poezja
Beata

Tematem poematu jest owa sławna bitwa (490 r. p.n.e), w wyniku której Helleni obronili niepodległość swoich krajów, rozgramiając armię perską. Dla Polaków czytających ten poemat w pierwszej połowie XIX wieku (w czasach, gdy kraj nasz był rozdarty między trzech zaborców) zdarzenia w nim opisane były literackim kostiumem, który miał dodać nadziei i otuchy. Poeta gra emocjami: najpierw w...

Poeta gra emocjami: najpierw w apostrofie miota oskarżenia pod adresem mu współczesnych - zarzucając, że pogodzili się z niewolą, a potem ukazuje przykład z historii - odważnych ludzi, którzy nie wahali się podjąć walki o wolność i tę walkę wygrać. Opis bitwy należy do najpiękniejszych w naszej literaturze, podobnie jak nastroje przed i po bitwie.

Zakończenie jest pełne nadziei. Tę nadzieję prawdopodobnie chciał poeta przelać na współczesnych mu rodaków.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

cicha-biblioteka | 2016-08-11