, dziwnie brzmi) na żadnym polu. Za to bardzo cenię Jiro Taniguchi'ego, bowiem nie każdy artysta by się na to zdecydował.

Jirō Taniguchi tym razem przenosi nas do Ameryki Północnej okresu gorączki złota, budowy kolei żelaznej i konfliktu młodego państwa z Indianami.
W to wszystko pakuje głównych bohaterów - dwóch samurajów, którzy w Stanach Zjednoczonych liczną na nowe, spokojne życie.
Los szybko postanawia ich jednak związać z plemieniem Indian Oglalów, którzy to stoją na progu egzystencjalnego starcia o swój dalszy los.
Może nie jest to dzieło wybitnie, ale czyta się to szybko i przyjemnie. Na plus wplecenie fabuły w wydarzenia historyczne. Ilustracje jak zawsze na wysokim poziomie.

Problemy Indian z imigrantami, z wątkiem japońskim.

Problemy Indian z imigrantami, z wątkiem japońskim.

,,Hoka hej!" wołał Szalony Koń zmierzając do ataku wraz z Wietrznym Wilkiem i Podniebnym Orłem. Taniguchi podaje nam w tym tomie gorzką codzienność z jaką muszą się mierzyć Indianie, gdy Amerykanie łamią kolejną obietnicę, kolejny pakt i odbierają kolejny kawałek ziemi. Opowieść, gdzie fikcja miesza się z prawdą skąpana w pięknych krajobrazach. Głównych bohaterów cechuje niezłomny hart ducha.. jednakże czy to wystarczy przeciwko amerykańskim kompaniom z wstrętnym Custerem na czele? Jirō po raz kolejny udowadnia, że w tworzeniu takich dzieł czuje się jak ryba w wodzie i przeprowadza nas przez całą historię po mistrzowsku ;)

Manzō i Hikosaburō, emigranci z Japonii, napotykają w pobliżu swojej amerykańskiej chatki na rodzącą Indiankę. Ratują młodą kobietę, która mocno osłabła po porodzie, i jej nowo narodzone dziecko. W ten sposób nawet o tym nie wiedząc nie tylko łączą swój los z Indianami, ale i wpadają w tarapaty związane z białymi osadnikami. To wydarzenie okazuje się kamieniem milowym w ich życiu. Ich los zostaje nierozerwalnie połączony z jednym z indiańskich plemion, w którym to odnajdują swoje miejsce na ten przeklętej, pełnej przemocy ziemi. Spokój i szczęście nie trwa jednak zbyt długo. Sytuacja muszą ich do ponownego stania się pełnokrwistymi wojownikami, którzy walczą na śmierć i życie w obronie tego, co jest dla nich cenne. Przyjmą wszystko co indiańskie, także imiona: Podniebny Orzeł i Wietrzny Wilk (tak nazywa się także druga manga Jiro Taniguchiego).

Okazuje się, że plemiona indiańskie walczą o terytoria coraz częściej zasiedlane górnikami poszukującymi złota, a amerykańskie wojsko stara się zlikwidować problem indiański w krwawy sposób. Początkowo „tylko” wybijają stada bizonów, które dostarczały Indianom mięsa i skór, ale kolej i gorączka złota pożerają kolejne tereny należące do plemion indiańskich. Kiedy biali osiedlają się na świętej górze w Górach Czarnych, nie ma już odwrotu: oznacza to wojnę. Wojnę, w której będą brali także udział Podniebny Orzeł i Wietrzny Wilk.

Nowi pobratymcy plemienia Oglala są ciekawym nabytkiem: nie dość, że popierają walkę o dobro Indian, to jeszcze mają bardzo rygorystyczny kodeks honorowy oraz znają skuteczne sztuki walki. Manzō włada jujitsu, sztuką walki, a Hiko, w odróżnieniu od Indian, używa długiego łuku i to nawet podczas jazdy konno, z którego bezbłędnie trafia w cel ledwie w zasięgu wzroku.

