Na antypodach modernizmu

Okładka książki Na antypodach modernizmu Julius Evola
Okładka książki Na antypodach modernizmu
Julius Evola Wydawnictwo: Agencja Wydawniczo-Reklamowa ARTE Seria: Rekonkwista nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Rekonkwista
Agencja Wydawniczo-Reklamowa ARTE
2014-04-01
2014-04-01
praca zbiorowa
Politologia ideepolityczne Evola tradycjonalizm integralny reakcjonizm faszyzm ezoteryka modernizm konserwatyzm

Książka "Na antypodach modernizmu" nie jest jednolitą książką, która wyszła spod pióra barona Juliusa Evoli. Składa się z serii artykułów, które ów autor publikował na łamach wydawanych przez siebie gazet, a także przeprowadzanych z nim wywiadów oraz listów, które ten pisał do innych filozofów tradycjonalistycznych.

Po wstępie przybliżającym nieco postać Juliusa Evoli i powstanie książki przechodzimy do głównej treści. Autor nie ma lekkiego pióra, treść jest ciężka w odbiorze i na pewno nie jest to lektura "na dobranoc", bo pełne zrozumienie zawartych w niej tez musi być okraszone mocnym wytężeniem umysłu, niekiedy należy czytać po parę razy niektóre fragmenty i dogłębnie je analizować.

W samej treści odnajdujemy głównie rozważania ikony tradycjonalizmu integralnego na temat filozofii wschodniej, Kościoła Katolickiego, krucjat, koncepcji państw narodowych i samych narodów, średniowiecza itd. Pomijam tu to, czy z podanymi tezami się zgadzam, czy też nie - zostawiam to czytelnikowi. Wielkim plusem jest ogromna ilość przypisów. Do każdego cytatu przywoływanego przez autora, wydawca był w stanie odnaleźć (lub nie) odpowiednie dzieło, stronę i rok wydania cytowanej książki. Do minusów należy dodać toporne pismo autora, które nie zachęca do dalszego wgłębiania się w jego myśli.

Nie podzielam zdania niektórych czytelników, którzy zachwycają się nad książką. Warto jednakże zaznajomić się z poglądami głoszonymi przez Evolę, bo są ciekawe i na swój sposób unikatowe.

Po wstępie przybliżającym nieco postać Juliusa Evoli i...

książka kontrowersyjna. Evola przplata myśli błyskotliwe z głupstwami. Jego zachyt na buddyzmem świadczy o niewielkiej znajomości filozofii wschodu mimo lat badań. Poszukiawanie zaś "prawidzwej tradycji" coraz dalej i dalej w głąb dziejów moze rodzić pytanie kiedy ta tradycja na ziemi była?

Dla fanów Tradycjonalizmu Integralnego pozycja obowiązkowa! Wiele lat czekałem na obszerniejsze prace poświęcone Evoli...

• Filozofia
  • Myśl polityczna