Tragizm w japońskim teatrze lalkowym bunraku

Okładka książki Tragizm w japońskim teatrze lalkowym bunraku Beata Kubiak Ho-Chi
Okładka książki Tragizm w japońskim teatrze lalkowym bunraku
Beata Kubiak Ho-Chi Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego teatr
teatr
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
2011-01-01
2011-01-01
japonia teatr japoński bunraku kultura japońska

Okładka książki Zwierzęta w kulturze japońskiej Yoko Fujii-Karpoluk, Beata Kubiak Ho-Chi
Zwierzęta w ku... Yoko Fujii-Karpoluk...
Okładka książki Dwa filary japońskiej kultury. Literatura i sztuki performatywne Beata Kubiak Ho-Chi, Iga Rutkowska
Dwa filary jap... Beata Kubiak Ho-Chi...

Mam bardzo mieszane uczucia w związku z tą pracą: Beata Kubiak Ho-Chi jest doskonałą autorką doskonałych zazwyczaj opracowań, zarówno tych ogólnych, jak i traktujących o wybranym aspekcie jednej dziedziny, jak monografia o klasycyzmie u Yukio Mishimy, którą czytałam z prawdziwą przyjemnością.
Dlaczego więc "Tragizm w japońskim teatrze lalkowym bunraku" tak mnie wymęczył? Przede wszystkim sam temat, chociaż na początku wydawał mi się interesujący, przy bliższym poznaniu okazał się raczej hermetyczny i niezbyt pociągający. Pierwsze rozdziały, traktujące o teorii tragedii w teatrze zachodnim i przedstawiające rozważania japońskich teoretyków, którym pojęcie zachodniej tragedii było kompletnie obce to niezły test cierpliwości i wytrzymałości dla czytelnika. Dalej jest już nieco lepiej, chociaż kto czytał opracowanie o teatrze japońskim Estery Żeromskiej o powstaniu, historii i specyfice bunraku nie dowie się niczego nowego. Najciekawsze są rozdziały, w których autorka omawia i streszcza niektóre fragmenty sztuk, analizując je pod kątem obecności elementów tragizmu w ujęciu zachodnim. Pytanie tylko, czy dla tych ostatnich, najkrótszych części warto przedzierać się z mozołem przez pierwsze rozdziały.
Książka sprawiła na mnie wrażenie nierównej i niezbyt spójnej, wyraźnie rozpadającej się na część teoretyczną, niewątpliwie potrzebną, ale mało przystającą do dalszych części. Czy użyteczna? O japońskim teatrze są lepsze opracowania, natomiast wydaje mi się, że ze względu na hermetyczność zagadnienia może zainteresować raczej teatrologów niż japonistów.

• Japonia
  • Japonistyka
  • Zaczęte
  • Nippon
  • Posiadam-Papier
  • Książki do kupienia

Dodaj cytat z książki Tragizm w japońskim teatrze lalkowym bunraku