Nanga Parbat

Nanga Parbat
opowiadanie
przygodowa
Honorka22

Nanga Parbat czyli "Naga Góra", nie bez powodu zwana również Górą Przeznaczenia, jest jednym z 14-stu ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Jak dotąd, pozbawiła życia ponad sześćdziesięciu wybitnych alpinistów, a wierzchołek osiągnęło ledwie dwustu wspinaczy. Doprawdy, nie spodziewałem się, że Nanga Parbat mogła być inspiracją tak intrygującej książki. Zlękniony barman, opary piwa, amputowane palce, homoseksualizm, rozpacz i uniesienie. A wszystko w zaskakującej literacko oprawie.

Warto spróbować!

Leonidas1978 | 2016-03-15
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 2016 rok

"Naga góra"

"Nanga Parbat" to nietypowa powieść górska. Niektórzy mogą się poczuć zawiedzeni po jej lekturze, albowiem w zasadzie nie traktuje ona o wspinaczce, czy też górze jako takiej.
Jest to raczej literackie studium ludzkich emocji - namiętności, rozpaczy, przyjaźni i przywiązania.
Osobiście bardzo mi się podobała konwencja opowiedzianej historii. Himalajski dramat jest w tym przypadku zobrazowany w formie monologu w jednym z hiszpańskich barów przez Angela, ocalałego członka ekipy wspinaczkowej na Nangę. Nie mniej istotna w tej powieści jest również rola oraz historia Sandry, która pełni rolę słuchacza Angela.
Obie historie stanowią tu jakby swoje odbicie, i pomimo oczywistych różnic nie sposób nie doszukać się w nich swoistych porównań, w szczególności w aspekcie emocji związanych z utratą bliskiej osoby. Porównanie utraconych palców Angela do obciętych włosów Sandry jest naprawdę udanym zabiegiem Torresa, tak samo zresztą jak porównanie śniegu do zimnej...

Klara | 2016-08-01
Przeczytana: 18 lutego 2014
Bieniol | 2014-01-15
Paweł Feręszkiewicz | 2013-10-27
BOCH | 2012-09-05
Na półkach: Przeczytane, Alp.
Przeczytana: 2006 rok
Kasaid | 2011-09-04