Szalone misje II wojny światowej

2005-01-01
2005-01-01
83-241-2104-8
Andrzej Kowalczyk
II wojna światowa wojna historia

Beznadziejna

Beznadziejna

Okropna. Mało faktów - pełno domysłów a większość brała się z "archiwum autora"... cokolwiek to może być...

Spodziewałem się czegoś więcej. Tytuł bardzo mylący. Owszem, niektóre misje interesujące, nie o wszystkich słyszałem, ale w przypadku niektórych słowo "szalone" z tytułu pasuje, przepraszam, jak świni siodło... Przeczytać można, ale nie zachwyca.

Od strony merytorycznej książka wydaje się być dość spójna, jednak nie doskonała. Nawet takiemu amatorowi historii jak ja udało się znaleźć dwie nieścisłości związane z chronologią. Pierwsze strony czyta się świetnie, zdecydowana większość historii jest wciągająca i zawiera w sobie dużą porcję szaleństwa z tytułu. W połowie książki zaczyna niestety już robić się nużąco. Podejrzewam, że gdybym zaczął czytać od środka to historie byłyby dużo ciekawsze. Niestety ich ilość potrafi zadziałać jak znieczulenie i po kilku przeczytanych historiach wydaje się, że czytaliśmy już coś bardzo podobnego. Do poczytania przy większej ilości wolnego czasu jak najbardziej (dla osób ograniczonych czasowo znajdą się na pewno pozycje lepsze). Ewentualnie do skakania po pojedynczych opowieściach w trakcie krótkiej jazdy tramwajem.

Książka jak seria seria z karabinu... niestety tylko ok.połowy pocisków trafiło w moje gusta, reszta to albo niewypał, ale strzał niecelny;) Kilka historii ciekawych i aż żal, że takie krótkie inne znalazły się tu bez celu. Ale fajny dodatek do i tak bogatej tematyki II W.Ś.

Zbiór około 100 krótkich opowieści, głównie o bohaterskiej postawie alianckich żołnierzy.

Z jednej strony mamy bogaty zbiór bohaterów, z drugiej jednak strony opisy ich czynów są często mało konkretne, jakby napisane z przymusu.

Książkę można traktować jako źródło do bardziej szczegółowych poszukiwań opisów szalonych misji.

Książka opisująca misję które miały miejsce podczas 2 wojny światowej, opisująca poszczególne aspekty misji.
Dobra książka polecam ją nie tylko ludzka interesującym się 2 wojna światową Ale również osobą którzy lubią temat dywersji i szpiegostwa.

Fajna pozycja. Około 100 ciekawych, za to raczej nieznanych szeroko, akcji/ciekawostek z okresu II WŚ. Każda z nich to około 2, 3 stronicowy raport z jej przebiegu i opis bohaterów. Niby nic wielkiego ale jestem pełen podziwu dla wiedzy autora.
Może nie jest to jakieś opracowanie bibliograficzne ale naprawdę bardzo fajnie się to czytało i co ważne, książka nie usypia czytelnika bo w końcu każda pojedyncza akcja, to jak już pisałem, tylko kilka stron :)
Oczywiście pozycja dedykowana raczej osobom zainteresowanym tematyką II Wojny Światowej i tym tę pozycje polecam.

Wiele historii - niektóre ciekawsze, niektóre mniej. Sposób ich opisywania niezbyt mi podszedł - nieco zbyt lekceważący jak na piekło wojny, do tego na dłuższą metę męczący, choć sprawia też, że opisy wydarzeń są mniej formalne i bardziej przystępne dla ogółu. Raczej dla ludzi w dużym stopniu zainteresowanych historiami z czasów drugiej wojny światowej.

Troszkę przeszkadza, że autor chyba postanowił iść w ilość, a nie jakość. Kolejne historie trochę podobne do siebie zaczynałym mi się mieszać i ciężko było się skupić na czytaniu. Drugim zarzutem jest, że książka opowiada głównie o brytyjczykach i amerykanach, brakuje trochę historii może trochę mniej populat=rnych na zachodzie (ZSRR, Jugosławia). Książka ciekawa, choć spodziewałem się czegoś innego niż zbioru historyjek.

• II wojna światowa
  • II Wojna Światowa