Jak ugotować polski bigos. Refleksje Polaka ukształtowanego w USA

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-61194-51-4
Beletrystyka, kultura, literatura
Kamila

„Jak ugotować polski bigos” to praca publicystyczna na pograniczu kulturoznawstwa, ekonomii, politologii, socjologii i filozofii – dziedzin powszechnie nauczanych w USA. Wskazuje uchybienia we wciąż formującym się polskim systemie ustrojowym. Książka stawia pytanie, dlaczego nie każdy potrafi dostrzec otaczające nas anomalie, a zwłaszcza dlaczego nie widzą ich ci, którzy mają do tego najwięcej okazji i posiadają moc sprawczą, która pozwala im zmieniać rzeczywistość. Mowa tu o politykach i tak zwanej elicie. Autor stawia tezę, że powodem tego stanu rzeczy jest brak dobrej edukacji i krytycznej wiedzy, a w konsekwencji brak świadomości.

Wojciech Turyk, ur. w 1965 r. pod znakiem Strzelca, w roku węża, w rodzinie rzemieślniczej, w warszawskim szpitalu przy ulicy Karowej. Wczesną młodość spędził w stołecznych dzielnicach Ursus i Wola. W wieku osiemnastu lat w tajemnicy przed rodzicami zdobył paszport oraz wizę i, nie kończąc szkoły średniej, uciekł do Hamburga. Tam, w obozie dla uchodźców politycznych rozpoczął procedurę emigracyjną do USA, gdzie spędził następne piętnaście lat życia. Rezydował w Dallas, Nowym Jorku, Los Angeles i Las Vegas. Z końcem lat dziewięćdziesiątych, już jako obywatel USA, z rodziną zamieszkał w Warszawie.

Kasia | 2011-08-04
Iza | 2011-05-17