Biała książka

978-83-7516-168-7
religia
poezja
mantra

Najnowsza książka artystki nagrodzonej w tym roku medalem Młodej Sztuki. „Biała książka” to poemat o śmierci i zaświatach, o przejściu w nieznane. Mówi o miłosierdziu i potępieniu odwołując się do tradycji i jednocześnie kreując całkowicie nowe literackie pejzaże odpowiadające kondycji człowieka żyjącego w trzecim tysiącleciu. Do książki dołączony jest audiobook z nagraniem jej fragmentów czytanych przez Macieja Stuhra. Książka została wydana w serii „Wyobraźnia dialogu”.

„W »Białej książce« Bianka Rolando porywa się na rzeczy niepopularne i ponoć niemożliwe. Ryzykuje i więzi uwagę czytelnika. To wspaniałe”.
Piotr Śliwiński

„Bianka Rolando proponuje książkę tym, którzy się nie godzą. Którzy chcą od sztuki więcej. Bianka Rolando uczy nas czytać na nowo”.
Maciej Stuhr

(Wydawnictwo Święty Wojciech, 2007)

onika | 2018-01-28
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Poezja
Przeczytana: styczeń 2018

Na Wolnych Lekturach „Biała książka” Bianki Rolando jest opisana jako „brawurowa współczesna wersja „Boskiej komedii” Dantego.” I muszę przyznać, że trudno uniknąć tego skojarzenia. Bo Rolando zabiera czytelników w zaświaty i daje przewodników, których pieśni mają w sobie coś z greckiego chóru: wprowadzają i komentują kolejne objawienia lokatorów Nieba, Czyśćca i Piekła. I tu kolejność nieprzypadkowa: Dante w swej wędrówce kierował się do Nieba, a Blanka Rolando prowadzi od niebiańskiej plaży przez Czyściec pełen obsesji do Piekła, przepełnionego mrocznymi namiętnościami.

Przyznaję, początkowo odrzucały mnie te utwory, bo i język autorki, i kreacja świata przedstawionego są bardzo specyficzne. A jednak z każdą kolejną pieśnią, wciągały mnie te historie. Byłam coraz bardziej ciekawa mieszkańców zaświatów i tego, co z ich historii wydobędzie Blu, Bianka i Bruna. Obrazy, które artystka maluje słowami są intensywne, często szokujące i trudno być wobec nich obojętnym. Jest w tej poezji...

Monika | 2010-11-15
Izabela | 2017-04-10
lazuro | 2017-02-01
ouvee | 2016-05-09

Polska poezja współczesna na Wolnych Lekturach

Pozyskiwanie i udostępnianie literatury współczesnej w bibliotece WolneLektury.pl to wyzwanie, które postawiła przed sobą fundacja Nowoczesna Polska. Kolejny krok mający na celu zwiększenie zasobów biblioteki o pozycje współczesne został właśnie osiągnięty. W ramach projektu „Wolna literatura na Wolnych Lekturach” w bibliotece zostało udostępnionych 20 tomików poetyckich współczesnych polskich poetek i poetów.