Fakt literacki

Tłumaczenie: Elżbieta Feliksiak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Krytyki Współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

J. Tynianow wyróżnia cztery etapy ewolucji literackiej: 1) dominujące prądy ulegają rozkładowi, a obecna w nich zasada konstrukcyjna - automatyzacji. Powstaje nowa - opozycyjna - zasada konstrukcyjna; 2) nowa zasada szuka zastosowania; 3) obejmuje największą ilość zjawisk literackich; 4) upowszechnia się, automatyzuje i prowokuje nowe zmiany, nowe zasady konstrukcyjne. W takim ujęciu...

J. Tynianow wyróżnia cztery etapy ewolucji literackiej:
2) nowa zasada szuka zastosowania;
3) obejmuje największą ilość zjawisk literackich;
4) upowszechnia się, automatyzuje i prowokuje nowe zmiany, nowe zasady konstrukcyjne. W takim ujęciu ewolucja jest ciągłym ścieraniem się procesów automatyzacji i dezautomatyzacji form literackich.

źródło opisu: PIW, 1978

źródło okładki: zdjęcie autorskie