rozwiń zwiń

Bunt literatów

Okładka książki Bunt literatów
Olga Romańska-Malina Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Cykl: Literatura i kontrowersje językoznawstwo, nauka o literaturze
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Cykl:
Literatura i kontrowersje
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2009-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-10-01
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326202155
Tagi:
literatura powszechna buntownicy enfant terrible literatury
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Zarys teorii literatury Michał Głowiński, Aleksandra Okopień-Sławińska, Janusz Sławiński
Ocena 6,8
Zarys teorii l... Michał Głowiński,&n...
Okładka książki Romantyzm Ryszard Przybylski, Alina Witkowska
Ocena 6,8
Romantyzm Ryszard Przybylski,...
Okładka książki Teorie literatury XX wieku. Podręcznik Anna Burzyńska, Michał Paweł Markowski
Ocena 7,4
Teorie literat... Anna Burzyńska, Mic...
Okładka książki Fonetyka i fonologia współczesnego języka polskiego Danuta Ostaszewska, Jolanta Tambor
Ocena 5,9
Fonetyka i fon... Danuta Ostaszewska,...
Okładka książki Gramatyka historyczna języka polskiego Krystyna Długosz-Kurczabowa, Stanisław Dubisz
Ocena 6,3
Gramatyka hist... Krystyna Długosz-Ku...

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4663
3431

Na półkach: , , , ,

Myślą przewodnią swojej książki Olga Romańska-Malina uczyniła sentencję Alberta Camusa "Buntuję się, więc jestem", będącą parafrazą słynnej kartezjańskiej myśli "Cogito, ergo sum".

Autorka dobrała ciekawe teksty, w których występuje motyw buntu bohatera. Są tu jednak przede wszystkim przykłady powieści i opowiadań, których twórcy złamali konwencje literackie i szokowali (lub wciąż szokują) swoim życiem, poglądami i podejmowaną problematyką (to m.in.: V. Nabokov, P. Roth, E. Hemingway, F. Dostojewski, P. Suskind, S. Rushdie, A. Gide, A. Huxley, O. Wilde, S. Burroughs, A. Burgess, J. Kosiński, W. Gombrowicz, M. Witkowski, E. Redliński, M. Gretkowska, , D. Masłowska, B. Rosiek, W. Kuczok, O. Tokarczuk).

Tematyka omawianych utworów jest bardzo różna - od historii o codzienności po pełne przemocy i wynaturzeń opowieści, od realistycznych perypetii po nadprzyrodzone i wykreowane światy... Mamy tu powieści obyczajowe, autobiograficzne, kryminalne, sensacyjne, fantastyczne oraz takie, które trudno jednoznacznie zakwalifikować, bo albo są synkretyczne, albo tak nowatorskie, że nie dają się podporządkować żadnym regułom.

Do doboru materiału nie mam zastrzeżeń. Wiadomo, że każdy czytelnik mógłby jeszcze dorzucić to swoje ulubione lektury, ale - moim zdaniem - przykłady są reprezentatywne dla omawianej problematyki.

Niestety, wielkim minusem jest forma wypowiedzi. Mam wrażenie, że pani Romańska-Malina chciała połączyć akademicki wykład i filozoficzny dyskurs z potocznym przekazem. Wyszedł z tego językowy galimatias.
Poza tym wiele tekstów jest chaotycznych - autorka nagle przeskakuje z jednego tematu na drugi. Bardzo raził mnie ten brak płynności myślowej. Podobnie jak natrętne wtrącanie cytatów z różnych opracowań naukowych - jak dla mnie, za dużo tu cudzych myśli, a za mało odautorskich refleksji i interpretacji.

W przypadkowy sposób w teksty wplatane są informacje biograficzne - wyskakują ni z gruszki, ni z pietruszki w środku albo pojawiają się jak jakieś zapchajdziury w zakończeniach.

Nie można odmówić "Buntowi literatów" licznych ciekawostek, interesującej strony graficznej i bogatej bibliografii. Nie jest to jednak książka, której lekturę można uznać za ucztę duchową, bo zbyt niestrawny jest przekaz.
Warto po nią sięgnąć po to, by przypomnieć sobie przeczytane książki, skonfrontowań swoje wrażenia z opiniami badaczy i krytyków literackich, dowiedzieć się sporo o odbiorze utworów, zwłaszcza tych dawno wydanych...

Raczej nie polecam czytania rozdziałów o powieściach i opowiadaniach, których się nie zna, a ma się zamiar poznać, gdyż autorka zdradza zakończenia i najważniejsze elementy fabuły.

Myślą przewodnią swojej książki Olga Romańska-Malina uczyniła sentencję Alberta Camusa "Buntuję się, więc jestem", będącą parafrazą słynnej kartezjańskiej myśli "Cogito, ergo sum".

Autorka dobrała ciekawe teksty, w których występuje motyw buntu bohatera. Są tu jednak przede wszystkim przykłady powieści i opowiadań, których twórcy złamali konwencje literackie i szokowali...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    71
  • Przeczytane
    41
  • Posiadam
    20
  • Teraz czytam
    3
  • O literaturze
    2
  • Literatura i kontrowersje
    2
  • Naukowe i popularnonaukowe
    2
  • Kraków
    1
  • Bunt/sprzeciw/antyutopia
    1
  • X O książkach
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bunt literatów


Podobne książki

Przeczytaj także