9788326202162
książki, cenzura
Cathhhy

Publikacja prezentująca obszerny zbiór książek, które wywarły znaczący wpływ na rozwój i wizerunek literatury, a których wydania na przestrzeni wieków były zabronione. Przedstawienie przyczyn powodów cenzury – społecznych, obyczajowych, religijnych, politycznych oraz ich skutków. Próba odpowiedzi na pytanie, czy książka może stanowić zagrożenie. Omówienie m.in. "Archipelagu Gułag", "Doktora Żywago", "451 stopni Fahrenheita", "Nagiego lunchu" oraz wielu innych.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009

ira | 2015-11-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 listopada 2015

Ciekawe zestawienie książek z różnych przyczyn w różnych okresach i miejscach "zakazanych".
Niektóre, jak "Szatańskie wersety", są pozycjami oczywistymi na tego typu listach. Ale "Przygody Hucka"...? Parę razy byłam naprawdę zaskoczona.
Świetnym pomysłem było umieszczenie obok omówienia każdej z książek jej fragmentu, dzięki temu wiedziałam, czy chcę zapoznawać się z nią bliżej, i kilka pozycji trafiło na listę "do przeczytania". A kilka do szufladki z napisem "Nigdy w życiu"... :)

Dariusz Karbowiak | 2015-05-22
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Dobrze napisana antologia zakazanej literatury. Można dostrzec, że w zasadzie każda książka może być niebezpieczna, w zależności od tego kto ją czyta i jakich demonów się obawia. Obok osławionej „Lolity”, znajdziemy „Azyl”, a także „Przygody Tomka Sawyera”, „Harry Potter” czy... "Biblia", bo w naszym obszarze kulturowym, że zabroniony był „Koran” i „Tora” raczej nie dziwi.
Książkę polecam wszystkim, którzy chcieliby zapoznać się z przemianami obyczajowymi jakie niosły ze sobą prekursorskie książki i jak za sprawą pióra – które jest groźniejsze niż miecz (słowa Jokera z Batmana), zmieniała się rzeczywistość. Książki zakazywane są nadal, nawet w społeczeństwach demokratycznych. W Polsce ostatnio bodajże „Nocnik” Żuławskiego, o ile mnie pamięć nie myli sąd zakazał publikacji (dalszej). Warto (prze)czytać „Książki zakazane”, ksiązka jest tylko lustrem tego co jest w nas.

Właściwie w tej publikacji znalazło się wszystko to, co mi się kojarzyło z zakazaną literaturą - "Szatańskie wersety", "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", "Dekameron", "Lolita", "Dziennik" Anne Frank... Długo by wymieniać. Książka Paszylka jednak zawiera sporo informacji na temat okoliczności wydania i zakazywania danego tytułu. Innymi słowy, każdy tytuł ma przyporządkowaną odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie to zakazano.
Polecam, jak wszystkie książki z tej serii. :)

Maynard | 2012-09-04
Przeczytana: luty 2011

Doskonała antologia książek zakazanych na przestrzeni wieków, posegregowana na cztery kategorie, książek zakazanych pod względem politycznym, społecznym, obyczajowym i religijnym oraz opatrzona wstępem dotyczącym historii cenzury oraz bogatym indeksem tytułów i nazwisk. Bartłomiej Paszylk wykonał kawał dobrej roboty, pisze interesująco i składnie. Co więcej, rarytasem są tutaj kolorowe fotografie, biografie autorów oraz notki o ekranizacjach a także fragmenty opisywanych, zakazanych, książek. Zaskakiwać może również dobór lektur omawianych przez autora, ponieważ wśród zakazanych pozycji znalazły się m.in.takie tytułu jak: "Przygody Tomka Sawyera", "Harry Potter" czy... "Biblia". Książkę polecam wszystkim miłośnikom literatury, sam po jej lekturze zdecydowałem się na przeczytanie co najmniej dziesięciu z omawianych przez Paszylka książek. Po więcej informacji oraz kompletną listę "Ksiąg zakazanych" zapraszam wkrótce do mojej nowej kolekcji.

-Maat-Ka-Ra- | 2011-09-19
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 19 września 2011

Taka książczyna, dużo ilustracji, fragmenty dzieł, ale bardziej się nadaje dla gimnazjalistów/licealistów na zajęcia, tudzież dla poszukującego ew. inspiracji, taka ściągawka dla poszukujących, ale nie dla poważnych czytelników. Dlatego oceniam ją jako słabą, dlatego też nie przeczytałam do końca, tylko przejrzałam pobieżnie.

Aquilla | 2017-05-21
Kasia | 2017-04-22