Książka Roku 2018
Castaway
Rozbitkowie
dona

Lucy Irvine (ur. 1956 r.) bardzo wcześnie porzuciła szkołę i po skończeniu trzynastu lat nie uczyła się już systematycznie. Była sprzątaczką, opiekunką małp, kelnerką, pomocnicą kucharza, modelką, dozorczynią, opiekowała się osobami niepełnosprawnymi oraz pracowała w urzędzie podatkowym. Pisarz poszukuje "żony" na rok na wyspie tropikalnej - odpowiadając na to ogłoszenie prasowe Lucy Irvine wyruszyła w podróż, o której wielu z nas może tylko marzyć. Rozbitkowie to pasjonująca relacja ze zdarzeń na wyspie Tuin, u północnych wybrzeży Australii, między majem 1981 a czerwcem 1982 roku, gdy dwoje bardzo różnych ludzi zjednoczyło wysiłki, by marzenie stało się rzeczywistością. Jak pisze sama autorka: Marzenia o bezludnej wyspie pobudzały ludzką wyobraźnię od setek lat, ale ciekawe, że niewiele osób próbowało je urzeczywistnić.

Piotr | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

O historii Geralda Kingslanda, oraz Lucy Irvine dowiedziałem się przypadkowo siedem lat temu kiedy przeglądając filmweb natrafiłem na angielskojęzyczny film reżyserii Nicolasa Roega pod tytułem "Castaway". Całkiem niedawno po raz kolejny postanowiłem zainteresować się ich historią i zamówić egzemplarz książki "Rozbitkowie", która obecnie jest niezwykle rzadka w obiegu.
Dzisiejsze książki o podróżach pełnią bardzo często rolę dziennika, a "Rozbitkowie" niewątpliwie zaliczają się do tego. Przedstawia relację 25 letniej urzędniczki z Londynu Lucy Irvine z rocznego pobytu na bezludnej wyspie Tuin położonej w Cieśninie Torresa pomiędzy Australią a Papuą i Nową Gwineą razem z 50 letnim pisarzem i dziennikarzem Geraldem Kingslandem, który postanowił zostać współczesnym Robinsonem Crusoe i umieścić w gazecie ogłoszenie, że poszukuję kobiety, która chętnie spędziłaby z nim rok na bezludnej wyspie. Czytając tę książkę można by się poczuć jakby naprawdę jest się uczestnikiem wydarzeń na...

aleczka | 2013-06-18
Na półkach: Przeczytane, Oddane

Zafascynowana historią "Robinsona" sięgnęłam po tą książkę. Ciekawie i barwnie napisana relacja z próby przeżycia roku na bezludnej wyspie. Okazuje się, że to wcale nie jest łatwe! Czyta się łatwo, polecam!

Dominik Socha | 2013-06-04
Przeczytana: 12 lutego 2013

Wspomnienie uczestniczki pewnego eksperymentu... staranne opisy,nie czytało się źle

MadameShepard | 2014-02-28

Heyerdahl ożeniony z Durrelem, ale wesele wiejskie. Miła lektura na raz.

Piotr Zogała | 2019-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rok na bezludnej wyspie ?

MoniaFrania | 2015-01-11
Maggie | 2014-05-26