Szalone misje II wojny światowej

Tłumaczenie: Andrzej Kowalczyk
Wydawnictwo: Amber
Daring Mission of World War II
83-241-2104-8
II wojna światowa, wojna, historia
popularnonaukowa
Artur

Zbiór ponad 70 nieznanych epizodów ujawniających najbardziej brawurowe operacje i wypady na tyły nieprzyjaciela, straceńcze misje żołnierzy, partyzantów i cywilów obu stron konfliktu. Warto poznać kulisy wydarzeń, gdzie odwaga i pomysłowość szpiegów, członków ruchu oporu, jednostek specjalnych, komandosów, a nawet zwykłych ludzi, często zmieniała bieg historii. To wszystko zdarzyło się naprawdę: pluton niemieckich żołnierzy przebranych za kobiety przekroczył granicę Belgii jako forpoczta inwazji; niemieccy spadochroniarze próbowali porwać królową holenderską; w niemieckim obozie dla amerykańskich jeńców działało tajne radio; brytyjski oficer w mundurze pułkownika włoskiej armii wykradł informacje z niemieckiego sztabu...

paweł | 2017-10-12
Przeczytana: 12 października 2017

W książce, czytelnik może przeczytać o różnych tajnych misjach, które miały miejsce podczas II wojny światowej.Misje te są mało znane opinii publicznej ich bohaterowie jednak zasłużyli na pamięć.Jest też jeden minus,moim zdaniem bardzo duży.Mianowicie,miałem wrażenie że w wojnie tej brały udział tylko dwa kraje.Gdzie reszta?Czyżby inni byli zbyt mało bohaterscy?

henio32 | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Książka zawiera to co ma w tytule czyli szalone misje. Składa się z pięciu rozdziałów w których mamy 99 niesamowitych historii. Praca liczy 231 stron, zawiera kilkanaście zdjęć w tekście, jest klejona z ładną lakierowaną miękką okładką. Oczywiście streszczać nie ma co bo są to osobne, nie powiązane ze sobą, niepowtarzalne opowieści. Ich wspólny mianownik to IIWŚ, wielkie ryzyko, udział komandosów lub grup specjalnych oraz "brawurowość" akcji.
Książka ta to po prostu zbiór swego rodzaju "ciekawostek" opisanych krótko i zwięźle. Sięgając po nią nie nastawiajmy się absolutnie na dogłębne zbadanie tematu - dla mnie nie jest to zaleta , ale taka jest konwencja tej książki.
Moja rekomendacja: Dla miłośników tematu, niesie sporo informacji ale w "atomowym"skrócie. Jeśli wpadnie nam w ręce to jak najbardziej warto przeczytać.

Iskander | 2012-04-11

Szalone misje II wojny światowej - tak jak w tytule, mnóstwo opowieści o ludzkich losach, fakty o nieznanych operacjach wojskowych czy ciekawostek na temat konspiracji oraz szpiegostwa. Naprawdę kilka tematów jest niesamowitych, wręcz z pogranicza klimatów Lodluma, tylko, że zamiast niepowstrzymanego Bourne'a, mowa tu o autentycznych dzielnych kobietach i mężczyznach walczących z okupantem na swój sposób.

Zielin | 2014-10-07

Duża ilość krótkich opisów akcji sabotażowych, działań partyzantów czy wywiadu. Ciekawa pozycja, zawierająca wiele niepublikowanych nigdzie informacji.

jalop | 2013-01-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, II WŚ
Przeczytana: 07 listopada 2012

Znakomita pozycja. W tej książce opisano krótko, zwięźle i rzeczowo bardzo dużo misji, które wydarzyły się podczas II WŚ.
Polecam serdecznie, świetna książka.

kotek | 2018-02-08
Angelue | 2017-12-13