Więcej na https://www.monime.pl/podniebny-orzel/

1994

Spora część potencjalnych odbiorców słysząc „Dziki Zachód” (przyzwyczajona setkami filmów, książek, komiksów i innych popkulturowych dzieł) od razu kojarzy kowbojów, pilnujących porządku szeryfów, poszukiwany złota, biednych osadników wyruszających w nieznane, aby znaleźć sobie nowe miejsce do życia i oczywiście krwiożerczych Indian. Dzieło Jiro Taniguchiego znacząco jednak odbiega od przyjętych schematów. Nie ma na rynku zbyt wielu dobrych pozycji, które pokazywałyby historię tamtego okresu z perspektywy „czerwonoskórych”, nie bojąc się jednocześnie zaprezentować białych amerykanów nie jako wielkich bohaterów, ale oprawców i ludzi pozbawionych całkowicie honoru. Manga kończy z mitem dzielnej i walecznej amerykańskiej kawalerii, która poświęcała swoje życie, aby bronić niewinnych osadników przed atakami żądnych krwi Indian. Koniec z obrazem „czerwonoskórych” którzy mordowali każdego jak popadnie, ściągając później krwawe skalpy. Czy tacy byli? Oczywiście, że tak. W każdej społeczności znajdzie się grupa czarnych owiec, których działania są dalekie od miana „honorowych”. W tym jednak przypadku to historia dobitnie pokazuje, kto był stroną agresywną, a kto tylko się bronił.

To właśnie zaprezentowanie historii z innej perspektywy niż zazwyczaj sprawia, że manga, mocno wyróżnia się na tle konkurencji i staje się pozycją godną uwagi. Oczywiście należy pamiętać, że jest to produkt popkulturowy, przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców, którego głównym zadaniem jest zapewnienie rozrywki. Główna oś fabularna w „Podniebnym Orle” jest prosta, pełna wartkiej akcji i widowiskowych potyczek. Na próżno szukać tutaj rozbudowanych dialogów, czy wielowątkowości (co prawda autor star się wtopić w treść np. wątek romansu, ale wypada on dość mdło i szybko on się zapomina). To czy czytelnik, będzie doszukiwał się w treści, głębszego sensu i mocnego przesłania, będzie zależeć tylko i wyłącznie od niego. Autor niczego nie narzuca i nie stawia przed odbiorcą gotowych odpowiedzi. Każdy będzie musiał zdecydować osobiście czy potraktuje tytuł jako dobrą, pełną akcji powieść graficzną, czy też dostrzeże w niej zawoalowaną krytykę działania rządu amerykańskiego i pokaz tego, że Wujek Sam nie zawsze jest taki dobrotliwy i sprawiedliwy, jak go malują.

Zwieńczeniem całości jest wyróżniająca się oprawa graficzna. Dobrze narysowane projekty postaci z dbałością o każdy szczegół stroju. Rewelacyjnie narysowane tła, niekiedy na tyle wyraziste, że przebijające się na pierwszy plan, pozwalając czytelnikowi przez chwilę cieszyć ich głębią. Oczywiście musi być tutaj jakaś mała łyżka dziegciu. W niektórych momentach autor aż nadto przesadził z dbałością o każdy detal, sprawiając, że niektóre rysunki stały się zbyt mało wyraziste zarówno pod względem przekazywanej treści, jak i wizualnym. Perfekcjonizm w tworzeniu swoich dzieł i umiar powinny iść w parze, tutaj momentami o tym zapomniano. Na całe szczęście są to pojedyncze przypadki a całość utrzymuje wysoki poziom z innych prac Taniguchiego.

Jeśli chodzi o rodzime wydanie mangi, jest ono na bardzo wysokim poziomie, do którego przyzwyczaiło nas już Wydawnictwo Hanami. Dobry gatunkowo śliski papier, wyraźne duże czcionki, dobre tłumaczenie z wielką dbałością o nazwy własne.

Cała recenzja na stronie:

Historia dwóch Japończyków (samurajów),którzy pod koniec XIX wieku dołączają do Indian Ogala i razem z nimi walczą z wojskiem amerykańskim. A wszystko przez to, że zaopiekowali się rodzącą Indianką Rączą Łanią z plemienia Dakotów, która uciekła z faktorii handlarzom niewolników. Historycznie zgodna z faktami, o ile przymknie się oko na dwóch głównych bohaterów, którzy biorą udział we wszystkich ważniejszych bitwach. Ciekawa, lecz raczej dla młodych mężczyzn. Potyczki, bijatyki, zawody, zmagania i jeszcze trochę walki na dodatek...

• Manga
  • Komiksy