Sołżenicyn: realia i mistyfikacje

Tłumaczenie: Szymon Marych
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Sołżenicyn
megiddovl

Autorów recenzji zagranicznych sam Sołżenicyn, jak i jego utwory interesowało o tyle o ile. Ich celem nie była krytyczna analiza noweli, a wyraźniejsze uświadomienie autorowi, czego właściwie czytelnik od niego oczekuje. Bardziej interesowało ich to, czy utwór współgra z ich ideologią.

źródło opisu: Opis z okładki

źródło okładki: własne

Krzem88 | 2014-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Bardzo dobra książka, forma pamiętnika, czyta się ją lekko i przyjemnie.
Mam wrażenie, że książka jest autentyczna autorka nie próbuje na siłę krytykować swojego byłego męża- artystę, często go też chwali, dlatego też przekaż stworzony przez p. Natalie jak dla mnie jest prawdziwy. Niestety moje wrażenia dotyczące Sołżenicyna trochę się zmieniły po tej lekturze, wydaje mi się, że chyba na gorsze, po zyskaniu międzynarodowego rozgłosu, stał się innym człowiekiem
chyba,że nie nam maluczkim jest dane oceniać takie osobistości jak Sołżenicyn?

Książka na pewno godna polecenia miłośnikom twórczości Aleksandra Isajewicza.

Z któryś z fragmentów Archipelag Gułag z tego co kojarzę, Sołżenicyn podważał słuszność małżeństwa. Niestety nie pamiętam, który to rozdział, lecz zaciekawiony lekturą sięgnę po biografię- Sołżenicyn. Dusza na wygnaniu, aby sprawdzić punkt widzenia autora na pewne sprawy przedstawione przez pierwszą żonę.

Na koniec tak melancholijnie, smutno czyta się pewne wątki...

mrsjackie | 2016-08-13

Autorka na początku ma pretensje do Zachodu, że traktuje "Archipelag Gułag" jako powieść czysto historyczną, gdzie powinna ona być traktowana literacko tylko po to, by innym dziełom Sołżenicyna zarzucać ich literackość i brak całkowitego oddania historycznej prawdy.
Dobrze dowiedzieć się czegoś o prywatnym życiu pisarza, jednak lepiej by to wyszło bez ciągłego zrzucania na niego winy za słabości autorki. Ponadto zadaje ona często gęsto pytania bez odpowiedzi, które mogła w owym czasie bezpośrednio zadać Sołżenicynowi.

Bartek | 2013-04-02

Dla każdego miłośnika Sołżenicyna książka obowiązkowa. Autorka, była żona pisarza, przybliża Sołżenicyna od strony psychologicznej, osobowościowej i charakterologicznej i konfrontuje życie pisarza z jego twórczością, realia z mistyfikacjami.

sabada | 2016-02-17

Nie przeczytałam i nie wiem czy przeczytam. Recenzje czytelników zachwalające pióro pani/panów piszących tę "książkę" pokazują, że czekiści osiągnęli już założony cel....

kinzetka | 2016-03-05
Przeczytana: 18 listopada 2016