ROZWIŃ ZWIŃ

Bunt literatów

Okładka książki Bunt literatów
Olga Romańska-Malina Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Cykl: Literatura i kontrowersje językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Literatura i kontrowersje
Wydawnictwo Naukowe PWN
2009-10-01
2009-10-01
9788326202155
literatura powszechna buntownicy enfant terrible literatury

więcej Więcej

Opracowanie, które szczerze zniechęca do jego czytania, można co najwyżej przekartkować :/

Tematem powinien być "bunt literatów", więc można by się spodziewać, że autorka wybierze trochę celniej. Bo czy fakt, że ktoś pisze o seksie albo o narkotykach jest od razu świadectwem jego buntu wobec czegokolwiek? Moje pierwsze skojarzenia książek buntowniczych to np....

Bardzo ciekawa książka, z naukowym zacięciem, ale jednocześnie przystępna dla mniej wyrobionych czytelników.

Na półkach: , , , ,

Myślą przewodnią swojej książki Olga Romańska-Malina uczyniła sentencję Alberta Camusa "Buntuję się, więc jestem", będącą parafrazą słynnej kartezjańskiej myśli "Cogito, ergo sum".

Autorka dobrała ciekawe teksty, w których występuje motyw buntu bohatera. Są tu jednak przede wszystkim przykłady powieści i opowiadań, których twórcy złamali konwencje literackie i szokowali...

2032

Moja pierwsza książka z tej serii, znaleziona przypadkiem na regale w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Świetnie, przystępnie napisana, przykuwa uwagę, jest zjadaczem czasu i sprawia, że chcemy więcej. Gorąco polecam dla tych, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty literackie i chcą się dowiedzieć więcej o pisarzach, których książki mieli okazję już poznać. :)

• O literaturze
  • Literatura i kontrowersje
  • Naukowe i popularnonaukowe
  • Kraków
  • Bunt/sprzeciw/antyutopia
  • X O książkach

Dodaj cytat z książki Bunt literatów