Śmierć w różnych religiach świata

Tłumaczenie: Marek Chojnacki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mała Biblioteka Religii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: WAM
A sacred art of dying : how world religions understand death
978-83-7318-618-7
śmierć
religia
Paya

Autor przytacza święte teksty i mity różnych religii, dotyczące umierania i życia pozagrobowego, analizuje występujące w nich obrazy śmierci fizycznej, psychologicznej i duchowej, efektownie zestawia charakterystyczne dla różnych kultur religijne postawy wobec śmierci, wydobywając łączący je motyw - przekraczanie siebie przez śmierć i ponowne narodziny. Prowadzi przy tym dialog z czytelnikiem, zmuszając go do refleksji nad poszczególnymi tekstami i odpowiedzi na postawione na końcu każdego rozdziału pytania, zwłaszcza najważniejsze: jak umierać w sposób święty?

źródło opisu: WAM, 2006

źródło okładki: WAM, 2006

Verien | 2016-04-26

Znalazłam tę książkę w dziale etnologicznym w uczelnianej bibliotece i oblizałam się ze smakiem, spodziewając się dobrej, może nie skomplikowanej, ale przydatnej w prowadzonym nienaukowym reaserchu lektury. Zestawienie kilku religii, w tym szczególnie interesującego mnie buddyzmu i starożytnych wierzeń greckich, brzmiało naprawdę obiecująco. Oczywiście nie spodziewałam się po niej powalającej na kolana, wnikliwej analizy wszystkich możliwych wątków, ale... nie spodziewałam się również, że dostanę to, co dostałam. A co?

Przede wszystkim nie jest to książka antropo/etnologiczna. Ani teologiczna. Ani filozoficzna, socjologiczna, cokolwiekiczna. W zasadzie balansuje między humanistyczną pozycją naukową, wolnym strumieniem oświeconej świadomości i poradnikiem "panie premierze, jak żyć?". Autor całkiem świadomie zakłada we wstępie, że sporą część jego czytelników będą stanowić osoby w jakimś stopniu szukające odpowiedzi czy własnej drogi w sensie zdecydowanie metafizycznym. Niestety,...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niestety dosyć powierzchowna, wyrugowana z aspektu inicjacyjnego.
Na początek "racjonalnej" przygody ze śmiercią, nie czytać w przypadku chęci odbycia głębszej podróży.

Majissima | 2016-02-12
| 2015-09-09