Rozwój biologiczny człowieka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-14422-X
auksologia
Natalia

Jak od połączenia się jaja z plemnikiem rozpoczyna się rozwój zarodka, dokonuje formowanie płodu i rodzi się istota, która tym się różni od całego świata ożywionego, że wraz z dalszym rozwojem staje się świadoma swego istnienia, dojrzewa społecznie, jest uczestnikiem i współtwórcą kultury, nabywa doświadczeń, a w końcu, jak się starzeje? Wiedza przedstawiona w książce na temat tego...

Wiedza przedstawiona w książce na temat tego najważniejszego zjawiska przyrody pozwala zrozumieć, na czym polega proces rozwoju zdrowego człowieka (auksologia), sprawność człowieka dorosłego w jego środowisku życia oraz proces starzenia się (gerontologia). Umożliwia zrozumienie biologicznego podłoża zjawisk będących podstawą rozumnego działania mózgu oraz kształtowania się psychiki i osobowości. Wyjaśnia jak rozwija się motoryka człowieka, jak ją można stymulować i długo podtrzymywać sprawność, a także, jakie są wymogi organizmu człowieka wobec środowiska. Wiedza ta ułatwia poznanie i lepsze zrozumienie działania naszego organizmu – daje umiejętność rozpoznania stanu zdrowia i jego zaburzeń.

źródło opisu: nota wydawcy

Hator | 2014-07-15
Przeczytana: 12 lipca 2014

To nie jest książka popularnonaukowa, lecz podręcznik rozwijany przez autora od kilkudziesięciu lat. Poruszono w niej zagadnienia związane głównie ze zmianami poszczególnych fizjologicznych parametrów człowieka na przestrzeni jego życia. To przewodnik po procesach starzenia. Czytelnikowi oszczędzono trudu zapoznawania się z samą anatomią i fizjologią człowieka.

Największe wrażenie wywarło na mnie bogactwo czytelnych wykresów, które znajdują się praktycznie na co drugiej stronie. Zaciekawiły mnie również ukazane w niej różnice prędkości starzenia pomiędzy ludźmi zamieszkującymi różne zakątki Polski, oraz różnice na linii wieś-miasto. Sam tekst książki nie jest łatwy w odbiorze, mało w nim "smaczków". Ale to urok większości książek autorów z akademickim zacięciem. Książkę polecam szczególnie młodzieży, oraz parom odkładającym posiadanie potomka na później. U czytelników po 30-stce książka może wywołać niekomfortowe uczucie zsuwania się po równi pochyłej ;)

diamentowalady | 2016-08-07
Emilia | 2014-11-03