Rewolta przeciw współczesnemu światu

Rivolta contro il mondo moderno
filozofia i etyka
Jerzy

Podstawowe dzieło Juliusa Evoli. Książka ta jak gdyby klucz do zrozumienia istoty myślenia tradycjonalistycznego, a zarazem klucz do całej twórczości Evoli. W dziele tym poruszone zostały fundamentalne zagadnienia z dziedziny historii cywilizacji i filozofii dziejów. W przeciwieństwie do wcześniejszej pracy Oswalda Spenglera „Zmierzch Zachodu”, Evola zakłada nie pluralizm lecz dualizm cywilizacji: cywilizacje dzielą się jedynie na tradycyjne i anty-tradycyjne; oba te typy cywilizacji są w nieustannym konflikcie, a problem przemian cywilizacyjnych sprowadza się w głównej mierze do regresu i upadku cywilizacji tradycyjnych, przybierających formę anty-tradycyjną. Nie ma zatem mowy o postępie czy ewolucji w dziejach cywilizacji, można jedynie obserwować procesy dekadencji i rozkładu. Nie jest to jednak wizja z gruntu pesymistyczna, Evola zakłada bowiem możliwość odrodzenia i odnowy cywilizacyjnej poprzez nawrót do duchowości tradycjonalistycznej.

źródło opisu: http://tradycjonalizm.net/juliusevola/koziel1.htm

TYLER | 2017-03-08