śladami T-Shirta

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
biznes, finanse

W 1999 roku autorka obserwowała demonstrację studentów-antyglobalistów w uniwersyteckim kampusie. Podczas rozmowy z demonstrantami padło pytanie, czy wie skąd pochodzi T-shirt, jaki na sobie nosia Być może powstał gdzieś w sweatshopie na skutek niewolniczej pracya Czy nie jest owocem nieludzkiego wyzysku, będącego skutkiem globalizacji i niskich st

Chris_Carrion | 2012-11-30
Na półkach: Przeczytane, Nie-komiks

Bardzo dobra książka o globalizacji. Ukazane są losy T-shirta: od plantacji bawełny do momentu aż trafi do Afryki dzięki armii zbawienia.

Autorka bardzo ciekawie pokazuje historie przemysłu odzieżowego w USA, Chinach, Anglii Afryce. Pokazane jest że w procesie produkcji T-shirta liczy się głównie polityka. Współczesna globalizacja nie jest procesem rynkowym a politycznym. A sukces wielu graczy to nie wynik konkurencji na wolnym rynku ale wynik unikania tej konkrecji dzięki polityce. Tam gdzie jest prawdziwy rynek i wolna konkurencja, bez wielkich korporacji rynek nie przyczynia się do wzrostu wyzyskiwanych pracowników ale do lepiej ubranych konsumentów
Trochę jest o tym jak przemysł bawełniarski utrzymywał się dzięki niewolnictwu, bo było to lepsze niż ryzykowny rynek pracowników. A potem dzięki imigrantom z meksyku których posłuszeństwo zapewniało państwo.

Można się dowiedzieć jak wygląda chiński kapitalizm z perspektywy pracownika za wsi i o tym jak działa 'hukou'.

Można...

Jeśli ktoś szuka kolejnej spiskowej historii to będzie bardzo zawiedziony po lekturze tej książki. Jedna z ciekawszych książek, które w ostatnim czasie czytałem.

Marta | 2014-09-21
Przeczytana: 14 czerwca 2010