Mishima Yukio. Estetyka klasyczna w twórczości prozatorskiej i dramaturgicznej w latach 1941-1960.

Wydawnictwo: Universitas
83-242-0159-9
japonistyka, mishima, estetyka
Miss-Beckett

Dzieło z zakresu komparatystyki literackiej, której bohaterem jest współczesny klasyk literatury japońskiej, wieloletni kandydat do literackiej nagrody Nobla, światowej sławy pisarz Yukio Mishima. Autorka analizuje stopniowe kształtowanie się u Mishimy ideału klasycyzmu jako generalnej formuły twórczej, ukazuje jego spotkanie z klasycznym dziedzictwem własnej cywilizacji oraz stopniowe przełamywanie i wyjście poza dziedzictwo rodzime.

Dociekliwy_Kotek | 2011-12-02
Przeczytana: listopad 2011

Raczej dla wiernych miłośników Mishimy niż osób pobieżnie interesujących się kulturą Japonii.
Studium Beaty Kubiak Ho-Chi zachwyca klarownym, potoczystym językiem, swadą i lekkością, z jaką prowadzi czytelnika przez nawet najbardziej złożone zagadnienia prowadzonej analizy. Trudno też zarzucić cokolwiek warstwie merytorycznej, porównanie jest szczegółowe, dogłębne i wyczerpujące, a to, co jest tu szczególnie cennego, to obszerne omówienia utworów Mishimy, które jak dotąd nie zostały przetłumaczone na polski.

Miss-Beckett | 2010-05-18
Pa-Le- | 2016-07-17