Miłość za miłość. Rzecz o księdzu Macieju Sieńce

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-61194-03-3
Kamila

Niniejsza książka o charakterze faktograficznym oparta jest o relacje świadków na temat ks. Macieja Sieńki (1901-1993), który nie opuścił swoich parafian i był z nimi od roku 1933 aż do roku 1981. Jednocześnie jest to opowieść o czasach przed i w trakcie II wojny św. w parafii lwowskiej w Koniuszkach Siemianowskich oraz powojennych na Ziemiach Zachodnich, dokąd przybył duszpasterz wraz ze swoimi parafianami w dniu 30.03.1946 r. Postać ks. Macieja jest niezwykle oryginalna. Kochał dzieci, kwiaty (zajmował się krzyżowaniem mieczyków) i fotografowanie. Książce towarzyszą ciekawe fotografie oraz rysunki jednego z „pasażerów” z owego transportu kolejowego 1946 r.

Teresa Michalewska, ur. w 1962 r., ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w Zespole Szkół Samochodowych w Żarach, woj. lubuskie, jako nauczyciel języka polskiego i bibliotekarz. Wywodzi się z kresowej rodziny Kalickich przesiedlonej po wojnie z Wileńszczyzny na Ziemie Zachodnie. Wyrastała w atmosferze tęsknoty za piękną ziemią rodzinną swych rodziców, którzy całe życie opowiadali o tamtejszym życiu, jeziorach, strumykach, lasach, zwyczajach i kulturze. „Doskonale rozumiałam też pewnego rodzaju wyalienowanie mojej rodziny i wielu innych o podobnym losie, pochodzących z Kresów Wschodnich. Zawsze chciałam napisać o tym książkę. Utrwalenia tych opowieści domagał się ode mnie mój ojciec, który zresztą umiał rozbudzić we mnie zainteresowanie historią i literaturą, pomimo, że sam był tylko agronomem i rolnikiem. Niestety, moi Rodzice już nie żyją. Nie opisałam ich historii. Poniekąd jednak wypełniłam to zadanie, ponieważ zaczęłam pisać o przesiedleńcach ze Wschodu” – mówi autorka książki o ks. Macieju Sieńce. Jej pierwszą książką był Pan Olek. Historia Aleksandra Kalińskiego; zesłańca z Wileńszczyzny na Zachodnią Syberię, a po wojnie przesiedleńca na Ziemie Zachodnie.

Alex Kabatsky | 2014-10-20
Nancy | 2012-11-25