Biological Psychology
asia

Podręcznik Jamesa Kalata jest jedną z najbardziej znanych i szeroko polecanych publikacji akademickich na świecie. Autor, badacz i wykładowca psychologii z dużym doświadczeniem dydaktycznym, proponuje w niej problemowe ujęcie zagadnień psychologii, która zajmuje się badaniem i wyjaśnianiem zachowania oraz jego mechanizmów poprzez odwołanie się do czynników biologicznych. Największym atutem...

Największym atutem tej książki jest kompletne i całościowe omówienie zagadnień tworzących podstawy psychologii biologicznej. Każdy z 15 rozdziałów wprowadza czytelnika w nową tematykę: od percepcji i kontroli czynności ruchowych, przez uczenie się i pamięć, procesy uwagi, sen i czuwanie, regulację środowiska wewnętrznego, czynności rozrodcze po myślenie, mowę i podstawowe zaburzenia psychiczne. Całość napisana jest w nowoczesny i atrakcyjny sposób: barwnym i przystępnym językiem, z bogatym i doskonale dobranym materiałem ilustracyjnym. Każda z części zawiera dodatkowo podsumowanie najważniejszych zagadnień, pytaniasprawdzające stopień opanowania materiału oraz punkty problemowe, zachęcające do refleksji. Kolejną zaletą jest aktualność tego podręcznika, bazującego głównie na najnowszych osiągnięciach dyscypliny, co pozwala polskiemu czytelnikowi na zapoznanie się z bogatą literaturą przedmiotu. Duże znaczenie mają w tym kontekście sugestie autora co do dodatkowej lektury oraz adresy internetowe umożliwiające dostęp do badań i publikacji.

Publikacja tego podręcznika, cieszącego się międzynarodowym uznaniem, ma szansę zostania lekturą obowiązkową także na polskich uniwersytetach, na kierunkach psychologicznych i pokrewnych w zakresie podstaw biopsychologii.

Ewusia Paliga | 2016-10-18

Dołączam się do pozytywnych opinii na temat tego biopsychologicznego podręcznika. James W. Kalat stara się w każdym możliwym miejscu przekonać czytelnika, że dziedzina wiedzy, o której pisze, jest niesłychanie ciekawa (bo w sumie to prawda, jeśli się pomyśli o tym, o czym właściwie ta subdyscyplina psychologii traktuje, czyli zetknięciu się ducha i materii, świadomości/umysłu i ciała - pada tutaj wiele nurtujących pytań, np. gdzie w człowieku owa świadomość się właściwie mieści?). I nieraz mu się to udaje. Tak czy siak jestem kompletnym laikiem, jeśli chodzi o wiedzę biologiczną, a Kalat wywołał we mnie tę iskierkę ciekawości, dzięki której aspekt biologiczny psychologii nie zatruje mi nauki tej pięknej dziedziny wiedzy aż do momentu opuszczenia murów uczelni albo i nawet dłużej, bo przecież przeczytanie głupiego artykułu naukowego na ten temat wymaga nieraz dość zaawansowane znajomości biopsychologii. Miło, że istnieją takie podręczniki - jestem nieźle zaskoczona pomysłowością i...

Katrina | 2014-03-12
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

W paru słowach:
- w bardzo prosty i zrozumiały sposób wyjaśnione zagadnienia (jak w większości amerykańskich książek)
- ciekawe przykłady.
Zdecydowanie polecam w odróżnieniu od wielu polskich publikacji o tej samej tematyce, pisanych górnolotnym i nieprzystępnym językiem :)

Titka Brak | 2016-07-22
Przeczytana: 2011 rok

Świetne źródło wiedzy, napisane w bardzo przystępnej formie.

Dorota | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Zrozumiała nawet dla biologicznego laika. A to cenne :)

ghaia | 2014-01-05

Myśleliście, że biopsychologia jest nudna jak flaki z olejem, a synapsy, hormony i jony nigdy nie będą was kręcić? BŁĄD! Ta książka nie dość, że łopatologicznie wykłada kawał wiedzy, to jeszcze pozwala zainteresować się tą tematyką. Co gorsza, człowiek zaczyna się po jej lekturze zastanawiać "jak to by było, jakby przekablować mózg tego czy owego osobnika" ;) Bardzo udane ilustracje i zdjęcia tylko dodają smaczku publikacji - zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda w przekroju łepetyna przestrzelona na wylot? Albo co się podzieje z gonadami, jak zwariuje układ hormonalny?
Polecam wszystkim :P

Alicja Okrasińska | 2014-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2014

Muszę przyznać, że ta książka, pozytywnie mnie zaskoczyła. Spodziewałam się, że będzie typowym podręcznikiem akademickim, nudnym, pełnym suchych faktów, absolutnie nie dającym frajdy z czytania. i tutaj właśnie spotkało mnie ogromne zaskoczenie. Autor umie pisać ciekawie - zręcznie wplata anegdotki, które mogą wydawać się nieraz infantylne, ale dzięki nim lektura jest przyjemna, a informacje "same wchodzą do głowy".

Polecam jednak zabrać się za tę pozycję więcej niż 2 dni przed egzaminem, ponieważ wtedy można poświęcić jej tyle uwagi, ile się jej naprawdę należy :)

Michał W | 2015-02-16

Świetna pozycja dla rozpoczynających swoją przygodę z biopsychologią, większość zagadnień wytłumaczona w naprawdę przystępny sposób, jeżeli jednak chodzi o ilość zawartych w niej informacji, uważam, że miejscami mogłoby być ich troszkę więcej. Tak czy inaczej polecam, szczególnie studentom(lub nie), którzy mają problem ze zrozumieniem tej dość trudnej dziedziny psychologii klinicznej.

Andrzej | 2012-12-18
Przeczytana: czerwiec 2009

Przystępnie napisany podręcznik do niełatwej i jednocześnie fascynującej dziedziny.

Einsamall | 2015-10-09

poszukuję owej książki niezwykle pilnie. posiada ktoś do sprzedania? *nadzieja*

| 2011-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2011

Fantastyczna książka do nauki neurofizjologii :)
Wszystkie zawarte w niej informacje przedstawione są jasno i przejrzyście. Autor zadbał o to aby każdy, kto po nią sięgnie mógł sobie dokładnie zobrazować interesujące go procesy.

Rewelacja!