Kobiety i religie w początkach naszej ery

Tłumaczenie: Karolina Ciekot
Seria: Millenium
Wydawnictwo: Astrum
Women and religion in the first Christian centuries
religia
Len

Książka ta koncentruje się na zagadnieniu roli religii w czasie isnienia Cesarstwa Rzymskiego i jej wpływie na życie kobiet. Autorka omawia bogatą różnorodność rodzajów ekspresji religijnej, poczynając od kultów pogańskich i klasycznej mitologii aż po starożytny judaizm i wczesne chrześcijaństwo, oraz szeroki zasięg funkcji religijnych sprawowanych przez kobiety. Poczyniła także próbę spojrzenia na koncepcje religii i kobiet widziane w świetle krytyki postmodernistycznej. Dzięki temu niniejsze studium jest ważnym wkładem do współczesnej teorii płci.

Publikacja zawiera ponadto analizę konkretnych przykładów, na podstawie której powstaje żywy obraz tego, jakże ważnego, okresu, który położył fundamenty pod cywilizację zachodnioeuropejską. Przy swoim głębokim i interdyscyplinarnym podejściu powinna ona zainteresować zarówno studentów kierunków badających starożytne religie, jak i osoby zajmujące się teorią kultury.

źródło opisu: Wydawnictwo Astrum, 1998

źródło okładki: http://www.antykwariatnws.pl