Gdynia, Dąbek, II wojna światowa
literatura faktu
przemas

Z okładki: Ciszę pogodnego poranka rozdarły wybuchy bomb i pocisków armatnich. Nad wodami Zatoki Gdańskiej przetaczał się pogłos kanonady. Od strony Kolibek i Orłowa wzbiły się w powietrze słupy dymu i kurzu, rozbrzmiewał terkot karabinów maszynowych. Wróg nacierał ze wszystkich stron. Dla większości obrońców polskiego Wybrzeża był to wojenny chrzest. Siły niemieckie miały miażdżącą...

Z okładki:

Dla większości obrońców polskiego Wybrzeża był to wojenny chrzest. Siły niemieckie miały miażdżącą przewagę, zwłaszcza w broni pancernej i lotnictwie. Mimo to oddziały polskie przy ofiarnym współudziale mieszkańców Gdyni broniły się skutecznie przez niemal trzy tygodnie, zadając najeźdźcom ciężkie straty. Walka o Wybrzeże we wrześniu 1939 roku należy do najchlubniejszych kart oręża polskiego.

Książka Stanisława Strumpha-Wojtkiewicza poświęcona jest tamtym czasom i ludziom - obrońcom Wybrzeża i ich dowódcy, pułkownikowi Dąbkowi.

Eyck | 2016-11-27
Przeczytana: 20 października 2016

Bardzo ciekawa lektura. Interesująca ze względu na kilka kwestii. Przede wszystkim postać pułkownika Stanisława Dąbka. Bohater, zdolny dowódca, człowiek honoru. W książce znajdziemy też opis atmosfery panującej w wojsku w dwudziestoleciu międzywojennym. Autor kilka razy wbija szpilę w Sanację, w nieudolnych generałów, najwyższe władze wojskowe. Jednak to co mnie wbiło w fotel to opisy walk. Książka ma charakter powieściowy, jednak opiera się na pamiętnikach, listach, osobistych relacjach. Zawiera sporo szczegółów (nazwy wsi, wzgórza itp.)

przemas | 2010-07-08
Przeczytana: maj 2010

Bardzo dużo faktów oraz informacji geograficznych, dlatego czasem ciężko się czyta ale ogólnie niezła pozycja.
"Pokażę wam jak Polak walczy i umiera"

Krzysiek | 2015-06-08
telefonalarmowy | 2015-03-22