Mądrej głowie dość przysłowie

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-10-08493-5
Róża_Bzowa

Ilustrował: Leszek Ołdak. Zawartość zbioru: - Straszne przygody, - Przysłowie o chlebie, - Dwaj wędrowcy, - Dwaj kłótnicy, - Najął chytry głupiego, - Baba i prosię, - O roztargnionym Pankracym, - O Marku, jarmarku, wozie i złej kozie, - Kucharka Barbarka, - Pleciuga, - Przyjaciel Antoni, - Przyjaciele, - Dwaj młynarze, - Mądry kowal, - Kłamca i śpiewak, - Podróżnik i chwalipięta, - Wróbel na...

Ilustrował: Leszek Ołdak.
- Kłamca i śpiewak,
- Podróżnik i chwalipięta,
- Wróbel na głowie,
- Kłosy,
- Bajka o mądrych brodach.
[Nasza Księgarnia, 1984]

wioletowekruczki | 2016-03-08

Dwadzieścia polskich przysłów zilustrowanych słowem i obrazem. Autor do każdego przysłowia ułożył zabawną historyjkę, a grafik ją zilustrował. I właśnie ilustracje podobają mi się w tej książce najbardziej. Są całostronicowe, utrzymane w bladych szaroburo-czerwonych kolorach, zawierają zapis danego przysłowia. Postacie i zwierzęta są przedstawione karykaturalnie, całość jest jakby taka rozmyta, tylko napis jest równy i wyraźny, każdy zamieszczony u dołu na białym niekiedy ozdobionym pasku przypominającym tasiemkę. Tylko jedna ilustracja zawiera dwa przysłowia, przy czym to drugie zamieszczone jest u góry. Jeśli wzbudziłam czyjąś ciekawość, to zapraszam na mój profil na FB, tam będzie można znaleźć owe ilustracje.
A oto przedstawione przysłowia:
1. Strach ma wielkie oczy.
2. Kto chlebem gardzi, ten jeszcze bardziej.
3. Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.
4. Gdzie się dwóch kłóci nad kaszą pewno nią trzeciego napaszą.
5. Obiecanki-cacanki, a głupiemu radość.
6. Nie miała baba...

Molianna | 2015-06-04