Globalne Hollywood. Filmowa Europa i polskie kino po 1989 roku

Seria: Media
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
film, hollywood, produkcja, kino
Mateusz

Wbrew ogólnemu przekonaniu znaczenie kina we współczesnej kulturze wcale nie maleje. Wręcz przeciwnie – ale jego najbardziej interesujący obszar wykracza obecnie poza charakterystykę poszczególnych dzieł i skupia się na wątkach związanych z ekonomicznym, politycznym i społecznym wymiarem przemysłu audiowizualnego. Nie da się zatem opisać strategii twórczych w polskim kinie po 1989 roku bez zarysowania ich europejskiego oraz hollywoodzkiego kontekstu. Zwłaszcza, że po roku 1980, w większym stopniu niż kiedykolwiek, Hollywood stało się fenomenem globalnym, marginalizującym europejski model produkcji filmowej.

źródło opisu: www.terytoria.com.pl

źródło okładki: www.terytoria.com.pl

Paweł Panfil | 2014-12-07
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Bardzo przygnębiająca wizja stanu współczesnej kinematografii światowej. Doktor Adamczak ciekawie i obrazowo pokazuje mechanizmy, które odpowiadają za wygląd współczesnego kina. Warto przeczytać, a jeśli ktoś interesuje się filmem bardziej, to powiedziałbym, że wręcz trzeba.

Mateusz | 2011-01-06
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 06 stycznia 2011

Chyba najlepsza obecnie książka o produkcji filmowej. Może nie do końca dopracowana, ale za ogromny wkysiłek - jaki autor włożył w napisanie tego tomu - należą się oklaski.
Próba przejęcia schedy po Zajićku jak najbardziej udana.

awidja | 2015-06-17

przydata książka w zapoznaniu się z panującymi tendencjami w przemyśle filmowym.

BitnikowaSowa | 2016-02-19
Przeczytana: 28 lutego 2016